Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Преди изборите: Европейски посредник се включва в българо-македонския спор (обновена)

Европейската интеграция на Северна Македония остава заложник на политическите борби

5 коментара
Преди изборите: Европейски посредник се включва в българо-македонския спор (обновена)

Ден преди парламентарните и президентските избори в Северна Македония, белгийското председателство на ЕС изпрати посредник в "българо-македонския спор”. Това е белгиецът Петер Ванхойте, който беше ангажиран и при постигането на Договора от Пържино, който сложи край на политическата и институционална криза от първата половина на 2015 година.

Европейската интеграция на Северна Македония остава заложник на политическото противопоставяне в страната. ВМРО-ДПМНЕ, която се очаква да се спечели парламентарните избори и балотажа за президент утре, разви мощна антибългарска кампания и се обяви срещу "българския диктат" върху конституционните промени.

С тях в основния закон трябва да бъдат вкарани и българите, като това е едно от условията за започването на реални преговори на Скопие за членство в ЕС.

Очакваната победа на ВМРО-ДПМНЕ няма да доведе до лесно формиране на управленско мнозинство още повече, че албанските партии стигнаха до съгласие да не подкрепят управление, което няма да подкрепи промените в конституцията.

ЕК напомни на Скопие за конституционните промени 

Във вторник от Европейската комисия напомниха на Република Северна Македония, че има ангажимент да включи в своята Конституция и българите като държавотворен народ.

"Северна Македония се ангажира да промени конституцията си и ние вярваме, че всички политически сили ще се фокусират върху пътя на страната към ЕС", каза говорителят на Еврокомисията Ана Писонеро, цитирана от БНР. 

ЕС е одобрил нова механизъм, по който ще финансира страните от Западните Балкани по пътя им към членство. До 2027 година се очаква да осигури до 2 млрд. евро безвъзмездни средства и 4 млрд. евро заеми.

За да получи подкрепа по този механизъм, всяка държава трябва да обяви дневен ред с реформи. 

Президентските избори

На балотажа в президентския вот в страната гражданите на Северна Македония ще избират между Гордана Силяновска, издигната от ВМРО-ДПМНЕ, и Стево Пендаровски, подкрепен за втори президентски мандат от СДСМ, а за парламентарните избори са регистрирани 17 партии и коалиции.

Силяновска влиза в балотажа с много голяма преднина, която едва ли ще бъде преодоляна.

Ключово ще бъде гласуването на симпатизантите на албанските партии, които този път са в два блока. 

Скачените съдове

Пендаровски коментира пред бТВ, че ВМРО-ДПМНЕ ще работи срещу вписването на българите в конституцията.

"Не мисля, че е имало някаква синхронизация между българския политически елит и основната опозиционна партия тук – ВМРО-ДПМНЕ. Но изминалите три години те бяха като братя по идеология. Близнаци! Всяко негативно изказване от България към нас като македонци, които говорят македонски език, беше приемано тук като доказателство от основната опозиционна партия, че в Европа сме можели да влезем само като българи, което е абсолютна лъжа. Но този тип екстремна реторика, която разбира се не идваше от всички български политици, а само от някои от тях, тук беше добре дошла, защото в редовете на опозицията, особено в най-голямата опозиционна партия, това беше заместител на политическата програма, която те нямат", коментира Пендаровски.

Посредникът

Старият приятел на (Северна) Македония, белгиецът Петер Ванхойте, се завръща в страната, този път като посредник за промените в конституцията, които трябва да проправят пътя на страната към ЕС, съобщава сайтът "Независен.мк", цитиран от БТА.

Според изданието Ванхойте е в Скопие и вече е провел срещи с представители на някои политически партии, а ще се срещне и с неправителствени организации и други експерти в страната, след което ще замине за подобни срещи в София.

"Независен.мк" цитира Ванхойте, който казва, че по инициатива на белгийското председателство на ЕС той е получил мандат да бъде посредник

Проектът е под егидата на ЕС, но се финансира от белгийското правителство, което вярва в ползата от разговорите и постигане на компромиси. Проектът ще се ръководи от Европейския институт за изследване на сигурността и "ще остане отворен до постигане на целите”.

"Проектът ще има два компонента, първият е посредничество между България и (Северна) Македония, което трябва да премахне отворените въпроси и да открие пътя за преговори на (Северна) Македония с ЕС. Вторият компонент е изграждането на институционален капацитет в страната с акцент върху обучението на млади политици, които да доближат страната до западноевропейските демокрации”, пише изданието.

"Основната ми цел ще бъде да гарантирам, че процесът на присъединяване на Северна Македония към ЕС повече няма да бъде блокиран“, казва Ванхойте изданието, допълвайки, че "той е отворен за всички варианти, ще изслуша всички искания и ще опитайте се да намерите решения".

Ванхойте, който беше ангажиран в Северна Македония като посредник при постигането на Договора от Пържино, който сложи край на политическата и институционална криза от първата половина на 2015 година, а после и с новия  правилник на парламента на Северна Македония, е оптимист. Но смята, че по отношение на работата на парламента "има още дълъг път" да се извърви и оценява блокирането на работата на парламента в Северна Македония през последните две години като лоша практика.

Конституционните промени

Конституционните промени, за които е необходимо 2/3 мнозинство (80 депутати) в 120-местния парламент, остават заложник на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ засега не показва желание да си осигури "вратичка", за да подкрепи промените след изборите.

Напротив, задълбочава кампанията на тема "български диктат", като я обогатява с различни опорки. От това, че може да договори по-добри условия за членство в ЕС, до това, че няма смисъл да се правят конституционните промени, при положение, че България ще обяви още искания или пък някоя друга държава ще спре Скопие.

Досега не се оправдаха и очакванията, че отделни депутати на ВМРО-ДПМНЕ могат да подкрепят промените.

По време на правителството на Кирил Петков България успя да вкара изискванията си в преговорната рамка на Северна Македония, като така на практика изведе темата на европейско ниво.

През последните седмици България се държи спокойно и не реагира на почти всекидневните провокации от страна на ВМРО-ДПМНЕ. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Кико
    #5
    Отговор на коментар #3

    Свинята Каракачанов ли визираш? Да не си забравил, че и той беше в правителството на телохранителят на Живков?

  2. Ianko74
    #4

    За какво ни е посредник? Има договорена от целия Европейски съюз преговорна рамка. РСМ просто трябва да я изпълни!

  3. кр2132
    #3

    Киро боклука нищо не е успял ,освен да вдигне ветото без никакви гаранции. НЕкой грее ли го "бугари во устав" ? Македонския език е диалект на българския,а историята им е карикатура на българската.Правителството на Борисов и особедно външната министърка се държаха достойно по темата Северна Македония,а Кирчо се държа като бастун.

  4. Обектив
    #2
    Отговор на коментар #1

    За какво посредничество може да става дума по проблем за спазване на Копенхагските критерии ? Факт е, че след силово налагане от Тито на политическо решение за "македонизиране" на българското население, все пак, макар и малка, част от него запазва своето българско самосъзнание. И то е лишено в РСМ от равностойни Конституционни права. Или става отново дума за платен и подработен от сърбомакедонистите "посредник" ?

  5. Коментарът е изтрит в 14:20 на 7 май 2024 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.