Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Магистратите отчетоха въведена система за случайно разпределение на делата

9 коментара

Близо 90 процента от делата в българските съдилища се разпределят на случаен принцип, установи изненадващо Висшият съдебен съвет (ВСС), който прие в сряда доклад на постоянната си комисия по “Научно осигуряване и информационни технологии”.

Проверката бе разпоредена след срещата на министъра по европейските въпроси Меглена Кунева с членовете на ВСС миналия месец, когато тя алармира за опасността да ни бъде наложена предпазна клауза за правосъдието и вътрешния ред. Една от критиките на Еврокомисията е, че в българското правораздаване още не е въведен принципа на разпределение на делата по случаен принцип, което дава възможност за корупция и уреждане на дела.

България е забавила с две години изпълнението на това изискване, според мониторинговия доклад на ЕК от 2005 г., в който се казва, че това е трябвало да стане още в края на 2004 г.

При проверката на комисията обаче близо 90% от съдилищата в страната са отчели пред ВСС, че делата им се разпределят на случаен принцип, като 34% от тях използват специален софтуер за тази цел. Три съдилища, сред които Окръжен съд – Варна, не са подали информация.

Близо 8% от съдилища са признали, че не са въвели системата, но по информация на комисията това е така, защото там има твърде малко съдии.

Информацията въодушеви членовете на ВСС и основно зам.-главния прокурор Христо Манчев, който предложи информацията да бъде веднага изпратена в Брюксел.

Тя ще бъде изпратена по официален път и на правосъдния министър Георги Петканов, който от своя страна трябва да запознае кабинета с радостната новина.

Дадоха 8 дни на ВСС да се изкаже за ГПК

Председателят на ВСС в качеството си на министър на правосъдието Георги Петканов даде срок до 20 април на членовете на ВСС да дадат мнение и препоръки за новия проект на Гражданско-процесуален кодекс.

Въпреки, че по-голямата част от членовете на съвета съобщиха, че не са чели законопроекта, магистратите бяха готови да гласуват, че са се запознали с него.

Краткия срок бе мотивиран от Петканов с малкото време, с което разполага вносителят на проекта - Министерски съвет. Проектът трябва да бъде одобрен от кабинета до 20 април. До тогава ще бъде чакана и позицията на ВСС.

Председателят на комисията по Европейска интеграция и шеф на Апелативен съд – София първи протестира срещу прибързаното даване на становище.

“Следващият път от ЕС ще ни питат дали ни е дадена възможност да се запознаем с този текст. Вчера е дошъл проектозакона, според мен трябва да ни се даде малко време да се запознаем с него преди да гласуваме”, каза Стайков.

Правосъдният министър каза, че магистратите ще бъдат поканени да си кажат мнението и след като ГПК влезе в парламента.

“Нямаме месец или два. Такова е положението. ЕС го иска”, обясни Петканов.

Преди около месец шефът на Апелативен съд – Пловдив Радка Петрова разкри, че ЕС не иска да се бърза с приемането на нормативните актове, особено на по-големите процесуални закони. Тогава тя обясни, че изпълнителната власт изкривява информацията, постъпваща от Брюксел.

Проектът за нов Наказателно-процесуален кодекс, който ще влезе в сила на 29 април, бе раздаден на членовете на ВСС около час преди да бъде внесен за разглеждане от Народно събрание.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. някой си
    #9

    Оли не им вярвай,ЛЪЖАТ ТЕ КАТО ЦИГАНИ!!!

  2. Валери
    #8

    Каквото покаже компютъра, след това се принтира, подписва и подпечатва. Някой ще се насадят на пачи яйца. Работете и гледайте какво ще се случи с някои магистрати.

  3. Justice
    #7

    Докога ще чета само глупостите Ви! Два реда ли само можете да пишете! Анализ се прави поне от 30 и нагоре реда, ама за това се иска акъл!Който не може да излиза от форума! Това не е чат програма!

  4. някой си
    #6

    ВСС да го снимат нон-стоп в къщата на БИГ БРАДЪР! Така всички ще виждат и знаят ,кой какво прави под масата!!!! Чалга-правораздаване

  5. Зорба
    #5

    Какви глупости правят тези бе, я елата да видите във Варна какво става, случаен принцип ли в РС дори има заповед определени дела да се дават само на единия зам.председател.

  6. Trichko
    #4

    Niama nujda da plashi s EC. Problemat ne e v EC, a v tova, che Petkanov i priateli ne sa si svarshili rabotata. Vtori mandat za NDSV v izpalnitelnata vlast, i edva s mnogo maka v poslednia moment vnasiat za glasuvane zakonoproekti.

  7. един
    #3

    един от палячовците в страната на чудесата..

  8. Лотарията
    #2

    по телевизията?

  9. Eye
    #1

    След това направили допитване до всички съдилища и прокуратури с въпрос има ли при вас корупция? 98% отговорили дружно с: "Неее!". 2% не разбрали въпроса. Ми това, другари, е много радостна новина! Веднага да я пращаме в Брюксел.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.