Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македония не се поддава на албанската покана за етнически конфликт

0 коментара

Окупацията на изолирано, гранично градче на Балканите от албански партизани миналата седмица представлява най-сериозната заплаха за стабилността на Македония от конфликта в Косово до този момент. В понеделник вечер жестокият инцидент, при който загинаха трима души сякаш вървеше към мирна развръзка, тъй като омиротворители от НАТО, намиращи се в планината от страната на Косово съобщиха, че са видели 70-150 души да напускат селцето Танушевци.

Новините за нападението, при което загинаха трима македонски граничари се разпространиха по целия свят благодарение на тревожните послания, които Македония изпрати до Москва, Вашингтон и щаб-квартирата на НАТО в Брюксел. Международната общност беше обезпокоена, имайки предвид войната на Балканите от миналото десетилетие. Все пак в понеделник имаше и повод за задоволство, тъй като партизаните не бяха подкрепени от малцинството от етнически албанци в Македония. Както и в предишни години Македония премина през трудно изпитание. Увереността сред етническите албанци в Македония, които представляват една трета от населението на страната нарастна след 1998 година, когато тридесет и пет годишният премиер Любчо Георгиевски и неговата партия ВМРО се отказаха от националистичното си минало и поканиха в правителството най-голямата албанска партия-Демократична партия на албанците /ДПА/.

С помощта на войските на НАТО, Македония избегна пренасяне на насилието на нейна територия по време на конфликта в Косово. Междуетническото сътрудничество се разви допълнително след миналия ноември, когато ДПА получи пет места в кабинета, включително поста на заместник-премиер.

При все, че има спорадични случаи на насилие между славяните и етническите албанци, повечето македонци изглеждат склонни към сътрудничество с албанците и с международната общност, която в момента им осигурява голяма помощ. Абедин Мурати, бивш учител, който има собствен бизнес за мебели в Тетово, най-големия град, населен с етнически албанци в Македония въобще не симпатизира на сепаратистите в Танушевци.

"По време на комунизма загубих работата си като учител, заради подозрения, че съм албански националист. Искам да правя сделки с Косово, а не да се замесвам в екстремистка политика", каза той. Албанците в Македония живеят по-добре от тези в Албания и Косово. За десетте години откакто бившата югославска република е независима се счита, че албанците са инвестирали стотици милиони долари чрез покупка на земи и строителство на магазини, фабрики и складове. Аладжин Абаджи, албански банков мениджър от Тетово казва: "Хората са нетърпеливи за промени, но правителството се старае". Присъствието на ДПА в кабинета помага за създаването на голям брой работни места в полицията и обществените служби за етнически албанци, също така им позволява да теглят банкови заеми.

През октомври в Тетово се очаква откриването на нов университет, където някои курсове ще се водят на албански, както и на английски и македонски.
"Етническите албанци ще загубят много от конфронтация със славяните", казва западен дипломат.
Но критиците на Георгиевски твърдят, че той е направил твърде много отстъпки на албанското малцинство, включително, че си е затворил очите за контрабандата на цигари, оръжие и наркотици от албански групи свързани с ДПА и политически партии в Косово и Албания.

Умереният лидер на ДПА Арбен Джафери осъди нахлуването на партизаните и се опита да разсее страховете, че Македония ще бъде въвлечена в насилие, целящо да раздели страната на етнически принцип. "Танушевци представлява метафора на това как може да бъде разрушен имиджа на албанците, превръщайки ни в злата сила, която предизвиква ефекта на доминото на Балканите", заяви Джафери. Селцето, което се намира в южна Сърбия няма стратегическо значение, добави той. Но продължителната конфронтация ще има дестабилизиращ ефект, от което следват призивите за създаването на буферна зона по границата.

В Косово Хашим Тачи, бивш командир на Армията за освобождение на Косово осъди нахлуването и каза, че е недопустимо насилието да заема мястото на политическия процес. Въпреки това, продължителните нападения срещу Сърбия от страна на Косово показаха, че има много бивши бойци от АОК, които не се съобразявят с бившия си шеф.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.