Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Македонските историци ще запазят почтеност". Политическата логика е само примерна

Малоброен протест пред българското посолство в Скопие

4 коментара
Драги Георгиев, сн. БГНЕС

Съпредседателят на общата историческа комисия от македонска страна Драги Георгиев каза, че "не усеща усеща голям натиск от подписания между Република Северна Македония и България протокол".

"За работата на историческата комисия бих казал, няма голямо значение, защото той е политически документ за това как правителствата виждат подобряването на отношенията между двете страни, в тези отношения нашата комисия е само сегмент. Комисията работи от четири години и функционира в свой собствен ритъм“, каза Драги Георгиев по телевизия Телма.

Той добави, че комисията има своя собствена рутина и историците работят, придържайки се към академичните научни принципи и взаимното уважение.

Според подписания по-рано този месец протокол за реалното започване на преговори за членство в ЕС Скопие освен, че трябва да вкара българите в македонската конституция, трябва да подготви и представи примерен урок за седми клас от образователната програма за цар Самуил в съответствие с препоръките на комисията. Освен това тя ще трябва да заседава поне 8 пъти годишно.

"Контекстът сега наистина е друг. Може би сега залогът е по-голям, условията са различни. Протоколът (между България и Северна Македония )създаде поляризация в обществото и всичко това прави обществения контрол върху работата на комисията много по-фокусиран, но в първия протокол имаше много по-твърда реторика, но това е логиката на политиката“, каза Георгиев.

Според него политиците винаги ще поставят срокове, но политическата логика е различна от научната и за историците политическата логика е само примерна.

"Ние имаме отговорност към обществото, към политическия контекст, в който работим, разбира се също, но отново основното нещо за нас е нашата академична почтеност и условията, които ни позволяват да стигнем до там, до където можем, а не какво ще ни наложат политиците“, посочи Георгиев, цитиран от БТА.

Той е оптимист, че между историците от двете държави ще бъде постигнато споразумение за периода на Втората световна война, но очаква разгорещен спор за края на 19 и началото на 20 век.

"Периодът на Втората световна война е много ясен, няма какво да се дебатира. Има документи от българските архиви, от българското правителство, че те се готвят да извършат окупацията на Македония. Има куп документи за нашата борба във Втората световна война, за идеите, за които се борят македонците. Тук съм доста оптимист, че ще успеем да се споразумеем по-лесно. Дълготрайни ще бъдат дебатите, но ние ще кажем всички наши аргументи. Смело ще влезем в дебат с нашите български колеги“, каза Георгиев.

Формираната съгласно договора за добросъседство от 2017 година обща комисия, която трябва да изчисти спорните въпроси, не постигна очакваните резултати. Около цар Самуил бе постигнато известно съгласие в комисията и сега то ще трябва да бъде потвърдено.

Втората световна война се смята за един от най-трудни периоди и оптимизмът на Драги едва ли ще се оправдае.

На този фон няколко десетки души се събраха в четвъртък вечерта пред българското посолство в Скопие, съобщи БГНЕС.

Участниците в протеста носеха знамена със символа от Вергина, а не националният флаг на РСМакедония. Те скандираха "Македония" и не стана ясно, защо са се събрали пред българската дипломатическа мисия.

Преди приемането от страна на македонския парламент на френското предложение за започване на преговори за членство в ЕС опозиционната ВМРО-ДПМНЕ и крайнолявата проруска "Левица" организираха протести в Скопие срещу "българизацията и асимилацията".

По време на протеста пред българското посолство в македонската столица тази вечер нямаше инциденти. На място имаше сериозно полицейско присъствие.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. тото
    #4
    Отговор на коментар #1

    Ясене не историци ,а по уж македонски 4 ИСТОРИЧАРИ".Но това кето знам и помня от дядо ми от ПРИЛЕП когато кажех МЕРСИ ми отговаряше на таткати МЕРСИ НА МЕН БЛАГОДАРИМ КЕ МИ КАЖЕШ.ТОВА Е ОТ БЪЛГАРИТЕ ОТ ТАЗИ СЕГА НАРЕЧЕНА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЯ.

  2. dinko
    #3
    Отговор на коментар #2

    ами окупация, пише, какво друго? само че окупация на вардарска бановина, а не на македония...

  3. Горскио
    #2

    Мургавият сърбоман, академик от МАНУ нямал проблем с Втората световна война - имало разсекретени български документи, в които пишело "окупация" (друг е въпросът, че документите на УДБА 30 години след падането на титовия комунизъм все още са засекретени), а народът на Драги имал борба с окупаторот. И Драги не бил политик, ами акдемик. Академик, ама от МАНУ.

  4. Тая пуста Македония пълна изненади, бре!? Това, че Месечината е македонска територия е всеки човек го знае! Но и като, най-млада държава в Европа и с най-кратка история, има,няма 30-тина години, а с най-много историци но глава от населението! Ти да видиш!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.