Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Луда надпревара за пренос на газ през Кулата-Сидирокастро за юни

4 коментара
Луда надпревара за пренос на газ през Кулата-Сидирокастро за юни

Спирането на доставките на руски газ за България от края на април доведе до огромен интерес от търговците на синьо гориво в региона за внос у нас, който резултира в заявки над възможностите на капацитета на газовата връзка с Гърция при Кулата-Сидирокастро за юни месец.

Търгът на държавния газов оператор "Булгартрансгаз" за месечния капацитет на тази точка, който е 60 хил. МВтч дневно или 6 млн. куб. м, е предизвикал на 16 май (понеделник) заявки за 140 процента от възможността за пренос през юни. Това налага провеждането ден по-късно на наддаване за капацитета с премия от 20 процента над първоначално обявената от "Булгартрансгаз" цена за пренос през точката. Във вторник вече са договорени около 57 хил. МВтч природен газ, свободни са останали само 3 хил. МВтч, по данни на участници в търга.

Дали освен държавния газов доставчик "Булгаргаз" има други компании, запазили възможността за пренос на газ през Кулата-Сидирокастро, не е ясно. На "Булгаргаз" капацитетът е необходим, за да внесе количествата азерски газ, които принципно би трябвало да влизат в страната през все още незавършената газова връзка Комотини-Стара Загора. За следващия месец те остават в намалените обеми. Пълните – но с по-близки цени до пазарните, а не по-евтините договорни тарифи, трябва да започнат да постъпват от 1 юли. Отделно се очаква през Кулата-Сидирокастро да постъпят и договорените юнски количества американски втечнен газ, за който преди дни премиерът Кирил Петков каза, че вече пътува с двата танкера за България.

Според неговите думи тези обеми ще бъдат доставени на терминали за регазификация на втечнен газ в Гърция или Турция. Правителствени източници заявиха пред Mediapool миналата седмица, че алтернативните доставки ще дойдат на гръцкия терминал Ревитуса. За да влязат обаче оттам, "Булгаргаз" трябва да купи вече резервиран от други търговци капацитет за разтоварване на каргото. Затова, според други източници, все още не е изключена възможността за внос през турски LNG терминали, а не се посочва излично къде ще пристигнат танкерите, за да се избегне блокиране на входен капацитет от конкуренти играчи, много от които се опитват да пробият или засилят позициите си на българския пазар след оттеглянето на руската "Газпром" от него. Освен това, според запознати, правителството се опитва да избяга от необходимостта "Булгаргаз" да купува капацитет за терминала в Ревитуса от компанията "МЕТ Енерджи", в която работеше допреди назначението си шефът на "Булгаргаз" Людмир Йоцов. Държавното дружество в последните седмици е подложено на тежки атаки от страна на бившите управляващи от ГЕРБ, че МЕТ е след компаниите, които осигуриха експресно алтернативните доставки за май.

Пазарни играчи обясниха пред Mediapool, че в момента регионалният пазар е "наводнен" от втечнен газ, който се предлага на по-ниски спотови цени от тези на тръбопроводния руски газ и това е шанс за постигане на наистина добри сделки от страна на "Булгаргаз". Според тях обаче ключово е връзката Комотини-Стара Загора наистина да бъде приключена най-сетне до октомври, когато започва газовата година и потреблението в страната нараства значително. Това ще прибави 3 млрд. куб. м капацитет към входните точки за внос на природен газ в страната. Освен че най-сетне по този интерконектор ще могат да влязат всички договорени по-евтини количества азерски газ, които са 1 млрд. куб. м годишно, ще се прибави възможността за внос или транзит към Румъния и Унгария на допълнителни 1.5 млрд. куб. м. Това ще позволи да се появят и други спотови предложения към "Булгаргаз", които да са на още по-ниски цени от тези на сега договорения американски газ и очакваните дългосрочни доставки, които според запознати ще бъдат осигурени от американската "Шанийр" (Cheniere Energy).

Всичко това обаче не означава, че "Булгаргаз" не дължи на обществото информация за договорите, количествата и цените, на които ще осигурява природен газ – независимо дали става въпрос за краткосрочни или дългосрочни доставки.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Backo
    #4

    Не ме интересува толкова кой ще спечели. Стига да си плаща честно данъците и да не започне война с печалбата

  2. Backo
    #3

    Спряха руския газ, пък се оказа че тръбите няма да са празни. Даже не стигат... От какво ни плашеха тогава години наред всички? Цената на свободата от братущките се оказа дори поносима, макар да е безценна.

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #2
  4. Vasko Nachev 1 час · Според поредният корифей на тема газ- социологът проф. Иво Христов, азерският газ е руски, а Путин бил балансьор... Недоразумението- Ленчето Гунчева от Възраждане пък твърди, че Газпром бил мажоритарен собственик на азерския газ Ей, нямат спиране тези бре! Явно много ги боли...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.