Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Тих бойкот". Македонците гласуват за парламент и президент

1 коментар
Скопие, сн. ЕПА/БГНЕС

Гражданите на Северна Македония избират в сряда следващия президент и парламент на страната, която не успя да се придвижи към ЕС заради липсата на мнозинство за вписването на българите в конституцията ѝ.

Във втория кръг на президeнтските избори в надпреварата участват издигнатата от ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силяновска и подкрепеният от СДСМ за втори президентски мандат Стево Пендаровски, като разликата между гласовете за двамата след първия кръг на 24 април е двойна в полза на Силяновска.

Ключово ще бъде участието на симпатизантите на албанските партии и останалите по-малки играчи на политическата карта на Северна Македония.

Няколко дни преди гласуването коалициите на албанските политически партии, които бяха издигнали свои кандидати за първия тур, обявиха, че няма да призовават избирателите си кого да подкрепят и оставят това на тяхната преценка.

Една от големите въпросителни на днешния вот в президентските избори е дали избирателната активност ще бъде над 40 процента, каквото е законовото условие, за да има избор на президент.

За възможен бойкот на гласуването в предизборната кампания говореше председателят на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, а от коалицията на албанските опозиционни партии, които обявяват за своя цел да изпратят в опозиция най-голямата албанска партия ДСИ, която беше част от правителствата и на ВМРО-ДПМНЕ и на СДСМ, задаваха въпроси дали от ДСИ не готвят "тих бойкот” на изборите с цел да предизвикат политическа криза в страната, съобщи БТА.

В подготовка на бойкот на изборите беше обвинена и партия Левица, откъдето отрекоха такова намерение, но практически нито една от партиите, които издигнаха кандидат-президент за първия тур на изборите, не отправи конкретно послание за подкрепа на Силяновска или Пендаровски на втория кръг.

В единадесетите парламентарни избори в страната участват 17 политически партии и коалиции. Избирателната система е пропорционална, като Северна Македония е разделена на шест изборни района, във всеки от които се избират по 20 депутати. Кои ще са те се решава от подадените гласове, разпределени по метода Д’Онт.

Евентуалните коалиции след изборите, които биха съставили правителство, бяха една от водещите теми в предизборната кампания.

Председателят на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски, чиято партия според социологическите проучвания би получила най-голям брой гласове на вота, посочи като желан коалиционен партньор коалицията на албанските опозиционни партии "Заслужава си", които от своя страна също заявиха увереност, че ще участват в бъдещото правителство в страната. Буяр Османи, който беше издигнат от коалицията около ДСИ за президент на първия тур, заяви обаче, че в следващия парламент на Северна Македония Демократичният съюз за интеграция (ДСИ) ще има 20 депутати и ще бъде единственият, "който може да осигури т.нар. бадентерово мнозинство" (включването на етническите общности при вземането на важни решения) в законодателния орган.

Европейската интеграция на Северна Македония остана заложник на политическото противопоставяне в страната. ВМРО-ДПМНЕ, която се очаква да се спечели парламентарните избори и балотажа за президент утре, разви мощна антибългарска кампания и се обяви срещу "българския диктат" върху конституционните промени.

С тях в основния закон трябва да бъдат вкарани и българите, като това е едно от условията за започването на реални преговори на Скопие за членство в ЕС.

Очакваната победа на ВМРО-ДПМНЕ няма да доведе до лесно формиране на управленско мнозинство още повече, че албанските партии стигнаха до съгласие да не подкрепят управление, което няма да подкрепи промените в конституцията.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Тодор Пънаров
    #1

    Хем да бъдат срабски мекерета и да искат да влязат в ЕС, няма как да стане! Троянски коне на Кремъл и Белград вече има достатъчно, в лицето на България, Словакия и Унгария.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.