Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ВМРО-ДПМНЕ вкарва Северна Македония в "антибългарски" капан

23 коментара
Сн. ЕПА/БГНЕС

Проруската ВМРО-ДПМНЕ продължава да експлоатира антибългарската карта в предизборната кампания, като поведението ѝ прави трудна евентуална промяна в позицията и вписването на българите в конституцията на страната, което трябва да отвори вратата на страната към реални преговори за членство в ЕС.

Според социологическите проучвания ВМР0-ДПМНЕ ще спечели парламентарните и президентските избори в края на април и началото на май, но около формирането на управление остават много неизвестни.

Конституционните промени, за които е необходимо 2/3 мнозинство (80 депутати) в 120-местния парламент, остават заложник на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ засега не показва желание да си осигури "вратичка", за да подкрепи промените след изборите. Напротив, задълбочава кампанията на тема "български диктат", като я обогатява с различни опорки. От това, че може да договори по-добри условия за членство в ЕС, до това, че няма смисъл да се правят конституционните промени, при положение, че България ще обяви още искания или пък някоя друга държава ще спре Скопие.

Засега не се оправдаха и очакванията, че отделни депутати на ВМРО-ДПМНЕ могат да подкрепят промените.

По време на правителството на Кирил Петков България успя да вкара изискванията си в преговорната рамка на Северна Македония, като така на практика изведе темата на европейско ниво.

През последните седмици България се държи спокойно и не реагира на почти всекидневните провокации от страна на ВМРО-ДПМНЕ.

ВМРО-ДПМНЕ иска да извади промените в конституцията от преговорите

Конституционните промени ще влязат много бързо в дневния ред на новия парламент, като ще изискват ново потвърждение на позициите от партиите.

Заместник-председателят на ВМРО-ДПМНЕ Александър Николоски коментира, че промените в конституцията няма да бъдат включени при евентуални преговори за съставяне на правителство, ако ВМРО-ДПМНЕ спечели изборите.

На въпрос дали опозиционните албански партии, които ВМРО-ДПМНЕ смята за евентуален коалиционен партньор след изборите, са готови да си партнират с тях, след като промените в конституцията са в акцентите на програмата им, Николовски отговори: "Трябва да ги питате, но ние нито сме гласували конституционни промени под български диктат, нито ще гласуваме и това е ясно”.

В последния парламент ВМРО-ДПМНЕ имаше 44 от 120 депутати в парламента. Сега от партията дават заявка за над 50 депутати и поставят за основна цел съставяне на самостоятелно управление.

"Не може България да ни изнудва и да действа от позицията на силата: "ако искате да преговаряте с Европейския съюз, трябва да го направите, иначе няма да преговаряте”, посочи Николоски, цитиран от БТА.

По-рано от ВМРО-ДПМНЕ казаха, че ще настояват за влизане в сила на промените в конституцията на Северна Македония, след като страната стане член на ЕС.

"Няма смисъл"

"Гарантирам ви, въпреки че този черен сценарий няма да се случи, защото ние няма да го допуснем, ако (Северна) Македония промени конституцията в полза на България, тя няма да започне преговори. Ще започне и ще спре. Първият клъстер ще бъде официално отворен и ще има вето, не от България, а от други страни-членки на ЕС, за върховенството на закона”, заяви Николоски.

Според ВМРО-ДПМНЕ остава вероятността и България да наложи вето заради спорните исторически въпроси.

"После, като го направим, ще дойдат и ще кажат – подпишете, че Гоце Делчев е бил българин, после, че илинденци са били българи, или че Илинденското въстание е вдигнато от български офицери... Извинете, но това не е нашето виждане за нещата”.

"Да преговаряме с ЕС"

В същото време македонският вицепремиер по европейските въпроси Боян Маричич коментира, цитиран от БГНЕС, че "вместо да преговаряме с ЕС, ние преговаряме само с България.

"Ако не беше блокадата от страна на ВМРО-ДПМНЕ, до 2024 г. щяхме да сме отворили половината или 80% от преговорните глави с ЕС“, смята Маричич.

"Трябваше да решим конституционните промени не по-късно от 2023 г., а сега вече знаете, че имаше възможност да отворим целия първи клъстер през декември, ако тези задължения бяха изпълнени, и ако бяхме отворили първия клъстер, вече нямаше да има пречка, защото имаме доклад за втория клъстер, който трябва да бъде отворен веднага. Това, което не предвидихме, беше активната блокада на собствената ни страна от ВМРО-ДПМНЕ и сега казваме същото, че е възможно да приключим преговорите до 2028 г., ако ВМРО-ДПМНЕ спре да блокира собствената си страна", каза Маричич.

"Сега вместо да преговаряме с Брюксел и ЕС, всъщност ще преговаряме само с България. И сега всички въпроси, реципрочност, отложени действия и Страсбург предполагат големи и дългосрочни преговори с България, които междувременно ще доведат всички наши съседи до вратите на ЕС", заяви македонският вицепремиер.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

23 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Deus Vult
    #23
    Отговор на коментар #22

    Не, комшу. Не съм един от малкото българи, които мислят така. Ако не вярваш - ела и виж сам. Да, няма никакво значение чуждото мнение, след като ти си се самоопределил какъв си. Такъв си, какъвто си казал, че си. Но не се прави на наивен. :) Проблема с ветото идва не от нежелание да се признае македонския език и идентичност. Включването на българите в конституцията, наред с други народи, е официална декларация, че при вас има много народи и българите са само един от тях. Т.е. сред вас има и българи,

  2. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #22
  3. Deus Vult
    #21
    Отговор на коментар #20

    Точно така. Нещата са отдавна. Сега се предложи решение. Вие не го щете. Ами предложете вие решение. И още нещо, комшу. Аз често идвам в Македония. В областите, където живеят албанци, всичко става нормално, след като кажа, че съм българин. Преди това, малко по-различно гледат. В другата част също не съм забелязал обикновените хора да имат нещо против мен. Така, че и нашите хора и вашите хора проблем нямат. Някакви кресльовци имат проблем. И при нас и при вас. Един файтон хора са, но са гласовити. Така, че живей си живота и не се занимавай с глупости.

  4. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #20
  5. Ганди
    #19
    Отговор на коментар #18

    Коментарите са реакция на вашата политика на изключване на българския етнос от конституцията ви! Не искате да са равноправен етнос, който да е вписан като другите в конституцията. В нормалния свят, българите си гледаме живота, мъчим се да изключим боклуците от него и да си изградим по-добра държава. А не да ви вгорчаваме живота!

  6. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #18
  7. Deus Vult
    #17
    Отговор на коментар #15

    И за да не обвиняваш само нас, че не сме ни "уважавали", ето да се просветиш: https://news.bg/int-politics/kam-skopie-bog-vi-sazdade-balgari-tito-vi-napravi-makedontsi.html

  8. Deus Vult
    #16
    Отговор на коментар #14

    Комшу, на мене прадядо ми е от Качаник, баща ми е от Скопие. И двамата БЪЛГАРИ. Така, че не ми излизай с тези номера. Какъв народ сте, си е ваша работа. Ако искате и марсиянци се кръстете, на нас ни е все тая.

  9. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #15
  10. Коментарът е изтрит в 11:37 на 10 април 2024 от автора.
    #14

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.