Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Марк Рюте с 4-ти премиерски мандат в Нидерландия

4 коментара

Народната партия за свобода и демокрация (НПСД) на премиера Марк Рюте води на парламентарните избори в Нидерландия, показват данните от проучване екзит пол, публикувани след края на тридневното гласуване вчера, предаде Ройтерс. Според прогнозните резултати НПСД ще спечели 36 от общо 150 места в долната камара на парламента, което дава на Рюте ясен мандат да състави ново коалиционно правителство. Десноцентристката формация имаше трима депутати по-малко в досегашния състав на Втората камара.

"Изключително горд съм", не скри задоволството си нидерландският премиер. Той изрази оптимизъм след своята четвърта поредна изборна победа, като видя в нея категоричен вот на доверие от страна на гласоподавателите. "Предизвикателствата пред нас са огромни", предупреди в същото време Рюте. Той отбеляза, че през следващите седмици и месеци трябва да изведе страната от кризата с коронавируса.

Марк Рюте, който е на власт от 2010 г., има всички шансове да бъде премиер на Нидерландия четвърти пореден мандат.

На второ място остава партия "Демократи-66" (Д-66) с 27 места - най-добрият резултат в историята ѝ и с 8 депутати повече, отколкото в момента. Проевропейската либерална формация, водена от министърката на външната търговия и сътрудничеството за развитие Сигрид Каг, е вторият най-голям партньор в сега управляващата четирипартийна коалиция. Партията отбеляза най-добрия си изборен резултат от 25 години.

Високият изборен резултат ще направи Каг най-влиятелната жена в нидерландската политика, отбелязва Ройтерс. На снимка, публикувана в Туитър, лидерката на Д-66 танцува върху маса, посочва Франс прес.

Въпреки по-високия резултат и на двете партии Рюте, както изглежда, ще се нуждае от подкрепата на още една формация, за да си осигури мнозинство в долната камара на парламента, отбелязва Ройтерс.

Това вероятно ще е третият по големина партньор в досега управлявалата коалиция - партия Християндемократически призив (ХДП). Десноцентристката формация, оглавявана от министъра на финансите Вопке Хустра, губи пет места. С 14 депутати, ХДП обаче осигурява крехко мнозинство от 77 места в 150-членната долна камара на една трипартийна коалиция с НПСД и Д-66.

Самият Рюте заяви, че вероятно ще преговаря именно с тези две формации.

Крайнодясната Партия на свободата губи три мандата. Проучването екзит пол ѝ отрежда 17 депутати и така формацията на известния с антиислямските си възгледи Герт Вилдерс отстъпва с една позиция до трета политическа сила.

Рюте изключи възможността за коалиране с Вилдерс "заради това, което той каза за исляма и Корана". Лидерът на крайната десница обаче призова неговата партия да бъде поканена на преговорите за съставяне на бъдещата управляваща коалиция, съобщи Франс прес.

Левоцентристката Партия на труда остава с девет места в долната камара на парламента.

В Нидерландия съставът на парламента по традиция е пъстър и страната обикновено се управлява от сложни коалиции. Нещо показателно за още по-голямото фрагментиране на електората - цели 17 формации ще имат поне по един депутат в новия състав на долната камара на парламента, като само трите най-големи партии са получили резултат над 10 процента. В изборите участваха рекордните 37 листи.

Нидерландия е една от първите държави от Европейския съюз, организиращи избори в условията на пандемията от новия коронавирус. Гласуването продължи три дни - от понеделник до сряда, - за да бъде избегнато струпването на хора с цел да бъде предотвратено разпространението на вируса, който досега причини смъртта на повече от 16 хиляди души в страната с население от около 17 милиона души. Избирателната активност достигна 83 процента - с 1 пункт повече, отколкото на предишните парламентарни избори - преди четири години.

В Нидерландия 75-членната горна камара на парламента (т. нар. Първа камара) се избира на пропорционален принцип от провинциалните парламенти. Тя няма право на законодателна инициатива, но трябва да одобри всички закони, вече прокарани през долната камара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. рептилиан
    #4
    Отговор на коментар #2

    Рюте не е Велики. Велики са Тодор Живков, Боко Тиквата, Гошо Тарабата (пияницата Георги Димитров, който се подпирал по тарабите за да не падне)...

  2. Stefan
    #3

    Да сравни честният Рюте с нашият бандит може само истински гербер :)Работа, работа, работа :)

  3. Мазен Кумунис
    #2

    И с Бойко Велики ще е така! Борисов 4!

  4. редник
    #1

    И ква стана тя? Ангела Меркел - 4; Марк Рюте - 4; Бойко Борисов - 4; .......................

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.