Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Макрон иска да включи правото на аборт в Хартата на основните права на ЕС

3 коментара
Френският президент Еманюел Макрон говори по време на церемония в Париж по повод вписването на правото на аборт във френската конституция, Сн. ЕПА/БГНЕС

Френският президент Еманюел Макрон обяви днес намерението си да включи "свободата да се прибягва" до аборт в Хартата на основните права на Европейския съюз, където според него "нищо не може да се приема за даденост и всичко трябва да се защитава", предаде Франс прес.

"Ще водим тази битка на нашия континент, където реакционните сили на първо място и винаги атакуват правата на жените, преди да продължат да атакуват правата на малцинствата, на всички потиснати, както и всички свободи", заяви френският президент на публична церемония в Париж, с която отбеляза включването на доброволното прекъсване на бременността (аборта) във френската конституция.

Това събитие днес на 8 март, Международния ден на правата на жените, отбеляза превръщането на Франция в първата държава, която вписа аборта в конституцията си.

"Отвъд Европа ние ще се борим това право да стане всеобщо и ефективно", каза Макрон.

Френският президентът пожела да бъде организирана една "народна церемония", която да отбележи "кулминацията на тази колективна борба", няколко дни след като депутатите от двете камари на френския парламент одобриха конституционната поправка. Той също така положи цветя на гробовете на "великите фигури" на феминизма, допринесли за преразглеждането на конституцията, сред които адвокатката Жизел Халими и политическата активистка Симон Вей.

Хартата на основните права на ЕС, провъзгласена през декември 2000 г., съдържа 54 члена, в които са залегнали индивидуалните права на гражданите на Европейския съюз.

Тя има същата правна сила като учредителните договори на ЕС и всеки европейски гражданин може да се позове на нея, ако дадена европейска норма не зачита тези права.

Франция вписа гарантираното право на аборт в конституцията си днес - навръх Международния ден на жената.

Министърът на правосъдието Ерик Дюпон-Морети използва печатна преса от 19-и век, за да подпечата поправката във френската конституция на специална церемония. Аплодисменти огласиха калдъръмения площад "Вандом", когато Франция стана първата страна, която ясно гарантира правото на аборт в основния си закон.

Мярката беше гласувана от френските законодатели по-рано тази седмица, а церемонията днес формализира влизането ѝ в сила.

Докато абортът е въпрос, представляващ дълбока разделителна линия в САЩ, той е законен в почти цяла Европа и се подкрепя предимно във Франция, където е разглеждан повече като въпрос на общественото здраве, отколкото на политика, отбелязва АП. Френските законодатели одобриха конституционната поправка в понеделник със 780 на 72 гласа. Против гласуваха много крайнодесни депутати.

Днешната церемония в Париж беше ключово събитие в деня, фокусиран върху затвърждаването на правата на жените в глобален мащаб. Шествия, протести и конференции се провеждат от Индонезия до Мексико.

Поправката във френската конституция беше приветствана от защитници на правата на жените, включително от държави, на които жените се броят за достъп до контрол на раждаемостта или майчинска грижа. Френският президент Еманюел Макрон нарече поправката директен резултат от решението на Върховния съд на САЩ през 2022 г. да отмени правото на аборт на федерално ниво в страната.

Критиците на Макрон повдигнаха въпроса защо той одобри подобна мярка в страна, която не е директно заплашена от нарушаване на правото на аборт, но където жените имат редица други проблеми.

Докато някои французойки видяха в стъпката голяма победа, други казаха, че на практика не всяка жена във Франция има право на аборт.

"Това е прах в очите", каза по време на събитие 32-годишната Аря Мерони.

"Правителството разрушава нашата здравна система, много клиники за семейно планиране бяха затворени", добави тя на годишния "Женски нощен поход" в Париж в навечерието на Международния ден на жената.

В страната често голям брой жени биват убивани от партньорите си и остават предизвикателствата за съдебното преследване на сексуално насилие срещу жени от могъщи знаменитости и други мъже. Жените също така получават по-ниски заплати и пенсии, особено тези, които не са от бялата раса.

Правителството на Макрон каза, че поправката за аборта е била важна, за да се избегне сценарий, подобен на американския, за жените във Франция, в момент, когато крайнодесните партии набират сила и се опитват да ограничат свободите в Европа, отбелязва АП.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ABV
    #3

    Жените трябва да имат право да се разпореждат с телата си.

  2. dabedabe
    #2

    Нека да включи и рязане на чурки на подивели индивиди от пол 2, мислещи се за мъже де.

  3. Коментарът е изтрит в 16:44 на 13 март 2024 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.