Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Македония се размина с покана за НАТО

252 коментара
Македония се размина с покана за НАТО

Гърция наложи вето на членството на Македония в НАТО и така югозападната ни съседка се размина с дългоочакваната покана. Другите две страни от Адриатическата харта – Хърватия и Албания, получиха официални покани да се присъединят към Пакта, съобщиха в четвъртък световните агенции. Алиансът взе решение да започне интензивен диалог и с Босна и Херцеговина и Черна гора с оглед на бъдещото им присъединяване.

В рамките на срещата на върха на Алианса в Букурещ, гръцкият премиер Костас Караманлис и външният министър на страната Дора Бакояни заявиха, че Атина не може да се съгласи с покана за членство на Македония в НАТО, преди да бъде решен спорът за нейното име.

Срещу гръцката позиция се обявиха САЩ, Турция, Словения, Чехия, Естония и Литва. Неутралитет запазиха Дания и България, а Канада, Великобритания и Португалия не взеха думата.

Президентът на САЩ Джордж Буш изрази съжаление за това, че Македония не получи покана за членство в НАТО, но добави, че спорът с Гърция за името трябва да бъде решен.

Генералният секретар на Алианса Яп Де Хоп Схефер заяви, че НАТО оценява всички усилия, които е положила Македония за реализиране на реформите, но причина да не бъде отправена поканата е нерешеният спор с Гърция.

Македонските власти определиха решението на НАТО като рискуващо да рефлектира върху сигурността на Балканите.

По-късно македонският външен министър Антонио Милошоски заяви, че делегацията на страната ще се оттегли от форума предсрочно. По думите му "днес е необходимо да бъдем с нашия народ, който подкрепя на 90 процента членството в НАТО".

По-близки с Киев и Тбилиси, но без покана за членство

Страните-членки на Алианса не постигнаха общо съгласие за даване на План за действие за членство на бившите съветски републики Украйна и Грузия. В коментар на ББС се посочва, че НАТО в момента обсъжда как да поддържа връзките с двете страни, след като не им предложи членство.

На срещата в Букурещ страните-членки постигнаха консенсус само за по-близки отношения с двете бивши съветски републики в бъдеще.

Буш призова да бъде позволено на двете страни да се присъединят към Алианса, но Германия и Франция се противопоставиха на подобно развитие на нещата. На финала стана ясно, перспективите за членството на Грузия и Украйна ще бъдат разгледани през декември.

Яп де Хоп Схефер обясни, че в НАТО са споразумели, че Грузия и Украйна "евентуално" ще се присъединят към Северноатлантическия алианс.

“Ще започнем диалог на високо равнище”, посветен на “проблемите, които все още не са разрешени”, добави Схефер.

Според руския зам.- външен министър Александър Грушко обаче присъединяването на Грузия и Украйна към НАТО ще бъде “стратегическа грешка” със сериозни последствия за сигурността в Европа.

Осем държави са категорично против приемането на Грузия и Украйна в Алианса – Германия, Белгия, Испания, Италия, Люксембург, Холандия, Португалия, Франция. Тбилиси и Киев се ползват с подкрепата на САЩ, България, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Естония, Словакия, Словения и Чехия.

Българската позиция

България изразява съжаление за това, че Македония не получи покана за членство в НАТО. Това заяви на пресконференция в Букурещ премиерът Сергей Станишев, цитиран от БТА.

Той добави, че нашата страна е настоявала категорично за поемане на политически ангажимент за максимално бързо възстановяване и завършване на преговорите между Алианса и Македония за членство в Пакта.

Премиерът Станишев съобщи, че в рамките на форума се е срещнал с американския президент Джордж Буш, който е изразил положително отношение към ролята на България в Североатлантическия пакт.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

252 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. вмро
    #256

    Колко българи в Македония са убити и репресирани от вашата УДБА?

  2. future
    #255

    A kolko makedonci za ubiti i represirani ot vashata stalinistka DS?

  3. уточнение
    #254

    Македонците са част от българската нация,от българския народ както са шопите,добруджанците,тракийците,мизийците.Ти също си българин,но с промит от сърбите мозък!

  4. ТАТАР
    #253

    да питам футурясалия и пиринясалия шизофреник?!!!!!Нали се отваряхте много, устите Ви като на жаби станаха да бълвате отрови.......къде сте сега бе отворковци?!!!!!!какво стана, резнаха ли ви крилцата:-)))))))фиромите имат място само в гетото!!!!!!!!!!

  5. леко учуден
    #252

    приятелите - сърби и гърци. да се оправят!

  6. Вели
    #251

    До тук - добре!!! Само че, България не бива да мълчи и преглъща НАГЛОТО ПОВЕДЕНИЕ на Бюромчетата - трябва остро да ги скастри и да ги сложи на мястото им!!! Бюров НИКОГО няма да бъде България!!! Бюромците НИКОГА няма да станат българи. Изхода е един - да си останат БЮРОМЦИ!!!! Но в НИКАКЪВ случай - македонци!!! Това е единственото решение изгодно на България!!!!!

  7. Slavqnin
    #250

    istoria slavqno-bylgarskaq naizust, togava shte razberete 4e da vi za4itat navsqkyde trqbva da se obedinite s Bylgaria i togava shte si vzemem teritoriite ot podlite gyrci! Pomislete si!

  8. Чернопеев
    #249

    То не беше дуене, че имали силни приятели, то не беха информации под сурдинка, че Турция щяла да наложи вето на Хърватска и Албания, ако Гърция наложи на Македония ...Накрая - пореден провал на титомакедонизма!Абе, момчета, вземете си прекръстете първо крайбрежната улица в Охрид, Тито вече не е модерен освен във все по-остатъчна Сърбия ... щото, ако не го смените вие, ония от отсрещния бряг ще вземат мерки! :-))))))))))))

  9. наблюдател
    #248

    Имаше много "против" независимо Косово, но независимо Косово е факт.Има нещо "против" Република Македония, но Република Македония е факт от по-рано.Някои люде не се уморяват да пикаят срещу вятъра... за известно време.

  10. future
    #247

    na tjah im haresva da mirishat na ekskrementi:)

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.