Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лондон отказа на Москва да екстрадира чеченски лидер

0 коментара

Лондонски съд отхвърли руското искане за екстрадиция на чеченския лидер Ахмед Закаев.

Според съдията по делото Русия е поискала Закаев да ѝ бъде предаден с цел съдебно преследване заради неговите политически възгледи. Делото бе обявено за приключено, съобщиха Ройтерс и ИТАР - ТАСС.

Би било несправедливо и унизително Закаев да бъде върнат на Русия, отсъди съдия Тимъти Уъркмен, цитиран от Би Би Си.

Молбата за екстрадиране на Ахмед Закаев бе отправена от Генералната прокуратура на Руската федерация. В искането бяха посочени 13 точки, включително обвинения в тероризъм, убийства на руски войници и отвличания на хора.

Москва е разочарована от решението на лондонския съд по делото за Ахмед Закаев, но няма да се откаже да действа за екстрадирането му, заяви днес президентският помощник Сергей Ястржембски. Руската прокуратура пък обвини британския съд в "тенденциозност" и прилагане на двойни стандарти.

Обвиненията към Закев се отнасят за периода октомври 1995 - декември 2000 г., когато Чечения се бореше за независимост, предаде Би Би Си.

Защитниците на Закаев казаха, че обвиненията са политически мотивирани и че той ще бъде подложен на репресии, ако бъде изпратен в Русия.

Алекс Голдфарб от Фондацията за граждански свободи каза, че казусът със Закаев е изцяло политически, а не юридически.

Този случай има изключителни политически последствия. Това означава, че решението е политическо, обвинението е политическо, влиянието на решението е политическо, заяви Голдфарб, цитиран от АФП.

Фондацията за граждански свободи е финансирана от руския бизнесмен Борис Березовски, изявен критик на чеченските войни, провеждани от Москва. Березовски получи през септември политическо убежище във Великобритания, като преди това също имаше отправено искане от руските власти за екстрадицията му.

Адвокатът на Закаев Едуард Фитцджералд заяви в рамките на съдебното изслушване през октомври, че чеченците в руските затвори за изтезавани и преследвани заради тяхната националност.

Фитцджералд заяви пред съда, че срещу Закаев са повдигнати обвинения, "защото той е участвал в Световната чеченска конференция в Дания и защото руснаците са отправили към него обвинения, от които впоследствие са се отказали, че Закаев е търсен заради обсадата в московския театър преди година, която била планирана от него".

През октомври 2002 г. московски театър бе завзет от чеченски бунтовници, които държаха цивилни заложници в продължение на четири дни. Близо 130 от заложниците, както и всички 41 чеченци загинаха, когато след като специалните части използваха химически газ, атакувайки сградата.

Закаев ще бъде незаслужено наказан заради ченеската си националност или за политически си възгледи, смята Фитцджералд .

Той добави, че Русия не е щастлива от обстоятелството, че Закаев е приет навсякъде по света като представител на чеченския народ.

Джеймс Луис, представляващ руското правителство, каза, че Москва е дала уверения, че Закаев ще бъде третиран честно, ако бъде изпратен в Русия.

По думите му, има доказателства, че Закаев е признал за част от предявените обвинения, предаде Би Би Си.
Закаев действаше като представител на Аслан Масхадов, бунтовническият лидер, който се смяташе за президент на Чечения.

Кандидатът на Москва Ахмед Кадиров беше избран за президент на размирната република на избори през октомври, които бяха разкритикувани от наблюдателите и отхвърлени от бунтовниците.

Москва е разочарована от решението на лондонския съд по делото за Ахмед Закаев, но няма да се откаже да действа за екстрадирането му, заяви днес президентският помощник Сергей Ястржембски, предаде ИТАР-ТАСС. "Британското правосъдие има доста странна и, казано направо, селективна представа за справедливост", посочи още Ястржембски.

Генералната прокуратура на Руската федерация си запазва правото да обжалва днешното съдебно решение във Върховния съд на Великобритания, съобщи пресслужбата на прокуратурата.

Руската страна бе представила доказателства, че Ахмед Закаев е виновен в редица тежки престъпления, включително тероризъм, изтъкна пресслужбата. Но в действията на съда се откроява тенденциозност, изразяваща се в търсене на политически мотиви в дело от криминален характер.

"За съжаление в съдебното решение проличават двойни стандарти. За пореден път бе демонстрирано делене на терористите на "лоши" свои и "добри" чужди," заяви още пресслужбата на Генералната прокуратура.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.