Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Липсва политическа воля за приключване на преговорите

0 коментара

Преговорите за разделения остров трябва да се ускорят и могат да приключат много бързо, ако има политическа воля за това, заяви снощи Де Сото след разговори в Рим с генералния секретар на ООН Кофи Анан, съобщи БТА, цитирайки Ройтерс. По думите на перуанския дипломат преговорите за Кипър напредват бавно и не вървят със скоростта, необходима за постигане на желания пробив до края на юни.

Не се съмнявам, че проблемите могат да бъдат решени почти за минути, но само ако има политическа воля за това, каза снощи пратеникът на ООН в Кипър.

Според неназовани източници на Ройтерс преговорите са се натъкнали на спънки по въпроса за сигурността, смятан по-принцип за една от най-лесните теми.

Междувременно източници от ЕС заявили, че съюзът е готов да приеме каквото и да е споразумение, постигнато между кипърския президент Глафкос Клиридис и лидера на кипърските турци Рауф Денкташ в рамките на директните им преговори. Те изразили убеденост, че субсидиите от ЕС ще подпомогнат усилията за изравняване на икономиката на така наречаната Севернокипърска турска република, призната единствено от Анкара, с тази на Република Кипър, в случай че бъде намерено решение на проблема с разделения остров.

Паралелно с това продължават посредническите усилия за ускоряване на преговорите, за да бъде постигната принципна договореност между двете страни до края на юни, посочват агенциите.

Утре в Никозия се очаква специалният пратеник на Великобритания по въпроса за Кипър лорд Дейвид Ханей, който ще води разговори с представители на двете кипърски общности, а няколко дни по-късно на острова пристига специалният координатор на Държавния департамент на САЩ за Кипър Томас Уестън.

Президентът на Кипър Глафкос Клиридис и лидерът на кипърските турци Рауф Денкташ започнаха нов кръг от преки преговори през януари под егидата на ООН. Преговорите са от особено значение, тъй като Кипър е сред най-напредналите страни-кандидатки за членство в ЕС, и се очаква да бъде приет през 2004 г. или 2005 г., отбелязва Ройтерс.

Още в началото на преговорите през януари 2002 г. лидерите на двете общности на острова представиха два несъвместими проекта за бъдещото устройство на Кипър, от които не отстъпват и досега.

Лидерът на кипърските турци Рауф Денкташ вчера отново потвърди след разговори с турския външен министър Исмаил Джем, че трайно решение на кипърския проблем би могло да бъде единствено споразумение, базиращо се на две отделни държави с отделни суверенитети.

Само една формула има за уреждане на проблема за Кипър, и тя се базира на суверенитета, казал Денкташ, като добавил, че тази формула се ползва с пълната подкрепа на Анкара.

Обратно на това кипърските Гърци настояват за единен Кипър, в който двете разделени общности ще запазят ограничено вътрешно самоуправление, а в международните отношения островът ще бъде единен субект. За да наложи това свое виждане кипърските гърци разчитат да успеят да принудят турската страна към отстъпки, като използват ситуацията с предстоящата евроитеграция на Кипър в и желанието на Турция да започне с ЕС преговори за членство. Кипърските гърци имат пълната подкрепа на Атина, която разполага с вето над решенията на Брюксел и на която предстои да поеме европейското председателство в навечерието на разширяването на Евросъюза.

Този дипломатически подход ясно се вижда в днешното изявление на официалния говорител на кипърското правителство Михалис Папапетру, който заяви днес пред атинската агенция АНА, че въпросът за разделения остров в решителна фаза, в която съществено влияние оказват фактори, имащи отношение към членството на острова в ЕС и към европейската ориентация на Турция. Според Папапетру Турция за първи път в историята на кипърския проблем била подложена на истински натиск от страна на ЕС.

Кипърският правителствен говорител не изключва възможността ООН да смени тактиката, в случай че не бъде намерено решение на проблема.

Папапетру смята, че е възможно международната общност да лансира идеи и проекти, с помощта на които да бъде ускорен процесът за разрешаване на кипърския проблем, отбелязва атинската агенция АНА.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.