Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Малцина ще се почувстват облагодетелствани от членството в ЕС

16 коментара
Малцина ще се почувстват облагодетелствани от членството в ЕС

В българско кафене, пълно с цигарен дим, представители на новата раса предприемачи пият бренди, гледат скъпите си ръчни часовници и правят бизнес. Неправилен английски се смесва с български, докато богатият елит си играе с мобилни телефони и се стреми да се възползва от очакваното икономическо възраждане. Тази сцена се повтаря из България и съседна Румъния в очакване на присъединяването на двете страни към ЕС на 1 януари. Не се заблуждавайте, бизнесът процъфтява.

Растежът в България и Румъния ще бъде около 5 процента през тази година, заплатите растат, а тъй като имат повече пари и по-лесен достъп до кредитни карти и банкови заеми, много потребители започват да се радват на живота.

Този растеж не е абстрактна идея или просто цифри на лист хартия.

Можете да го вкусите в бензиновите пари, задушаващи улиците в София или Букурещ, можете да го видите по строежите в градовете и селата. Можете да го чуете в гласовете на хората, говорещи за бъдещето.

За съжаление проблемът, с който се сблъскват икономики в преход като тези на България и Румъния е, че за сметка на всеки бизнесмен, пробиващ напред, има много повече фермери, миньори и дори учители и лекари, които се чувстват далеч назад.

Игнорирането на този факт, лъгането на избирателите или сериозни разходи за подобряване участта на народа често може да костват икономически проблеми или социални брожения, каквито имаше по-рано тази година в Унгария.

Ако членството в ЕС може да се разглежда като успех в България и Румъния, казват анализатори, ключовият въпрос е как двете страни ще се справят с икономическите очаквания на своите граждани.

Съвсем близо до наперения лукс в центъра на София, но на другия край на финансовия спектър, е зеленчуковият пазар на столицата.

В хладното съботно утро той кипи от живот. Сергиите са затрупани с пресни плодове и зеленчуци, евтини облекла, смесени с кухненски уреди и ярка посуда.

Бизнесът е оживен, но настроението е съвсем различно.

Борис Петров е 28-годишен ром, които търси начин да напусне България и да си намери работа във Великобритания.

“Ние сме изправени пред много силна дискриминация. Отидох да работя като таксиметров шофьор, но те като видят цвета на кожата ми, казват “не””, обяснява Петров.

“Във Великобритания нас няма да ни дискриминират. Ние само искаме да работим, а тук няма никаква работа.”

Петров не е единственият, който се страхува, че бъдещото членство в ЕС няма да допринесе много за подобряване живота на мнозинството от хората. 

Въпросите около влиянието на фондовете за развитие на ЕС - 32 млрд. евро ще получи Румъния до 2013 г., а България – 11 млрд. евро – най-често се посрещат с повдигане на вежди или презрителни насмешки.

Корупцията няма да позволи на парите да стигнат надолу, казват хората; ще изминат десетилетия за някаква по-значима промяна в най-изостаналите части на страната, където безработицата често е 50%.

В същото време оцеляването става по-трудно, тъй като цените растат по-бързо от заплатите – нещо, което според мнозинството от хората само ще се влоши с членството в ЕС.

“Какво означава да си европеец?”, пита Светла Тодорова, която помага на съпруга си да продава ризи на базара “Произведено в България”.

“Тези концепции са на хората по върховете на властта. Обикновените хора се тревожат от ежедневни проблеми – осигурени ли са, могат ли да си позволят купуването на храна.”

В българско кафене, в по-спокойните следобедни часове, мъже на средна възраст и красиви млади жени се наслаждават на придобивките на свободната пазарна икономика.  

Няма никакво съмнение, че Румъния и България имат да извървят дълъг път за кратко време, но най-важното е да гарантират, че мнозинството от хората ще се почувстват облагодетелствани от всичко, което Брюксел може да предложи.

А не само онези хора, които стоят на най-добрите места.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

16 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Prorok.
    #17

    Michail Vashkevich-Bulgaria. http://www.a6661.narod.ru В името на Бог, Всемилостивия, Милосърдния! Да спасим нашите сънародници в Либия! А П Е Л - чрез Масмедиите До: Правителството и народа на Република България и на Либийската народна Джамахирия. От името на сдружение “Национална утринна молитвена среща” - България, отправяме призив за милост и прошка във връзка с трагедията в гр. Бенгази. Да, ние сме виновни за тази трагедия. Не Иван Костов, не Моамар Кадафи, а ние – хората от двете страни,

  2. Omurtag
    #15

    No struva mi se shte se okajesh edin mechtatel! Vlasta v lizeto na chinovnizite ot troinata koalizia sa takiva zakoraviali banditi che i stotinka niama da pusnat nadolu po verigata. Neshtasten Bulgarski narodez!No koi mu e kriv, vsiaka strana si zaslujava upevnizite!

  3. Емил
    #14

    Това е наистина от областта на фантазията!И тези ще ни дават ум!ха!Ха!

  4. gogo
    #13

    СТАНИШЕВ Е МРЪСНО КОПЕЛЕ, ДОГАН Е НАЙ НА ДАЛАВЕРА ОТ ЕС, ЧЕ ЩЕ ГЕПИ ПОВЕЧЕ.

  5. malko antibulgarska
    #12

    stava

  6. ВИКТОР
    #11

    По голямата си част от тези "български бизнесмени",са от бившата комунистическа номенклатура,която си нямат и понятие от бизнес по западен стандарт,забогатяла с подарени пари от БКП през първите години на промяната,свикнала да живее и работи по социалистически,като смята че може да наложи и в Европа своите бай ганьовски номера,както ги налага над българското общество! Време е пазарната конкуренция да изчисти от пазаря бившите ДС и партийни велможи от вишата и средна номенклатура,а да останат само способните,работливите и съобразяващи те се с пазарните закони от което ще спечели най-вече българското общество!

  7. x
    #10

    Offf, kak ne im omrazna na Mediapool da prepechatvat bezrezervno statii ot BBC, siakash niamat sobstveni mozaci...

  8. БАТКО
    #9

    Статията е вярна, само че: тези "бизнесмени" са мутри и мутренски слуги. Те ще могат да лапат от баницата докато не турим в ред страната си! А това може да стане ако започнем да мислим когато гласуваме, а не лумпените да преизбират Гоце и да пълнят парламента с мошеници от БСП, НДСВ и ДПС (то от ДПС няма други, освен арогантни мошеници, експлоатиращи надеждите и страховете на българските турци!).

  9. trixi
    #8

    Статията е добра. Всички,които я критикуват и искат още повече, по-задълбочено, по-подробно, нека да погледнат пак. Това е щрих, литер. ескиз. Той дава сбит, кратък, но очевидно правилен поглед върху един ден от ежедневието на българите. Авторът е достатъчно ясен, всеки може да прочете в епитетите му и между редовете кого е визирал.

  10. П. Петров
    #7

    Все пак един повърхностен поглед. "Корупцията няма да позволи на парите да стигнат надолу" -корупция, само че по най-високите етажи - министерствата, контролирани от ДПС, но и от Станишев и Гоце. А защо не се споменават медиите, които би трябвало да бъдат коректив на властта? Или и те са в комбината.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.