Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Маргарита Попова поиска в Япония да се учи повече български

4 коментара

Да бъде засилено изучаването на българския език в Япония, призова днес вицепрезидентът Маргарита Попова в лекция в университета "Мейджи" в Токио в рамките на посещението си в азиатската държава.


Много бих искала да получи тласък развитието на българистиката в Япония, заяви пред студентите Маргарита Попова и добави, че по нейна инициатива българската страна е предприелаактивни мерки да бъде запазено и най-вече развито преподаванет она български език в Университета за чуждестранни езици в Токио.


По думите на вицепрезидента тази стъпка е от изключително значение за поддържане на традициите на българистиката в Япония.

 

Мога ди ви уверя в интереса и амбициите ни този процес на сътрудничество да се разпростре много по-широко на богатото и престижно академично поле в Япония, отбеляза Попова, цитирана от БТА.


Тя добави, че България има желание за развитие на сътрудничество с Япония в областта на културата, образованието и науката, иновациите, сигурността и отбраната. Имаме на какво да
се опрем при развитие на отношенията ни в новите реалности - това са най-вече дългогодишните традиции на приятелство и сътрудничество, преминали през изпитанията на времето и запазили своята жизненост до днес, каза Маргарита Попова.


Вицепрезидентът запозна японските студенти с първите български правни документи, сред които "Закон за съденето на людете" - първи източник на българско право и най-стария
славянски юридически паметник.


Тя посочи, че по едно и също време в културната история на Япония и България са създадени забележителни литературни произведения, които са ценен принос в националната и световна
културна съкровищница. За Япония периодът Хейан /края на 9-и и началото на 10-и век/ се определя като класически период в развитието на японската култура, а за България по това време настъпва Златния век на българската култура, отбеляза Маргарита Попова.

Студент от университета "Мейджи", който досега познавал България само като страната на киселото мляко, посочи, че от днешната лекция е научил повече за българската писменост и
нейната история.


Преди лекцията си Маргарита Попова се срещна с Кеничи Фукумия, ректор на университета, където в момента се обучават над 32 000 студенти и българинът Любомир Топалов преподава политически науки. Попова и Фукумия заявиха готовност да работят за задълбочаването на сътрудничеството между университета "Мейджи" в Токио и Софийският университет "Свети Климент Охридски".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. milan
    #4

    -Попова,това е в прерогативите на японската образователна система,никой ли не ти каза!?Не си в Сърбия,където преследват българи и не правят нищо за изучаването на майчин език от българското малцинство там.

  2. Майтапчия
    #3

    Горкичката, дано не я накарат да разбива буре със саке!

  3. 59european
    #2

    Ми да, требе да учат, щото като хукнат икономическите им емигранти към България да са готови за работа.

  4. шаривари
    #1

    Да учат български - иначе държавата им ще загине....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.