Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мари-Луис Молър, Ройтерс

0 коментара

Разтревожени от обществената подкрепа за популистките десни партии, лидерите на Европейския съюз се готвят да предприемат твърди мерки при решаването на проблема с имиграцията. Но експертите се съмняват, че това ще даде резултати.

Великобритания, Испания, Франция и Германия призовават за спешни действия за затягането на мерките за преминаване на границите на 15-те страни-членки на ЕС и за предотвратяването на притока на нелегални имигранти в съюза. Великобритания обяви плановете си да забрани на лица, на които е отказано убежище, да обжалват решението от британска територия. Миналата седмица Дания прие най-строгия имиграционен закон в Европа. В рамките на целия ЕС има призиви да бъдат създадени общи гранични войски, които да се справят с проблема с нелегалните имигранти.

Експертите се съмняват, че този подход може да помогне. Според тях няма бързо действащ лек за недоволството сред европейците след години на лоша политика на правителствата в областта на имиграцията.

Неуспешната стратегия за "нулева имиграция" доведе Европа до положение, когато тя не може да привлича квалифицираните работници, от които се нуждае. В същото време е обременена от нелегални имигранти, привлечени от сивата икономика и системата ѝ за социални грижи.

Европейските държави трябва да определят какви имигранти искат или трябва да приемат по различни причини - политически или такива, свързани със спазването на човешките права, смята Райнер Мюнц, професор по демографските въпроси в Хумболдовия университет в Берлин. Опитите им да затворят вратата за имигрантите няма да доведат до успех и ще изглежда като че ли политиците не могат да се справят с проблема, смята той.

Според Международната организация за миграцията /ИОМ/ около 18 милиона души, които не са граждани на ЕС живеят в 15-те страни-членки на съюза, чието население наброява 375 милиона. След десетилетия, през които страните от Евросъюза набираха работници от чужбина - мнозина от тях от бивши колонии, правителствата на държавите от ЕС въведоха т.нар.политика на "нулевата имиграция" по време на икономическата криза в средата на 70-те години. След като Европа вече не предлагаше законни възможности за работа, възможност за събирането на разделени семейства и сключването на брак или за даването на убежище, нелегалната имиграция се превърна в основния начин, за да се влезе в ЕС, посочва ИОМ.

В Италия например сред имигрантите преобладават незаконните - предимно млади мъже от Северна Африка или Балканите, които търсят работа в процъфтяващата сива икономика. Повечето имигранти във Великобритания пристигат от Южна Азия по силата на сключени бракове и събиране на семейства.

"Понеже затворихме пазара за работна ръка, за някои имигранти в притегателна сила се превърна системата за социални грижи в Европа", посочва проф.Мюнц.

Все повече гражданите на ЕС са предпазливи по отношение на имигрантите, опасявайки се от престъпността, безработицата и последиците за социалната сфера и училищата. Според неотдавнашни социологически проучвания 46 на сто от германците смятат, че повече не трябва да се допуска установяването на имигранти в Германия. 60 на сто от испанците свързват имиграцията с растящата престъпност.

Неотдавнашните успехи на популистки партии, обявяващи се против имиграцията, във Франция, Дания, Италия и Холандия, накараха лидерите на ЕС да включат въпроса в дневния ред на срещата им на високо равнище в Севиля на 21 и 22 юни. Британският премиер Тони Блеър и испанският - Хосе Мария Аснар, искат да упражнят натиск върху своите колеги за засилване на общата борба срещу нелегалната имиграция. Блеър иска Европейският съюз да използва финансовите си лостове, за да принуди трети страни да се борят срещу трафика на хора и да приемат обратно нелегални имигранти. Той също иска съюзът да помага на държави, които са на предната линия, като Гърция да пазят външните граници на блока по-ефективно.

Според дипломати от ЕС по-лесно е да се кажат тези неща, отколкото да бъдат направени.

Френският президент Жак Ширак и германският канцлер Герхард Шрьодер също призоваха Европа да затегне мерките за контрол върху имиграционния процес, опитвайки се да спрат десните популисти да експлоатират проблема по време на избори.

Според правозащитната организация Амнести Интърнешънъл има по-голяма вероятност Европейският съюз да се провали отколкото да успее в опитите си да спре притока от имигранти. Още по-лошо е, че такива мерки може сериозно да навредят на истинските бежанци, които се нуждаят от закрила, посочва организацията.

Страните от ЕС са възприели различни подходи към интегрирането на имигрантите, смята проф.Мюнц от Хумболдския университет. Някои активно са интегрирали имигрантското население в обществото, докато други не са предприели такива стъпки. Големи имигрантски общности остават отделени в бедни райони или в жилищни комплекси в големите европейски градове. Те се превръщат в бреме за образованието и здравеопазването, които са зле финансирани.

Според представителя на ИОМ Жан-Филип Шози много имигранти не могат да се интегрират, защото им липсва достъп до европейските пазари на работна ръка. Ако сте в дадена страна незаконно, не можете да изпращате децата си на училище или по някакъв друг начин да станат част обществото, твърди Жан-Филип Шози.

Правозащитните организации в ЕС призоваха правителствата на страните-членки да се борят срещу сегрегацията и маргинализацията на имигрантите, за да унищожат расизма и ксенофобията в съюза - явления, които се разраснаха след атентатите от 11 септември срещу Съединените щати.

Шози и проф.Мюнц твърдят, че единственото решение на проблемите на ЕС е по някакъв начин да се справят с миграцията, а не да я спират, защото Европа се нуждае от имигранти. Ние имаме проблем с намаляване на населението и с остаряването му, посочва Мюнц.

Проблемът със застаряващото население на Европа е толкова тежък, че само имиграцията не може да компенсира растящото бреме върху системата на пенсионно осигуряване или да реши проблемите на пазара за работна ръка, се посочва в доклад на Европейската комисия от миналата седмица. Ето защо имиграцията не е заместител на пазара за работна ръка и пенсионната реформа и определено не е панацея, посочва Еврокомисията.

Според Жан-Филип Шози има спешна нужда да се отдели незаконната миграция от търсенето на убежище, защото икономическите мигранти, като използват системите за даване на убежище, създават лоша репутация на истинските бежанци.

Проф.Мюнц се съмнява, че правителствата на страните-членки на ЕС могат да се споразумеят за общата имиграционна политика, като се имат предвид техните различни политически и исторически интереси в областта на миграцията.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.