Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Максим Минчев награден за принос към изграждането на паметник на Йосиф Щросмайер

7 коментара

Генералният директор на БТА Максим Минчев получи диплом - знак на благодарност за оказания неоценим принос при изграждането на паметника на хърватския католически епископ Йосиф Щросмайер (1815-1905 г.) в София.  

Паметникът е посветен на големите заслуги на Йосиф Щросмайер към България и се намира на кръстовището на едноименната улица и на ул. "Русе" в столичния кв. "Захарна фабрика".             

БТА се включи през миналата година в инициативата на сдружението, публикувайки информация за нея. Папа Бенедикт XVІ благослови инициативата в писмо до сдружението.

В мотивите за удостояването на Максим Минчев с диплома се посочва "оказаният неоценим принос при изграждане на паметника на издателя на сборника на братя Миладинови "Български народни песни" - Йосиф Щросмайер, очертал етническите граници на многострадална майка България; построител на параклисите в Рим и Лорето, носещи името на Светите равноапостоли и духовни съпокровители на Европа - братята Кирил и Методий; избавител на ранени български войници по време на Сръбско-българската война от 1885 г.", предаде БТА.

Сред учредителите на създаденото през 2004 г. сдружение "Епископ Йосиф Щросмайер" са проф. Веселин Димитров от Факултета по журналистика на Софийския университет, ректорът на Нов български университет Сергей Игнатов, космонавтът Георги Иванов, председателят на движение "Гергьовден" Любен Дилов-син, генералният директор на БНР Поля Станчева и журналистът Велизар Енчев - бивш посланик на България в Хърватия.

По повод на 192-та годишнина от рождението на Йосиф Щросмайер сдружението подготвя книга с материали за епископа от периодичния печат у нас, която ще се публикува до няколко месеца. Изданието ще се финансира от посолството на Хърватия у нас.

Максим Минчев отбеляза, че идеите са много добри, но е необходима информационна кампания за популяризиране на личността и делото на Йосиф Щросмайер у нас.

Щросмайер е роден през 1815 г. в Осиек, Хърватия. С негови средства са били построени параклисите в Лорето и в Рим  за прослава на славянските просветители Кирил и Методий. Той е бил застъпник за преодоляване на разкола между Западната и Източната църква, вярвайки че духовното съединение на славяните е предпоставка за тяхното обединение. През 1861 г. епископът дарява 70 000 тогавашни гроша за отпечатването на  сборника "Български народни песни" на братя Миладинови.

Няколко месеца след Освобождението на България от турско иго епископ Йосиф изпраща писмо до папата, одобрявайки  Руско-турската освободителна война, а по-късно се застъпва и за  Санстефанска България. По време на Сръбско-българската война (1885 г.) той предоставя на Българския Червен кръст 200 форинта  за лечението на ранени български войници.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

7 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. запознат
    #8

    Не е лошо да се знае, че ченгето МАКСИМ МИВЧЕВ, завършил КГБ школа в Москва, преди десети ноември натопи и предаде на Държавна сигурност своя съсед и приятел покойник сега, Александър Стрезов, за разказване на политически вицове и за притежаване на заклеймената, тогава от комунистите, книга на Александър Солженицин, Архипелаг Гулаг. Александър Стрезов бе осъден и лежа в затвора, като причината за това е известна и се коментира с възмущение от всички негови съседи и приятели. Тази мрачна история ми бе потвърдена лично от потърпевшия една година преди да почине.

  2. журналист
    #7

    Бъркаш уважаеми, не е завършил в Москва, а в Лвов, Украйна, в рамките на СССР тогава. Сещаш се кои, ходеха да учат там и на какво ги учеха. Пропускаш и една друга подробност, преди десети лицето Максим Минчев, беше журналист във вестник "Народна армия". Общоизвестно е, кои работиха във комунистическите вестници тогава.

  3. Вярвящ
    #5

    Вижте ги само какви сюртюци са в Сдружението?Защо не се събраха преди 20г например и да направят този паметник?Саге се сетили!?Може и другида са се сетили ама на тях не им се дава правото.Другарите трябва да обират както па-рите така и овацийте.И от това ако има по-голям цинизъм здраве да е!

  4. Оскар Уйалд
    #4

    Направо за архонт да го натакмят този Максим Минджев, а как е истинското му именце? не е ли нещо библейско?

  5. Вярвящ
    #3

    Вижте ги само какви сюртюци са в Сдружението?Защо не се събраха преди 20г например и да направят този паметник?Саге се сетили!?Може и другида са се сетили ама на тях не им се дава правото.Другарите трябва да обират както па-рите така и овацийте.И от това ако има по-голям цинизъм здраве да е!

  6. Анте
    #2

    Похвална инициатива! Трябва усърдно да се работи за развитие на българо-хърватските отношения!Обаче имам питане - на хърватски името на епископа не е ли ЙосиП, а не ЙосиФ???

  7. MAHNO
    #1

    Е това е да си ченге патриот !

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.