Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Либия не може да си позволи обективен подход

0 коментара

Негативният доклад на либийския медицински екип относно вината на българските медици не е резултат на реални медицински доказателства, а по-скоро пропаганден ход за успокояване на местното население. Това е мнението на британския експерт от Центъра за международни проучвания в университета в Кембридж Джордж Жофе. В интервю за българската редакция на Би Би Си той казва: "Според мен властите в Либия не могат да си позволят да възприемат обективен подход".

Преди два дни стана известно, че либийската лекарска комисия е отхвърлила заключенията от доклада на международните експерти по СПИН Люк Монтание и Виторио Колици, който оневиняваше българските медици, които са обвиняеми по заразяването на близо 400 деца в детската болница в Бенгази.

"Според мен ситуацията в Бенгази трябва да се възприеме на фона на възникналия силен гняв сред местните жители", обяснява Жофе.

Той напомня, че в Либия отдавна съществуват предубеждения срещу чужди медици. Според него адвокатите на обвиняемите българи "могат да действат единствено в рамките на либийските закони, за които би могло да се каже, че не са известни с обективността и справедливостта си".

"Много по-важно сега, според мен, е какво ще случи на междуправителствено ниво в българо-либийските отношения и каква позиция ще заеме Сейф Ал Ислам, особено в светлината на неотдавнашните му изказвания за това колко са важни човешките права и справедливостта за всички", казва британският експерт.

Помолен да коментира поведението на Либия по казуса с медиците на фона на новия курс на Триполи да прави отстъпки пред Запада и най-вече пред САЩ, Джордж Жофе посочва, че либийските власти имат трудна задача.

Режимът на Кадафи никога не е бил много популярен в района на Киренайка, където се намира Бенгази и където през 90-те години имаше силен ислямистки бунт.Триполи не може да пренебрегне обществените настроения в района и въпросът е как ще съчетае това със желанието си за добри отношения с една бъдеща членка на НАТО, посочва Жофе.

Според него е възможно съдът да издаде присъда, която да удовлетворява местното желание за мъст, а по-късно правителството да издаде опрощение на осъдените, за да реши проблема в международно отношение.

"Българското правителство е изправено пред много сложна ситуация. От една страна то трябва да покаже на Либия, че няма да позволи български граждани да бъдат малтретирани. От друга страна българското правителство не трябва да изостря положението като обижда либийските власти с предположението, че либийската система не справедлива или честна. Това изисква много голяма дипломация. Но до сега българските власти се справят умело и се надявам, че ще успеят да постигнат положително решение", казва в заключение британският експерт Центъра за международни проучвания в университета в Кембридж.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.