Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ден за размисъл в Северна Македония: Съзвездие проруски кандидати

Очертава се победа на ВМРО-ДПМНЕ, която заложи на антибългарска кампания

10 коментара
Подкрепената от ВМРО-ДПМНЕ кандидатка за президент Гордана Силяновска-Давкова, сн. БГНЕС

В Северна Македония днес е ден за размисъл преди утрешното гласуване в първия тур на президентските избори в страната.

Последното проучване на общественото мнение, проведено от Центъра за политически изследвания и комуникации в РСМ, дава преднина на кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силяновска-Давкова пред сегашния президент и кандидат за втори мандат Стево Пендаровски, който е подкрепен от СДСМ.

Силяновска в с 20.4% подкрепа срещу 16.8% за Пендаровски.

Вероятна победа за ВМРО-ДПМНЕ, но неясно управление

Победителят вероятно ще се определи в балотаж на 8 май, който ще се проведе заедно с парламентарните избори.

Според социологическите проучвания ВМРО-ДПМНЕ се очаква да спечели и парламентарните в началото на май.

Основната тема на предизборната кампания е европейската интеграция на Северна Македония, която преминава пред вписването на българите в конституцията на страната.

ВМРО-ДПМНЕ блокира промените в основния закон и разви силна антибългарска предизборна кампания. За приемането на промените, които влязоха в преговорната рамка на Северна Македония, е необходимо мнозинство от 2/3 в 120-местния парламент, което не може да се постигне без проруската формация ВМРО-ДПМНЕ.

Албанските партии обявиха, че ще изолират ВМРО-ДПМНЕ, но вероятно тя отново ще може да блокира промените.

Кандидатът на СДСМ Стево Пендаровски обаче също използва антибългарска риторика, въпреки че подкрепя вписването на българите.

В интервю за Канал 5 Пендаровски заяви, че "вписването на българите в конституцията на РСМ е опит да бъде спасен образа на България“, след като ЕС е отхвърлил другите български искания, съобщи БГНЕС.

"Отворени Балкани"

В рамките на кампанията се повдигна идеята Северна Македония да излезе от водената от Сърбия инициатива "Отворени Балкани", която се разглежда от анализатори и като алтернатива на ЕС, но засега процесът не се придвижи напред.

Пендаровски защити оставането на Северна Македония в "Отворени Балкани".

Той приключи  кампанията за първия тур с митинг в Битоля, а преди това имаше срещи с граждани в Демир Хисар и Ресен, обобщиха медиите в Северна Македония.

"Нека сега на 24 април да им покажем, че знаем кой е правилният вариант, вариант номер едно и да определим победителя на 8 май както на президентските, така и на парламентарните избори“, каза Пендаровски, цитиран от БТА.

Гордана Силяновска-Давкова, издигната от ВМРО-ДПМНЕ и коалицията "Вашата Македония", също призова за избирателна активност. Тя завърши кампанията с митинг в Щип.

"Нека обединим нашата нация, да изградим консенсус. Само единството може да ни отведе напред, само заедно можем да ви накараме да се гордеете и ние да се чувстваме горди. И най-вече да превърнем тази малка държава в една уважавана европейска страна“, заяви Силяновска.

И още проруски кандидати

Трима кандидати с твърдолинейна проруска позиция ще се борят за подкрепата на македонските граждани на президентските избори, отбелязва БГНЕС

Биляна Ванковска е кандидатът на Левицата.

В рамките на тазгодишната предизборна кампания тя споделя същата гледна точка с кандидата на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силяновска-Давкова по отношение на двустранния договор с България. Ванковска се застъпва за отмяна на т.нар. "френско предложение“ и критикува условията за европейска интеграция на Скопие.

Кметът на община Карпош Стевчо Якимовски е кандидат за президент от партия ГРОМ. Той е бивш представител на Социалдемократическия съюз на Македония /СДСМ/.

Якимовски е известен с опозицията си срещу Договора за добросъседство с България, отхвърлянето на конституционните промени и топлите му връзки с Белград и Москва.

Заедно с Лидера на Демократическата партия на сърбите /ДПС/ в РСМ Иван Стоилкович, посрещат в Белград всеки руски политик, дошъл на посещение, включително външния министър Сергей Лавров.

Максим Димитриевски е кандидат за държавен глава от партия За Наша Македония (ЗНАМ). Той е политик и общественик, кмет на Куманово – родния му град.

Според него "промени в македонската конституция не са необходими, за да не се допусне разпадането на единството на държавата". По думите му промяна в Преговорната рамка не е непостижима цел. 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Jane1
    #10
    Отговор на коментар #5

    браво и истински отговор

  2. Борис
    #9

    Според ДПМНЕ излиза, че даването на човешки права на българите в РСМ, наравно с другите народности в Конституцията ще "разпадне" държавата? Значи РСМ се крепи на недаване на човешки права на българите там, така излиза?

  3. ефрейтора
    #8
    Отговор на коментар #5

    Прилежно , усърдно и с плам си заработи един кактус...отзад...За такива като теб рецептата я е написал още Ванчо Михайлов .

  4. ImBlack
    #7
    Отговор на коментар #5

    За да Ви е съвсем ясно какво е да си македонец в България, ще Ви кажа, че от страна на майка ми баба ми и дядо имат 8 деца, една от лелите ми е македонка, а всички останали са българи, но тя преживя инсулт.

  5. ImBlack
    #6
    Отговор на коментар #5

    В българската конституция не са изброени етноси - по конституция България е държава на всички нейни граждани, без значение на раса , религия, етнос, пол и всички нейни граждани са с равни права!
    В България може да си марсианец, ескимос, замундец и дори македонец пак си равноправен гражданин за разлика от Република северна Македония, където да си българин е основание за репресии!

    Да преговорим пак историческите факти:
    Рускато-турската война 1977-1978 няма никакво намерение да ни "освобождава"

  6. Kaktus
    #5
    Отговор на коментар #1

    Стотината, които са си мислели, че са българи, са дошли в "България" още тогава. Ако си мислите, че измисленото, и срамно, българско комплексарско вето изобщо има някаква тежест относно присъединяването на Македония към ЕС, мисля, че това мислене се дължи просто на всеизвестната и срамна българска арогантност и великобългарски комплекси. Както казаха ЕС, ако България ще настоява за вписване на български етнос в конституцията на Македония, тогава ще трябва да извърши реципрочно действие и да впише

  7. anton nikolov
    #4

    Съзвездие от проруски кандидати...още едно доказателство, че са българи.

  8. ПyтлЭр Xyйло
    #3

    Ще гледат еуропската заедница през крив макарон, "сделано в раZия"...

  9. ефрейтора
    #2

    Хубаво е , че макар и късно , съзвездието от проруски кандидати и антибългарската кампания в Северна Македония са забелязани и отбелязани .

  10. Отбелязвам
    #1

    Македония продължава да бъде управлявана от сръбско-руски яничари от 1945 до днес. Никакъв ЕС за тях! А който се чувства там все още българин - да идва в България и в ЕС.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.