Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Магистрат заплаши министри със съд

0 коментара

Председателят на Върховния касационен съд (ВКС) Иван Григоров предупреди управляващите, че могат да бъдат съдени, ако приключат сделките за БТК и "Булгартабак" в нарушение на закона.

Като бивш конституционен съдия и настоящ шеф на ВКС Григоров не се съмнява, че Конституционният съд (КС) ще отмени промените в приватизационния закон, ако бъдат гласувани в парламента.

През седмицата НДСВ и ДПС внесоха промени , които забраняват съдебна намеса в сделки, чиито стратегии са одобрени от парламента, както е с БТК и "Булгартабак. В момента приватизацията на двете компании е блокирана от прокуратурата и съда.

Григоров припомни, че през 1999 г. КС единодушно каза, че не могат със закона за приватизацията да се отменят висящи съдебни производства, тъй като по този начин грубо се нарушава Конституцията и установения законов и правов ред. Още повече, сега противоконституционните действия на управляващите са засилени, защото те вече обхващат и влезли в сила съдебни актове, поясни Григоров.

"Тук хората с основание се безпокоят какво ще стане в този промеждутък между влизането на закона в сила и произнасянето на КС, тъй като има опасност тези сделки да бъдат финализирани. Аз като юрист считам, че няма да се стигне до такова финализиране и просто грешно си правят сметките тези, които искат да променят закона, защото има конституционни, законови и наказателно - правни механизми, които могат да се задействат в този промеждутък и до произнасянето на КС нещата ще останат в сегашното състояние", поясни Григоров.

Управляващите смятат да приключат сделките без да чакат КС

Според депутати и представители на правителството, обаче, сметките са именно такива - веднага след гласуването на законовите промени правителството да приключи сделките за БТК и "Булгартабак".

Сигурни сме, че КС ще отмени поправките, коментират депутати от НДСВ, но поемаме риска, тъй като КС ще се произнесе след фактическото приключване на сделките за БТК и "Булгартабак" , а решението на КС няма обратно действие. В момента единственият въпрос е дали президентът Първанов ще пусне промените, според представители на правителството. Те смятат, че този въпрос трябвало да бъде уреден от премиера Сакскобургготски. Друга причина Първанов да си затвори очите пред очевидните закононарушения е силният натиск, който му е оказан в Германия за приватизацията на "Булгартабак", тъй като Дойче банк стои зад победителя в конкурса "Тобако кепитъл партнърс".

Запитан какво ще стане, ако все пак правителството приключи сделките, без да се съобрази с решението на КС, Григоров каза:

"...аз съм български съдия и в компетенцията на ВКС като последна върховна инстанция е да наказва хората, които са нарушили закона. И част от тези, които процедират сега по този начин, ако български съд приеме, че те са действали по противозаконен начин, ще стигнат като подсъдими до съда , който аз оглавявам и не би било редно аз да взимам отношение отсега".

Ако законодателната власт лиши съдебната от контрол с промените в закона за приватизацията, по този начин ще бъде разрушена демократичната държава, заяви днес Калин Михов от Апелативната прокуратура.

Кунева: Европа смята сделките за перфектни и прозрачни

При внасянето на промените в приватизационния закон управляващите се мотивираха с политическа целесъобразност, като обвиниха съдебната власт в политическа атака срещу тях.

Днес вицепремиерът Николай Василев, който би трябвало да си подаде оставката при провал на двете приватизационни сделки, обяви законовите промени като оправдани от икономическа гледна точка, защото позволяват навременна продажба на БТК и "Булгартабак".

"Европейските ни партньори гледат с голямо учудване и неудоволствие на това, че се провалят едни сделки, които са проведени по перфектна, прозрачна процедура", обяви в предаването "В десетката" по Би Ти Ви министърът по европейските въпроси Меглена Кунева. Тя деликатно заобиколи отговор на въпроса няма ли в Европа да се погледне с лошо око на това, че за да се осъществят двете сделки, законодателството се променя по доста силов политически път. Кунева обаче уточни, че забавянето на приватизацията при всички случаи се оценява зле.

Правосъдният министър Антон Станков каза, че с подготвените още през май т.г. промени в НПК е предложено чл. 185 от НПК да отпадне. "Не защото сме имали предвид, че прокуратурата на това основание ще спре сделката за БТК, а защото считаме, че ясно трябва да се разделят компетенциите между съдебната, изпълнителната и законодателната власт. Недопустимо е изземването на правомощия от едната власт и придаването ѝ към друга. Демокрацията не означава мерене на възможности, тя означава споделяне на отговорности", обясни министър Станков пред Би Ти Ви.

"Когато се казва, че парламентът контролира правителството, това не е добър пример за разделението на властите. Това е едно замъгляване на разликите и отговорностите между двете институции. А размие ли се тази разлика между отговорностите, това означава обща безотговорност", каза в допълнение министър Кунева.

Николай Василев пък заяви, че е сезирал прокуратурата за над 300 случая и предал в прокуратурата над 10 хиляди страници документи за сделки на предишния кабинет като Балкан, Плама, Химко, стотици РМД-та. Той не може да си обясни защо прокуратурата реагирала за броени дни при сигнала на няколко депутати от опозицията, отнасящ се до несъстоялата се все още сделка за БТК, а в същото време не вземала отношение по стотици приключили сделки с доказано негативен за България резултат.

С промените в закона НДСВ и ДПС спасяват министерски оставки

СДС обяви готвения проект на мнозинството като безпрецедентно нарушение на Конституцията, а левицата се закани да даде промените на КС. Около 43-ма депутати от НДСВ и ДПС, заедно с шефа на парламента Огнян Герджиков, все още обаче се колебаят да подкрепят ли законопроекта.

Управляващите не крият, че отчаяният ход с промените в съдебния закон на практика спасява политически поне двама членове на кабинета - вицепремиера Николай Василев и министъра на транспорта и съобщенията Пламен Петров, които са принципали на "Булгартабак" и БТК. Ако НДСВ и ДПС не съберат достатъчно гласове в подкрепа на законодателните промени, оставането на двамата министри в правителството ще е под въпрос. Независимо от развитието на ситуацията, обаче, жертвено агне ще има и това ще е шефът на Агенцията за приватизация Апостол Апостолов, твърдят от правителството. Макар и на депутати, и на министри да е ясно, че Апостолов няма вина и по двете сделки, които бяха изцяло ръководени от правителството и решенията за избор на купувач имаха санкцията на премиера, оставката на Апостолов се оценява засега като единственият най-безболезнен начин за снемане на напрежението.

Отново тази седмица депутатите от НДСВ Севлиевски, Кошлуков и Цеков внесоха проектозакон да се закрие на Агенцията за приватизация и на нейно място да се създаде акционерно дружество "Български приватизационен холдинг" . Според първия вариант холдингът трябваше да мине под контрола на финансовия министър Милен Велчев, но в официалния проект приватизацията отново бе "върната" на Николай Василев. Василев се изказа изключително скептично по идеята за създаване на холдинга.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.