Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Липсата на реформи в средата на 90-те рязко прекъсна растежа на България

0 коментара

Днес сутринта Световната банка разпространи доклад, посветен на трудностите на прехода в страните от Източна Европа.

Докладът, озаглавен "Преходът - първите десет години", се публикува точно десетилетие след разпадането на Съветския съюз през 1991 г. Според авторите бариерите пред създаването на нови частни фирми са голямо препятствие за растежа в източноевропейските държави. Компаниите с около 50 работници се превърнаха в най-големи работодатели в бързо развиващите се страни от Централна Европа и балтийския регион.

Докладът критикува подпомагането от правителствата на неефективни бивши държавни предприятия и дава за пример България и Румъния, където защитата на държавни предприятия и фермерски кооперативи чрез банковия сектор доведе до остро нарастване на лошите дългове към банките. Това от своя страна доведе до банкови и макроикономически кризи в България и Румъния. Тези заеми предотвратиха разрастването на банкови кредити към нови малки предприятия без политически връзки.

Неспособността на много източноевропейски държави да предприемат икономически реформи се дължи отчасти на хората, които се облагодетелстваха от ранната либерализация и приватизация. Те или контролираха държавна собственост, или имаха тесни връзки с политическия елит и се противопоставяха на по-нататъшни реформи, които могат да намалят печалбите им, се изтъква в доклада.

Експертите на Световната банка препоръчват на всички страни от Централна и Източна Европа да продължат с реформи като по-широка либерализация на търговията, създаване на благоприятни условия за местни и чуждестранни инвеститори и законодателство, защитаващо кредиторите и собствениците на акции.

В доклада се казва още, че в страни като Унгария, Латвия, Полша, Словения и донякъде Естония и Литва се наблюдава почти непрекъснат икономически растеж. Противоположно на това, в България и Румъния растежът бе рязко прекъснат от сериозни макроикономически кризи, дължащи се на недостатъчни структурни реформи в средата на 90-те години. Дълго време не се спазваше и финансова дисциплина.

За редица държави от Югоизточна Европа като България, Македония, Румъния и Югославия, в които има рязко намаляване на доходите от началото на прехода, постоянният растеж и изграждането на институции са основен приоритет. Без икономически растеж, подчертава докладът, ще бъде невъзможно да се създадат възможности за домакинствата да печелят доходи и да се разраства законодателната система, да се защитава правото на собственост и изгради нужната инфраструктура.

Експертите на Световната банка препоръчват на България, Хърватия и Румъния, на които все още предстои приватизацията на големи търговски предприятия, да въведат прозрачни и конкурентни индивидуални методи, за да привлекат стратегически инвеститори.

По радио Дойче веле

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.