Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Марсианските долини са се появили в резултат на дъждове

1 коментар
Марсианските долини са се появили в резултат на дъждове

Американските учени са успели да установят, че марсианските долини са се появили в резултат от продължително въздействие на дъждове. Това се съобщава на официалния сайт на университета Калифорния в Санта Круз, чиито служители са участвали в изследването.

За работата си учените са използвали сложен компютърен модел на атмосферните процеси на Марс, който е изобразявал топографската карта на зададен участък от повърхността на планетата. Учените са провели повече от 70 симулации. С помощта на статистически методи получените резултати се сравнявали с истинските топографски данни на същия участък, събрани от НАСА.

Марсианските долини обикновено се посочват като доказателство, че в миналото (предполага се, чепреди около 3.5 милиона години) климатът на Марс е бил топъл и влажен. Различните модели на развитието на Марс обаче предполагат различна степен на влажност. Основният въпрос е имало ли е на Червената планета дъждове? Учените успели да дадат положителен отговор.

Многобройните симулации показали, че долините са се образували именно от въздействието на дъждове. По думите на изследователите климатът на Марс тогава е напомнял атмосферните условия на някои райони на Земята – имало е дълги периоди на суша, прекратявани от кратки сезони на валежи, когато водата се е задържала на повърхността, покривайки Марс с мрежа от малки рекички. Според учените този период е продължил повече от 10 хиляди години.

Конкурентната хипотеза е, че катастрофа като падане на метеорит е предизвикала рязко "овлажняване" на климата, което се е превърнало в наводнение, продължило няколкостотин години. Подобно наводнение трябвало да изпълни кратерите с вода. След известно време водата би размила стените на кратерите и би потекла навън. Компютърният модел показал, че това е трябвало да доведе до появяването на дървообразна структура на долините – от по-широките образования във всички посоки да се разпространяват по-тесни русла. Основният аргумент срещу тази хипотеза е, че подобни структури не се наблюдават на повърхността на Марс.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ян бибиян
    #1

    нищо против симулациите на процесите, протичали (евентуално) някога на Марс, само че подобни модели са базирани на презумпции от земния ни опит и наука и не е задължително да са универсално валидни - на Марс условията (атмосфера, температури) доста се различават от земните, както е известно...едно от написаните неща обаче е далеч от каквато и да е наука и статистика - не може да моделираш процеси с продължителност милиони години и да излезеш с изводчето "този период е продължил повече от 10 хиляди години" (период между впрочем пренебрежимо кратък в планетарен мащаб); излиза малко като "напънала се планината и родила мишка"...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.