Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Магистрати отново възразиха срещу орязването на съдебната власт за сметка на изпълнителната

9 коментара

Директорът на Инициатива за укрепване на съдебната система към Американската агенцията за международно развитие Кен Стюарт индиректно разкритикува някои от предложенията за промени на основния закон, прието на първо четене преди седмица.

“Аз не искам да коментирам направените предложения. Искам обаче да кажа това, което съм разбрал по време на моя дългогодишен опит в областта на правото. Понякога и най-добрата идея за промяна на конституция заради начина, по който е формулирана, може да стане разрушителна. Моята страна има 219 години конституционен опит и за този период са били направени 27 промени, кои добри, кои по-лоши. Последната поправка на основния закон ни отне 203 години”, заяви Стюърт.

По думите му промените не бива да се правят с лека ръка и първо трябва да бъдат съобразени с всички международни правни актове, които България е ратифицирала.

“Ще ви дам пример с член 3 от Европейската харта за статута на съдиите, която страната ви е ратифицирала. В нея пише, че що се отнася до началото, развитието и прекратяването на кариерата на съдиите, те трябва да се ръководят от орган, независим от другите две власти”, заяви Стюърт.

Предлаганите конституционни промени са критикувани от магистратите за въвеждане на възможност за упражняване на контрол на изпълнителната власт и политическото статукво върху съдебната власт.

Предлаганите промени въвеждат възможност на конституционно равнище правосъдният министър да прави предложения за назначаване и освобождаване на магистрати.

Според съдия Любка Илиева от Върховния касационен съд тази конституционна промяна би дала изключителни права на министъра да прави предложения за назначаване и освобождаване на магистрати, тъй като правото на останалите членове на съвета за това не е конституционно определено.

“Ако бъде направена тази промяна по този начин, то без съмнение ще даде изключителни права на министъра да предлага, което е недопустима намеса на изпълнителната власт в съдебната”, заяви Илиева.

По думите ѝ подобна промяна ще направи противоконституционен член 30 от Закона за съдебната власт, който определя реда, по който членовете на Висшия съдебен съвет могат да правят предложения за повишаване и освобождаване.

Председателят на Съюза на съдиите в България Нели Куцкова определи като вмешателство в независимостта на съдебната власт и преминаването на Националния институт по правосъдието под контрола на правосъдния министър.

“В случая не става дума студенти, а за действащи магистрати. Обучението и квалификацията на магистратите не може да е изолирана от самата съдебна система, за чиито нужди се провежда това обучение. Квалификацията е част от кариерата”, заяви Куцкова.

Тя се обяви против предвиденото право на парламента да освобождава предсрочно шефовете на ВАС и ВКС. По думите ѝ, смущаваща е идеята

предложението за отстраняване и самото отстраняване да се осъществява от един и същи орган, какъвто при предлаганите промени се явява парламентът.

“Така се връщаме в мрачните инквизиторски времена и не бихме искали да обръщаме отново внимание, че поредното политическо мнозинство на деня ще може да подменя неудобните му ръководители на независимата съдебна власт”, каза още Куцкова.

От името на Съюза на съдиите тя предложи този текст да бъде променен, като аргументираното предложение за освобождаване да се прави от 1/4 от депутатите, но решението да се взема от Конституционния съд.

Според Куцкова предвиденото еднолично право на правосъдния министър да определя бюджета на съдебната власт също би поставило съда “на колене“ пред изпълнителната власт.

Бившият конституционен съдия и член на временната парламентарна комисия за промени в конституцията Александър Арабаджиев (БСП) призна, че някои от предложенията са били направени прибързано.

Той обеща да направи необходимите предложения към член 129 ал. 6 за импийчмънта на тримата висши магистрати от Народното събрание и да се добави възможността те да се защитят в дебат.

“Ние сме оставили финалния акт в ръцете на президента, така че крайният етап не е оставен в ръцете на същия орган, който държи инициативата”, заяви Арабаджиев.

По въпроса за правото правосъдния министър да прави предложение пред ВСС за повишаване и освобождаване, Арабаджиев защити идеите на тройната коалиция като заяви, че в проекта се имало предвид въвеждането на “паралелна, а не изключителна компетентност”.

Първият секретар на делегация на ЕС в България Фернандо Понс определи като положителни приетите на първо четене в парламента предложения за промени в конституцията.

“Най-важната цел на тези промени трябва да бъде закрепването на новия Наказателно-процесуален кодекс в конституцията. Именно поради тази причина те са абсолютно наложителни. В същото време предлаганите промени имат за цел и да засилят отговорността на магистратите пред обществото”, заяви Понс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. печен
    #10

    мастиите от съдебната власт винаги започват да лаят срещу всеки комуто се дава някаква правна възмоност да посегне на неотменимата и безгранична/сякаш дадена от Господ/власт..Кучкова освен да лае с голямата си уста за друго не я бива..освен ако устата й не става за др.работи..

  2. ТРИБУН!
    #8

    Магистратите да се поне малко засрамят!Да са осъдили някой КРЕДИТЕН МИЛИОНЕР или виден СИЛОВ БАНДИТ? Напротив през всичките тези 16 години, ТЕ БЕЗМЪЛВНО наблюдаваха как ДЪРЖАВНАТА СОБСТВЕНОСТ след пладнешко крадене се прехвърли в ръцете на синовете и дъщерите на НОМЕНКЛАТУРАТА! И това е факт! Е, как ще има успех срещу КОРУПЦИЯТА, когато СЪДА не направи нищо срещу тези, които неправомерно се облагодетелствуваха и днес се разхождат нагло от медия на медия и дори ни учат на "МОРАЛ"? Вижте ЦИРКА с

  3. ТРИБУН!
    #7

    Магистратите да се поне малко засрамят!Да са осъдили някой КРЕДИТЕН МИЛИОНЕР,БАНКОВ КРАДЕЦ или виден СИЛОВ БАНДИТ? Напротив през всичките тези 16 години, ТЕ БЕЗМЪЛВНО наблюдаваха как ДЪРЖАВНАТА СОБСТВЕНОСТ след пладнешко крадене се прехвърли в ръцете на синовете и дъщерите на НОМЕНКЛАТУРАТА! И това е факт! Е, как ще има успех срещу КОРУПЦИЯТА, когато СЪДА не направи нищо срещу тези, които неправомерно се облагодетелствуваха и днес се разхождат нагло от медия на медия и дори ни учат на "МОРАЛ"? Вижте

  4. невежев
    #6

    позатруднен съм в преценката,че "печен" е прост,но че си фалшив,гол и бос е очевадно.

  5. няма "Ама..."
    #5

    1. Промените трябва да са съобразени с всички правни международни норми, които сме ратифицирали, защото те са приоритетни пред българските; 2. Член 3 от Европейската харта е за статута на СЪДИИТЕ, а не и на прокурорите. Следователно става ясно, че прокуратурата НЕ Е и не може да бъде част от съдебната власт. От това следва, че парламентът би могъл да си гласува правото да освобождава главния прокурор, но не и съдии на каквото и да е ниво. И още, че прокурорите нямат място във Висшия съдебен съвет.

  6. до печен
    #4

    Много емоция и противоречия има в тях и много малко градивност и познаване на метерията. Колкото до Италия и Испания, да не излезе, че не ти си се занимавал с правосъдието им, а то се е занимавало с теб?

  7. Идея за България
    #3

    Новини от Сайт ”Идея за България”www.ideazabulgaria.orgИзлезе Бюлетин №13Ще го прочетете на този линк: http://www.ideazabulgaria.org/declarazia.php

  8. печен
    #2

    прецизен..не ми говори за ЕС,живял съм в Италия и Испания 8 години и познавам правозащитните им системи доста добре приятелче наблюдателно..защото това беше и част от ежедневието ми.А що се отнася до късогледите ти наблюдения и скапани коментари,те разкриват стила на онези гнусни комунистически хрантутници и псевдожурналисти,подхранвани от тоталитарната система,която скапаното комунистическо правосъдие вече 16г обслужва,а ти безрезервно защищаваш..

  9. Nabliudatel
    #1

    Като си глупав и необразован, по добре си мулчи, вместо да ръсиш цинизми. Хората в Европа и в САЩ остдавана са намерили формулата за независимост на съдиите и са пемахнали възможността изпълнителната власт да им влияе, било чрез бюджета който им се отпуска, било чрез влияние върху кариерите им.Завърналите се комуняги и ченгето Доган с обръча от фирми, много желаят да поставят съдиите под контрол, за да не им се бъркат в мръсните далаверки.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.