Лионел Меси спечели Златната топка

22-годишният Лионел Меси печели Златната топка на "Франс футбол", най-престижния индивидуален трофей в световния футбол, съобщи официалният сайт на испанския шампион "Барселона", в чийто редици играе аржентинският футболист. Меси е победител с голяма разлика пред втория – португалеца от Реал (Мадрид) Кристиано Роналдо – 473 срещу 233 гласа. Аржентинецът получава само 7 точки по-малко от възможния максимум при гласуването на 96-членното жури.

През миналата година двамата отново бяха начело на класацията, но в обратен ред. През 2007-ма пък Меси бе трети.

През последния сезон носителят на Златната топка спечели със своя клуб европейската Шампионска лига, шампионата и Кралската купа на Испания.

На трето и четвърто място са съотборниците на Меси Шави със 170 точки и Андрес Иниеста със 149. Пети е Самуел Ето'О, който тази година напусна Барселона и премина в Интер.

Най-високо класираният британски футболист е играчът на Манчестър Юнайтед Уейн Руни – осми, следван от Дидие Дрогба от Челси и капитана на Ливърпул Стивън Джерард.

Очакванията са, че на 21 декември Лионел Меси ще бъде коронован и като играч на годината на ФИФА.