Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Макар и в ЕС, България и Румъния все още ще бъдат третирани като кандидатки

15 коментара
Макар и в ЕС, България и Румъния все още ще бъдат третирани като кандидатки

В някои отношения Румъния и България все още ще бъдат третирани като кандидатки за членство в ЕС, след като Европейската комисия (ЕК) зашлеви София, като ѝ предостави статут на “трета страна” в областта на авиационната безопасност, посочва близкото до ЕК електронно издание EUobserver.

Макар че двете балкански страни планират големи тържества за присъединяването им към ЕС от 1 януари, голяма част от блясъка на членството е затъмнен от перспективата за продължаващ надзор от страна на Брюксел – дори след присъединяването – в областите, в които България и Румъния не отговарят на европейските стандарти.

Представители на ЕК ще продължат да извършват мониторинг върху техния “напредък”, особено по отношение на престъпността и корупцията, безопасността на храните и – както стана ясно непосредствено преди Коледните празници – за безопасността на българската авиация.  

В сряда Брюксел докладва за “много сериозни пропуски” в проверките, извършвани от българската Гражданска въздухоплавателна агенция на летателната годност и поддържането на самолетния парк. Това накара ЕК да стигне до извода, че няма друг избор, освен да ограничи привилегиите на българското членство в ЕС, пише EUobserver.  

Задействаната от Брюксел предпазна клауза означава, че българските авиокомпании няма да бъдат разглеждани като авиокомпании на ЕС, а като  на трета страна, които нямат автоматичното право да извършват полети вътре или между страните членки, например.

ЕК има проблем и с летателната годност на българския авиопарк, в който все още има самолети от марката “Антонов”, произведени в бившия Съветски съюз.  

Над 100 самолета от съветско време нямат сертификат за летателна годност и ЕК не знае дали са изведени от употреба, заяви представител на ЕК. В същото време той успокои пътниците, че “значителна част от тези самолети не превозват пътници”.

ЕК предупреди София, че през февруари “черният списък” на ЕС ще бъде актуализиран и българските авиокомпании, които не покриват критериите, ще бъдат забранени” – акт, чрез който българските превозвачи ще попаднат в общ списък със съмнителни компании като киргизстанската  Fab-Air и конгоанската Mango Airways.

Запитан дали междувременно не е опасно за пътниците да се качват на български самолет, представителят на ЕК каза, че съгласно наложената предпазна клауза всяка страна от ЕС решава индивидуално дали да продължи или да прекъсне двустранните авиационни договори със София.

Сякаш присъединяването не се е случило 

В същото време София и Букурещ се готвят за продължаващите партньорски проверки на ЕК в областта на правосъдието и вътрешните работи.  

Особено България е разглеждана от Брюксел като неготова да се справя с престъпността и корупцията. И двете страни трябва да отговорят на конкретни критерии, за да избегнат задействането на предпазни клаузи на по-късен етап. Това би се изразило евентуално в непризнаване на решенията на румънските или българските съдилища в ЕС.

Сякаш присъединяването не се е случило, София и Букурещ ще бъдат третирани с почти същия инструментариум на мониторинга, известен от минали периоди, като редовни доклади за напредъка и посещения на експерти.

Втора класа членство?

Режимът, наложен на двете най-нови страни членки е забележително по-строг от този за 10-те държави, които влязоха в ЕС през 2004 г. и на които бяха наложени само някои ограничения в износа на селскостопански продукти, каквито се предвиждат и за България и Румъния.

Независимо от мерките, заради които двете страни рискуват да им се лепне етикета “втора класа” членки, говорителят на председателя на ЕК Жозе Мануел Барозу определи това третиране като нещо обичайно.

”Тук няма никаква изненада. Това е резултат от присъединителните механизми, които имаме....ЕК, България, Румъния и страните членки са съгласни с тези мерки.”

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анте Оптимистов
    #16

    Better they fuck you than me...Rigth?!

  2. beekeeper
    #14

    Като сме пълни със съветски боклуци, кой ни е крив. Също и зе АЕЦ Белене- 2005 България има доходи 2 милиарда от износ на земеделска продукция и 200 милиона от износ на ел. енергия. Ако тези милиарди вместо в АЕЦ Белене се влеят в земеделието, щедонесат много повече приходи . Гърците да не са прости, че вместо да си направят АЕЦ, си произвеждат маслини и портокали и печелят много повече. Овчаров е национален предател

  3. Optimist
    #13

    right!

  4. ЯНУС
    #12

    ДА,но една грешка не е грешка ,ако не се повтори.Иначе съм съгласен,защото за пръв път от разширяванията им се случе да приемат "наши=държави,та при нас си е реална оценката им.Което значи,че така наречените отличници и разни тройки и четворки май бяха са си били пълен въздух,та сега нас ни подхващат яката ,но не за яката/РАЗЛИЧНИ УДАРЕНИЯ/Л

  5. реалист
    #11

    Какво сте се завайкали, да не би случайно да сте на мнение че всичко ни е наред в мониторинговите области?Мерките са си необходими - ако не ни стигне ножа до кокала, ние като българи и пръста си не мърдаме. Бъдете реалисти!А и защо не погледнем нещата от другата страна: ЕК отчита че предпазните мерки спрямо 10те страни преди нас не не са били и не са достатьчни - ерго коригиера грешките си от предишното масово приемане.Глупак е този който допуска една грешка два пъти, нали така???

  6. Добре!
    #10

    Много точно казано.

  7. Ivan Petrov
    #9

    Samo natisk i kontrol ot strna na ES mogat da promeniat neshto v BG. Men ako pitat napravo triabvashe da se naznachat administratori ot EK da upravliavat tazi teritoria, ama nali sa demokrati, shadiat ni malko samochuvstvieto. A istinata e che BG-naselenieto ne e sposobno da opredeli chitavi hora da go upravliavat. Tova e polojenieto za sajalenie. ES i EK sa nai-golemite sayuznici na tova naselenie i edinstvenia mu shans da ogranichi v izvestna stepen tiraniata na oligarhiata.

  8. Плюс
    #8

    Можеше и направо да ни отрежат

  9. ппк. путяшин
    #7

    Никой не разбра, че отново Костов е виновен. Язък. Поздравете президента "гоце"-параванов, щото да не е в лошо настроение, когато поздравява за новата година кгб-подпольковник путяшин.

  10. ДС-КГБ НАБЛЮДАВАЩ
    #6

    "Особено България е разглеждана от Брюксел като неготова да се справя с престъпността и корупцията".Ами че да не би да е способна България да се справи с престъпността и най-вече с корупцията? До скоро имахме гл. прокурор очевидно част от българо-руската мафия, до скоро Царчето, коеот позачезна - правеше далавери за имотите си, за строежи на детски болници на 10 пъти по-висока цена от пазарната, за строежа на магистрала "Тракия", договора с "Краун Ейджънтс" и т.н. Сегашноот правителство продължава

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.