Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Лондон разхлабва кредитирането след Брекзита

0 коментара
Лондон разхлабва кредитирането след Брекзита

Великобритания пристъпи към разхлабване на кредитирането като мярка за подкрепа на икономиката след решението за излизане от Европейския съюз. Властите обявиха, че инжектират 150 млрд. лири за потребителски и бизнес заеми. Това ще стане чрез намаляване на регулаторните изисквания към банките.

Очаква се тази сума да се влее в икономиката, след като във вторник Комисията по финансова стабилност на Английската централна банка реши да намали антицикличния капиталов буфер на банките от 0.5% на 0%.

Тя очаква това ниво да се запази поне до юни 2017 г.

"Решението на комисията ще понижи регулаторните капиталови буфери с 5.7 млрд. паунда, което ще повиши капацитета на банките да кредитират британските домакинства и бизнеси с до 150 млрд. паунда“, се посочва в изявление на регулатора.

"Това незабавно ще даде на банките по-голяма гъвкавост да кредитират бизнеса и домакинствата. Тези, които искат да се възползват от възможности в света след Брекзит, могат да бъдат уверени, че ще получат подкрепа от финансовия сектор“, заяви управителят на "Банк ъф Ингланд" Марк Карни.

Разхлабването на кредитирането беше и една от петте мерки в плана на финансовия министър на страната Джордж Озбърн за подкрепа на икономиката след вота за излизане на Великобритания от ЕС. Другите са ниски данъци за бизнеса, икономическо сближаване с Китай, фискална стабилност и инвестиции за Северна Англия. За да съживи икономиката, Озбърн оставя на заден план предишното си намерение за постигане на бюджетен излишък през 2020 г.

След обявяването на новината пазарите веднага реагираха и лирата тръгна леко нагоре.

Централната банка на Великобритания предупреди във вторник за "предизвикателства" пред финансовата стабилност на страната след референдума и обяви, че рисковете, от които се е притеснявала преди него, вече са започнали да се материализират с поевтиняването на лирата до 31-годишно дъно и със свиването на банковите акции с 30%.

Основен проблем за страната е огромният дефицит по текущата сметка, чието финансиране ще се затрудни заради очакваното намаление на капиталовите потоци.

Освен това според Карни резултатът от референдума е отложил големи инвестиционни решения.

На въпрос за лихвените проценти, които са на рекордно ниско ниво от 0.5%, Карни посочи, че следващата седмица ще заседава Комисията по парична политика. "Каквато и да е мярката за стимулиране на икономиката, тя трябва да е много добре насочена и да се фокусира върху вътрешната икономика. Освен това трябва да имаме предвид непредвидените последици“, каза Карни.

Управителят на АЦБ добави, че няма да има незабавни промени в британските финансови регулации, докато страната не напусне Европейския съюз.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.