Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мълчанието на администрацията вече ще се счита за отказ

18 коментара

Когато административен орган не се произнесе в законово определения срок по издаването на определен документ, това да се счита за “мълчалив отказ” на искания акт, реши парламентът в четвъртък. Народните депутати приеха на второ четене текстове от проекта за Административно-процесуален кодекс.

Така бизнесът не получи исканото от години “мълчаливо съгласие”, за да се стимулират чиновниците да разглеждат бързо заявленията им, а не да ги бавят.

Отхвърлено беше предложението на Камелия Касабова и група народни представители от НДСВ непроизнасянето в срок да се смята за мълчаливо съгласие да се издаде исканият акт, когато става въпрос за законосъобразно извършване на определена дейност.

Депутатите обаче решиха да се въведе принципът на отказа, което означава, че заради немарливост на чиновници пак ще се бави издаване на разрешителни за стартиране на проекти. “Мълчаливият отказ” ще може да се обжалва пред съда, което отново забавя инвеститорите.

“Мълчаливо съгласие” ще има само при случаи и при условия, предвидени в специални закони, решиха депутатите.

По време на обсъждането на текста председателят на правната комисия Янаки Стоилов /Коалиция за България/ каза, че предлаганият от комисията текст дава възможност за постигане на решения, които са благоприятни за административната практика. Той отбеляза, че в закона за административното регулиране на стопанската дейност е възприет принципът на “мълчаливото съгласие”.

Голямо е изкушението да се опитаме бъдем модерни и да въведем принципа на “мълчаливото съгласие”, който безспорно е по-европейският, но трябва ясно да си дадем сметка за последиците от тази революционна промяна, каза Мая Манолова от левицата. Според нея трябва с малки стъпки да се върви към ново качество на действие на администрацията и постепенно “мълчаливият отказ” чрез специалните закони да се превърне по-скоро в изключение, отколкото в правило. 

Манолова изрази съмнение, че с въвеждането на “мълчаливото съгласие” ще се преодолее инертността на администрацията и административното производство ще стане по-бързо, защото административните актове включват няколко съпътстващи производства. Моето притеснение е свързано с правната сигурност, с това по какъв начин ще бъдат защитени правата на третите лица, за които мълчанието или непроизнасянето в срок на администрацията, ще бъде равносилно на облагодетелстващ акт на едни лица за сметка на други, каза тя. Според нея въвеждането по радикален начин на принципа на “мълчаливото съгласие” в сегашното състояние на администрацията, би довело до засилване на корупционните практики.

Депутатът от НДСВ Яни Янев каза, че в предлагания от народните представители от НДСВ текст има предвидени правни гаранции, за да бъдат защитени интересите на трети лица и да няма злоупотреби. Той посочи, че през последните 15 години основният принцип е бил този на “мълчаливия отказ” и излизайки от общество, в което нещата са били силно бюрократизирани, е било оправдано отговорността да се прехвърли от администрацията на правосъдието. По думите му стимулиращ за развитието на българската администрация е другият подход - този на “мълчаливото съгласие”. Ако запазим “мълчаливият отказ”, продължаваме да прехвърляме решаването на проблема, добави депутатът.

Филип Димитров от ОДС каза, че обсъжданият текст е за философията на управление в България. Безспорен е фактът, че тенденцията към установяване на принципа на “мълчаливото съгласие” печели все по-широк терен в света, в който ние отиваме, добави той. По думите му най-лошата реформа е бавната реформа. Ако приемем, че принципът, към който вървим, е на “мълчаливото съгласие”, редно е да се опитаме да го приложим сега, смята народният представител.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. брадев
    #19

    поредното мачкане на дребния бизнес

  2. Р.Стоянов
    #18

    И до сега това е принцип на почти всички дър.институции мълчаливия отказпросто е стил на работа на институциитеПрави се всичко възможно от дър.служители да попаднеш в капан.След,което следва малко рушовет и нещата може и да се оправят.Вече нямам никаква НАДЕЖДА.

  3. БЮРОКРАТ
    #17

    ЩЕ МЪЛЧАТ ОВЦЕТЕ, МНОГО ЯСНО. И НИЕ МЪЛЧИМ И НИЩО НЕ ПРАВИМ ЗА ДА ЗАДВИЖИМ НАПРЕД СКАПАНАТА НИ ДЪРЖАВИЧКА, ДЕТО ОТ 27 ДЪРЖАВИ, КОЛКОТО ЩЕ БЪДАТ ПРЕЗ 2008 Г В ЕС, ЩЕ СМЕ НА 35 МЯСТО ПО ВСИЧКИ ПОКАЗАТЕЛИ. ЗАЩОТО СМЕ ОВЦЕ. МЪЛЧАЛИВО ЩЕ СЕ СЪГЛАСИМ С "МЪЛЧАЛИВИЯ ОТКАЗ", КОЕТО Е ПРИМЕР ЗА РЯДКАТА ТЪПОТИЯ, КОЯТО ЦАРИ В ПАРЛАМЕНТА. ОЩЕ МНОГО ТЪПОТИИ ОЧАКВАЙТЕ ОТ КОАЛИЦИЯТА МЕЖДУ ТУРЦИ, КОМУНИСТИ И ЦАРИСТИ.

  4. наивник
    #16

    явно коалицията БСП/ДСБ разчита на късата памет на избирателите. И това съвместно тяхно действие и тясното им взаимодействие в градския съвет на София а и в други случаи като орязания закон за имунитета... Не е важно под какъв предлог проваляш приемането на даден закон важното е, че си провалил приемането и само това се брои. Също и за боклука - в един глас си пеят правителството да не участва в проблема в Столицата. Важно е Б. Борисов сам да реши проблема. Странно защо не предлагат никакъв вариант. Дали защото вариант без намеса на правителството просто няма!Хората, макар и постепенно , се учат и още на следващите общински избори ДСБ и БСП ще зяпат учудени като им припомним някои неща.

  5. Petroff
    #15

    На чиновниците се плаща, за да отговарят, а ме да мълчат. След като не са в състояние да отговорят в определен срок, то този срок би могъл да се удължи, но те ТРЯБВА да отговорят. Затова са там. Неотговарянто означава некомпетентност, безхаберие, безотговорност, лични пристрастия и интереси - впрочем все качества, необходими за да бъдеш чиновник в България.А, и в коя европейска страна го видяхте това за "мълчаливото съгласие", в какви случаи и с какви последствия за въпросния "мълчалив" чиновник?

  6. Justice
    #14

    че групата на ДСБ не е подкрепила предложението на НДСВ за приемане на принципа на "мълчаливото съгласие" ?!Предложението е било подкрепено само от групите на НДСВ и ОДС !!!Що бе, Костовисти ? Що не потърсите сметка на вашия Командир задето едно говори, а друго върши ??!!

  7. Бесен
    #13

    Май ще се окаже, че Царя си е Европеец и юпитата поне са видели не само как елегантно се краде, но и КАК се правят нещата в белите държави. А от тройната коалиция освен пладнешки кражби и такива безумия като "мълчалив отказ" друго не може и да се очаква....Бутайте ги!!! Да се махат!!!!!Да си дойде пак Неговото Величество + НДСВ, че стана хептен лошо.

  8. Бесен
    #12

    Ама това вярно ли е.....????Това е върха на злодействащото невежество!!!По белия свят Гражданинът подписва декларация за съответствие на закона и стартира на другия ден бе тъпчовци !!!Така има икономически растеж, пада безработицата, увеличават се данъчните постъпления и т. и н. Некадърната и мързелива бюрокрация ще отказва до като умори и себе си. Дано!!

  9. chitatel
    #11

    t.nar. malchaliv otkaz e absoluten kandidat za rekord za glupost v knigata na guiness! BRAVO na narodnite predstavieli! BRAVO-O-O-O! BURNI APLODISMENTI!

  10. К
    #10

    Съгласен съм с теб.Но колко ли от депутатите са чели Кафка, та да са наясно какво причинява бюрокрацията.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.