Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Либия отлага разговорите за компенсациите на семействата

27 коментара

Либия отлага разговорите за компенсации за семействата на повече от 400 заразени със СПИН деца, предаде късно в понеделник ББС. Агенцията допълва, че това става само ден, след като Върховният касационен съд (ВКС) отмени смъртната присъда срещу петте български медицински сестри и палестинския лекар, обвинени в съзнателно заразяване на децата.

На заседанието си на 25 декември ВКС на Джамахирията върна за преразглеждане в Бенгази делото срещу петте български и палестинския лекар Ашраф. Това на практика означава отмяна на смъртните присъди, коментираха наблюдатели на процеса.ВКС на Либия потвърди нашите надежди, че правосъдието по този случай ще надделее, се казва в съобщение, разпространено от прессекретариата на президента Георги Първанов. Според позицията на държавния глава, с решението на съда от 25 декември са отменени несправедливите смъртни присъди и се открива възможност при преразглеждането на делото да бъдат отчетени всички аргументи на защитата.

Този развой на процеса дава възможност да бъдат разгърнати инициативите на международната общност за подпомагане на жертвите от трагедията в Бенгази и позволява възстановяването на традиционно добрите отношения между двете страни, се казва още в съобщението на прессекретариата на президента.

По-рано този месец се проведоха тристранни разговори между представители на либийските семейства, български неправителствени организации и на ЕС, припомня ББС.

Исканията на семействата са за 10 млн. долара кръвнина за всяка от на жертвите на СПИН-епидемията.

По време на разговорите не беше постигнато споразумение, но бе предвидено те да продължат на 28 декември, уточнява кореспондентът на ББС в Триполи.

Във вторник обаче стана известно, че преговорите между България и семействата на заразените със СПИН либийски деца относно изплащането на компенсации ще бъдат подновени на 15 януари, предаде АФП.

Изпълнителният директор на фондацията на Кадафи заяви, че отсрочката е по “психологически причини”. По-рано официален източник посочи, че разговорите, които трябваше да започнат в сряда, са отложени заради ефекта, който оказа върху семействата решението на либийския върховен съд да отмени смъртните присъди на петте медицински сестри и палестинския лекар.

Според либийските власти, последващите разговори за компенсации на семействата ще се състоят на държавно и неправителствено равнище между ЕС, България, Либия и САЩ.

Същевременно световните агенции съобщиха, че делото по граждански иск на родители на заразени със СПИН деца е насрочено за днес от Южния съд в Бенгази. Съдът на няколко пъти досега отлагаше двата процеса срещу българските медицински сестри за финансови обезщетения, които бяха заведени от родителите на две близначки, станали жертва на епидемията от СПИН в Бенгази, припомнят агенциите.

Исковете за двете момиченца се разглеждат поотделно от съда, на отделни съдебни заседания. Родителите настояват българските медици да платят по 15 млн. либийски динара за всяко от децата. Гражданските искове бяха приети от съда за разглеждане чак след като през 2004 г. Наказателният съд в Бенгази призна за виновни и осъди на смърт българските медицински сестри по обвинение, че умишлено са заразили със СПИН либийски деца.

До този момент обаче, делата и по двата граждански иска за обезщетения не са гледани по същество. Мотивът за отлагането е, че присъдите на българките бяха обжалвани пред ВКС и докато той не се произнесе, Южният съд отказваше да разглежда претенциите за финансови обезщетения.

Същевременно във вторник сутрин посолството на България в Триполи е изпратило до консулския отдел на либийското външно министерство нота, с която се иска разрешение д-р Здравко Георгиев да напусне Джамахирията. Нотата трябва да бъде препратена на прокуратурата.

Либийският адвокат Осман Бизанти вече коментира, че след решението на Върховния съд на Либия задържането на д-р Георгиев в Джамахирията е равносилно на ограничаване на неговата лична свобода.

Като се позовават на решението на ВКС, дипломатите искат от прокуратурата д-р Здравко Георгиев да бъде изваден от черния списък и да получи изходна виза, за да се завърне в родината си.

Въпреки че съдът върна делото срещу българските медици за ново разглеждане в Бенгази и докторът е отново обвиняем, според либийските закони Наказателният съд в Бенгази не може да постанови по-тежка присъда от предишната, която той вече е излежал в затвора, коментираха юристи.

Очаква се прокуратурата да отговори на искането до две седмици.

Вече година и половина д-р Георгиев е на свобода, но не можеше да напуска Джамахирията, защото присъдата му бе обжалвана пред ВКС.

Прибирам се в България, защото това е волята на съпругата ми, коментира д-р Георгиев. За мен Либия не е затворена страница, защото съпругата ми Кристияна остава в затвора, допълва докторът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

27 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dimo
    #28

    Nyakak si mnogo lesno Parvanov se navi na kompensacii v razmer na 4,5 miliarda dolara. Mnogo mirizliva e tazi rabota - may che pak se glasyat da iznasyat pari ot BG i da si gi delyat s Kadafi, a harbite v BG neka pak si glasuvat za komunyagi, chengeta i madridski bokluci!Chudya se kak pri tozi svetoven glad za med. sestri, ima BG balami da se natiskat da rabotyat v Libia?!

  2. Dimo
    #27

    "Прибирам се в България, защото това е волята на съпругата ми, коментира д-р Георгиев. За мен Либия не е затворена страница, защото съпругата ми Кристияна остава в затвора, допълва докторът."I ZA KAKAV 4EP TI E TAZI KU4KA? KAK HUBAVO SI POZHIVYA TYA S PALESTINECA, A TI V PUSTINYATA...

  3. Андрей
    #26

    Ще ги осъдят на затвор, Първанката с основания от него "международен" фонд ще уговори изплащане на компенсации на родителите на заразените деца, ще пратят сестрите да си излежават присъдите в България, Първанката ще се бие в гърдите как е "спасил" българските медици, а компенсациите ще ги плаща българският данъкоплатец. 400 деца по 10 милиона на калпак - 4 милиарда долара. Честито!

  4. пешо
    #25

    Колега бихте ли разказали повече за техните болници. Като помня, че дори при мораториума през 1990-91 ние си имахме запасяване с еднократни спринцовки, възможно ли е там да е имало недостиг? Казвате, че болниците им били добре уредени, което е нормално за една богата държава. Как според вас е станало заразяването? У нас няма един ред написан по въпроса. А да се вливат биопродукти на деца се налага суперрядко. Някои са заразени амбулаторно. Много неясноти има.

  5. възмутен
    #24

    Работил съм в Либия и то в болница .Държавата Либия харчи страшно много пари за здравеопазването си.За техните болници можем да мечтаем. Проблема е друг.Много зле са с пропускателния режим.Дори хич го няма.На свиждане идват почти по всяко времеи по 10,20 човека понякога-родовите/фамилните/им връзки са много силни.По времето на Т.Живков основния чужд медицински персонал беше българския.Заплатите бяха ниски но тъйкато друга алтернатива нямаше ,имаше и много желаещи за работа в Либия.Наличието на много

  6. Kancho Ytkaderov
    #23

    Smraadlivi arabeli-teroristi. Marsh vsichki arabeli ot BG. Da si hodyat doma i da lupat tikvite v osmardenite na potni kraka i pradni dzhamii.

  7. лекарка
    #21

    Вече нищо не може да се направи, за съжаление ! Медиците ни са инкриминирани и сега вярно е , че не се говори за нищо друго освен за пазарлъци!Това е много жалко, но е факт ! Друг е въпросът, защо все още лекари и сестри заминават да работят в Либия ?Ако един лекар вземе практика в пограничните райони на Родината ни ,то той ще печели не по-зле отколкото в Либия. С медицинските сестри нещата стоят по - иначе , защото те навсякъде са унизително заплатени! Аз обаче и до ден днешен не си обяснявам защо

  8. Садам
    #20

    Ама работа

  9. Sta
    #19

    Излежаването на доживотни присъди в България е едно безкрайно лошо разрешение и се надявам България да прояви разум и да го отхвърли. Дано да е жирналистическа измислица.До този момент е доказано, че държавата Либия в лицето на официалните мюсюлман-социалистически власти е участвала в терористично нападение, а държавата България - не е участвала. Не само защото вината на мед. сестри е недоказана, а и защото връзка между тях и официални Български организации не е намерена дори от "независимия" линийски

  10. възмутен
    #18

    Работил съм в Либия и то в болница .Държавата Либия харчи страшно много пари за здравеопазването си.За техните болници можем да мечтаем. Проблема е друг.Много зле са с пропускателния режим.Дори хич го няма.На свиждане идват почти по всяко времеи по 10,20 човека понякога-родовите/фамилните/им връзки са много силни.По времето на Т.Живков основния чужд медицински персонал беше българския.Заплатите бяха ниски но тъйкато друга алтернатива нямаше ,имаше и много желаещи за работа в Либия.Наличието на много

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.