Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лондон отрича да ни е отказвал помощ за български престъпници

0 коментара

Британското министерство на вътрешните работи отхвърли твърденията, че не е откликнало на молба на българските власти да окаже помощ при откриването на криминално -заподозрени лица, които се намират на територията на Обединеното кралство. Министерството също така обяви, че визовият режим с България няма да бъде отменен докато страната не стане член на ЕС, предаде Би Би Си.

Новината идва след имиграционния скандал във Великобритания във връзка с издавани визи на българи и румънци на базата на фалшиви документи, заради който Лондон временно преустанови всички визи за гражданите на двете страни.

Британският вестник "Мейл он съндей" пише, че младшият министър по имиграцията Фиона Мактагарт е била информирана през септември м.г. от българска правителствена делегация за издаването на визи на криминално - проявени лица. Изданието цитира българският посланик в Лондон Валентин Добрев, който казва, че въпреки искането нищо не е било направено.

От Хоум офис заявяват, че в архива на министерството не е отбелязано да е постъпвала такава молба. Оттам добавят, че Фиона Мактагарт наистина се е срещала с българска делегация миналия септември, но "не е бил обсъждан въпросът за български престъпници", предаде Би Би Си.

Говорител на министерството каза, че през септември миналата година при работна среща в Лондон с българска делегация, водена от министъра по европейска интеграция Меглена Кунева, е било обсъдено бъдещото присъединяване на България към ЕС.

Той потвърди, че срещата е била по искане на българската страна и е обхващала редица теми, включително корупцията и борбата на българските власти с нея. Говорителят на британското вътрешно министерство подчерта, че не е бил обсъждан въпросът за български престъпници, на които се издават британски визи.

Добрев: Многократно сме искали съдействие

В интервю за Би Би Си обаче посланик Добрев отново заяви, че България многократно е искала съдействие от Великобритания. "На няколко пъти сме искали от британските власти да предявят покана към някои от лицата, които в България се издирват от български съдилища, да се явят пред български съд. За съжаление всеки път, когато се поиска такава информация ни се отговаря - дайте ни адреса на тези лица. Ние, ако знаем адреса, ще ги призовем директно... без да искаме съдействие", посочи Валентин Добрев. Той добави, че двете страни не са успели да създадат ефикасен механизъм за сътрудничество при проверката на информация за заподозрени престъпници.

Изявленията на посланик Добрев са по повод публикации в британската преса, че българската страна не е предупреждавала за евентуалното влизане във Великобритания на криминално проявени българи.

По думите на посланика те са единици, но са една от причините, заради които Великобритания все още изисква визи от българските граждани.

Бойко Борисов: Сътрудничеството е "перфектно"

Посланик Добрев беше индиректно опроверган от главния секретар на МВР ген. Бойко Борисов, който заяви пред Mediapool, че сътрудничеството между МВР и колегите им във Великобритания е "перфектно" и нямат проблеми. Той обаче отказа да разкрие каква информация е искана от британските служби под предлог, че тя е секретна.

Иван Тодоров-Доктора и убитият миналата година в Амстердам Константин Димитров-Самоковеца са двете "знакови" за българския бизнес имена в Лондон, които имат проблеми с правосъдието у нас.

И двамата бяха посочени от МВР като перачи на пари от контрабанда. Самоковеца и Доктора твърдяха, че са само съседи по вила на Боровец, но и двамата посещаваха офиса на разследваната за пране на пари финансово-брокерска къща "Амигос 3" в София.

Доктора си живее в Англия и идва у нас от време на време за разпити. Твърди, че бизнесът му е изцяло изнесен от България и е светъл.

Бившият съдружник на Иван Тодоров - Доктора в "Амигос 3" - Петър Петров пък е следствен за пране на пари. Доктора обвини Петров пред медиите за взрива в Мерцедеса му на 18 април м.г.

След този взрив, от намерени в колата снимки, избухна яхтеният скандал за връзки на управляващите с представители на организираната престъпност. На една яхта в Монако бяха заснети да играят карти Доктора и Петров заедно с финансовия министър Милен Велчев, бившия транспортен министър Пламен Петров и депутата, а сега лидер на ПГ "Новото време" Мирослав Севлиевски. Всички те бяха гости за "Формула 1" на друг бизнесмен в Лондон - Спас Русев, приятел на премиера Сакскобургготски.

По време на скандала миналата година нововремците Емил Кошлуков и Борислав Цеков също летяха до Лондон, за да нищят "компромата" срещу колегите си и зовяха Доктора да проговори, за да се защити.

Блеър не е обещавал премахване на румънските визи

Днес от кабинета на Тони Блеър отхвърлиха твърденията на британския в. Сънди телеграф, че премиерът е обещал премахването на визите за румънски граждани от тази пролет. Според публикацията Блеър се е договорил лично с румънския си колега Адриан Нъстасе да бъдат премахнати визовите изисквания за румънски граждани в замяна на намаляване броя на румънците, търсещи убежище във Великобритания.

Миналата седмица британският държавен министър по въпросите на имиграцията в министерството на вътрешните работи Бевърли Хюз подаде оставка след разкритията на британски служители за слаб контрол, позволил на имигранти от Румъния и България да влизат в страната с фалшиви документи.

Премиерът Тони Блеър призна, че в британската имиграционна система има "злоупотреби" от страна на граждани на страни от Източна Европа.

В резултат на скандала издаването на всякакъв вид визи от британските посолства в Румъния и в България бе временно преустановено на 30 март. Посланик Джеръми Хил заяви в София, че това е краткосрочна мярка, взета, за да даде възможност на британските власти да преразгледат процедурите за издаване на визи.

Румъния незабавно протестира срещу решението на британското вътрешно министерство, президентът Илиеску настоя Лондон да даде обяснение пред румънската общественост, а външният министър Джеоана поиска от британския си колега незабавно възстановяване на процедурите за издаване на визи.

Българският посланик в Лондон Валентин Добрев каза , че вероятно днес посолството ще поиска официална информация от британското външно министерство за прекратеното издаване на визи за български граждани въз основа на писмо, изпратено от българското външно министерство.

Блеър ще се срещне във вторник с членове на кабинета и високопоставени представители от разузнаването и службите за сигурност, на която ще бъде обсъден скандалът с визите и мерките за борба със злоупотребите в британската имиграционна система.

По сведения от неназовани служители от британското министерство на вътрешните работи имиграционните служби разпоредили да бъдат максимално ограничени арестите на нелегални имигранти.

"Има хиляди чужденци, които работят в страната нелегално, но не беше желателно да ги арестуваме, тъй като това щеше да повиши броя на кандидатите за убежище", заявява високопоставен служител, цитиран от Сънди телеграф.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.