Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Либр Белжик": 7 години след присъединяването си България остава "болният в ЕС"

6 коментара
"Либр Белжик": 7 години след присъединяването си България остава "болният в ЕС"

Седем години след присъединяването си към ЕС, България остава "болният" в Общността заради политическата си и икономическата олигархия, пише белгийският вестник "Либр Белжик", цитиран в четвъртък от БТА.

Изданието помества разширен репортаж от своя специален пратеник в София, както и подробен портрет на журналиста Иво Божков, станал известен с преките си предавания в интернет от протестите в българската столица. На българите им липсва Европа, обобщава авторът Жил Тусен.

Той обяснява, че българите искат дълбоки промени в институциите и в начина на действие на държавата, за да стане България "страна като другите". В репортажа се посочва, че 250 дни в нашата страна има протести, на фона на нараснала безработица и съкратени социални разходи.

Авторът разказва за падането на правителството на ГЕРБ, предизвикано от необясненото и до днес "брутално" покачване на сметките за ток.

След предсрочните избори на власт дойде правителство на технократи, оглавено от Пламен Орешарски, съставено на основата на "хилава" коалиция между социалистите и турскоговорещото мюсюлманско малцинство, разказва Тусен. Той добавя, че мнозинството разчита на подкрепата на "крайните националисти" от "Атака" и цитира "устойчиви слухове", че тази подкрепа е "щедро осребрена".

Авторът проследява възникването на протестите след промените в ДАНС, като уточнява на основата на свидетелства на белгийска гражданка, живееща в София, че в митингите са се включили най-вече хора от средната класа, но и държавни чиновници. Допълнителното обяснение за протестната вълна е наблюдаваното общо недоволство сред хората, както и усещането им, че всички партии са корумпирани. Допълва се, че у нас медиите и икономиката са доминирани завоалирано от представители на комунистическите служби за сигурност "на съветския режим", постигнали трайна тайна спогодба с политиците.

Цитиран е политологът Антони Тодоров от Нов български университет, според когото корупцията у нас е всекидневие - от плащането на чиновниците за по-качествено обслужване, през лекарите - за по-задълбочени грижи, до "елитите, които осигуряват достъп до пазара или до обществените средства за приятели".

Авторът припомня и оценките на Европейската комисия за безнаказаност на престъпниците и за намесата на политиците в работата на съдиите. Има честни съдии и чиновници, които искат да си вършат работата съвестно, но при тази система те нямат възможности за развитие, коментира Тодоров. Той подкрепя идеята за операция "Чисти ръце", както и за завеждането на дела, водени от прокурори от чужбина.

Социологът Боряна Димитрова от "Алфа рисърч" цитира данни, според които общественото доверие в Народното събрание е 10 процента, в правителството - 20 на сто, а в правосъдната система - 15 процента.

Тусен обобщава, че изборите за Европейски парламент през май ще бъдат изпит, както и че според много наблюдатели нови предсрочни избори за Народно събрание са неизбежни.

Димитрова коментира, че проблемът около протестите е, че не бе обособена нова политическа сила. Авторът добавя, че социалистите се карат заради вътрешни противоречия, Реформаторският блок е нестабилен, а новопоявилият се на политическата сцена Николай Бареков е поел по пътя на популизма и така човек "няма на какво да се зарадва".

Тодоров обобщава, че протестното движение в България прилича на похода на "възмутените", тръгнал от Испания. Според него тези обществени прояви показват, че "демокрацията не се прави само чрез избори". Допълнителният извод е, че протестиращите не искат властта, а настояват властта да ги чува всекидневно. За Тодоров добрият резултат е възвръщането на политизацията на българското общество, както и това, че политиците вече не могат да правят, каквото им хрумне. Ако това продължи, ще настъпят промени, дори да отнеме време, обобщава той.

В отделен материал за журналиста Иво Божков се уточнява, че той е носител на отличието "Личност на годината" на Българския хелзинкски комитет. Изданието го определя като "електронен революционер" и автор на гражданска журналистика. Цитиран е неговият коментар, че успехът му се дължи на това, че българите губят доверие в големите традиционни медии, защото те са управлявани от олигарси, свързани с властта.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Valentin Dimitrov
    #6

    NORAD, злото в тази "държава" се корени във факта, че огромно количество хора получават незаслужени постове и доходи и именно те са критичната инертна маса, която би могла да извърши промени ! България е царството на престъпната некомпетентност на власт, затова тя е "болна" вече 70 години ! This is so bad, said Dad...

  2. NORAD
    #5

    от една година съм в БГ (след 3 в САЩ) - и наистина е така - човек "няма на какво да се зарадва".... нямам усещането за бъдеще в собствената си страна (а $$) имам доволно - сега на 25 Май очаквам истинското социологическо проучване - за преброяването на пилците които наистина искат промяна, морал и бъдеще ... и ако тренда не е положителен , не знам кво ще правя.. :((((

  3. filt
    #4

    Болен троянски кон.

  4. rotos
    #3

    "В отделен материал за журналиста Иво Божков се уточнява, че той е носител на отличието "Личност на годината" на Българския хелзинкски комитет." Това си е жив компромат! Щом те хвали Антибългарският хелзинкски комитет (жалко за град Хелзинки - това ще му остане като петно завинаги), значи работата ти не е чиста.

  5. Alex
    #2

    Да, хронично болни сме от пост-комунизъм с безмозъчно русофилско усложнение..

  6. Искам референдум за анексиране на България от САЩ, тъй като само по този начин можем да се оттървем от нашите политици.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.