Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Масирано нападение по суша е вероятният избор за удара срещу Ирак

0 коментара

Наистина 390-хилядните въоръжени сили на Ирак са значително по-слаби, отколкото бяха през 1991 г., а способностите на САЩ за нанасяне на прецизно насочени удари от въздуха са нараснали. Това означава, че съюзниците бързо ще установят контрол върху небето и големи части от територията на Ирак.

Въпреки това наблюдатели твърдят, че САЩ и съюзниците им ще срещнат логистични проблеми при дислоцирането си в района, каквито не са имали преди 12 години. Освен това този път те ще са изложени на още по-голям риск да бъдат нападнати с химически или биологически оръжия.

Мисията им сега ще бъде далеч по-сложна в сравнение с изгонването на иракските войски от Кувейт през 1991 г., констатират експертите Шон Кей и Джошуа Спироу в свой коментар от миналата седмица. Силите на коалицията ще трябва едновременно да преследват иракския президент Саддам Хюсеин и неговото близко обкръжение, да издирват и унищожават иракските оръжия за масово унищожение, както и да запазят стабилността, като предотвратят въстания на кюрдите на север и на шиитите на юг.

В края на миналата седмица американски представители съобщиха, че президентът Джордж Буш е одобрил план, предвиждащ участието на 200 хиляди и повече войници. Той се е вслушал в съвета, че с по-малко войници няма да може да бъде завладян и удържан Ирак.

Изглежда по-олекотеният алтернативен вариант е бил отхвърлен. Планът "Първо Багдад", различен от тактиката през 1991 г., предвижда между 70 и 100 хиляди бойци да превземат центъра на властта, а после да "умиротворяват" страната.

Тим Гардън от Центъра за отбранителни изследвания към Кингз Колидж в Лондон предупреди, че "изтичането на планове често е дезинформация, а не информация", но обясни, че поставянето в готовност на по-многочислени войски има повече основания от варианта с по-малобройни в Багдад, където да водят улични боеве.

Американски представители подчертаха, че плановете на Пентагона са гъвкави, но потвърдиха съобщението, че евентуалната атака би започнала с малък брой сухопътни части, докато бомбардировачи Б-1 и Б-2 водят въздушна кампания срещу дворците на Саддам, противовъздушната отбрана и военни бази в Ирак.

Наблюдателите твърдят, че бомбардировачите ще поразяват места, където се предполага, че има оръжия за масово унищожение и ракетни установки, за да бъдат предотвратени нападения срещу Израел или американските части в района. Ще се използват бомби със сателитно насочване и въздушната кампания ще бъде по-кратка от 6-седмичната операция по въздуха, предшествала сухопътната акция през 1991 г.

Джон Чипмън, директор на лондонския Международен институт за стратегически изследвания, казва, че целта на коалицията ще бъде войната да продължи възможно най-малко време, за да бъде намален рискът от разпространяването на нестабилност из Близкия изток.

Един от възможните проблеми на САЩ е базирането.

Кувейт предложи своите военни съоръжения, а Бахрейн и Катар също ще бъдат стартови площадки за ударите, но Саудитска Арабия - ключов регионален съюзник на САЩ - заяви, че няма да допусне американците да използват базите им за каквато и да било бойна операция срещу Ирак. Почти сигурно е, че Турция ще предостави на САЩ базите си за конфликта.

Според Чипмън сега няма да има толкова ясна последователност на въздушната и наземната кампания, както е било през 1991 г., а ударите от въздуха и боевете по суша отчасти ще се застъпят във времето. Той очаква съюзниците за окупират големи пространства в пустинята в западен Ирак, за да попречат на евентуални иракски ракетни нападения срещу Израел с мобилни установки. Същата окупация ще бъде осъществена и на север.

Вероятно иракските сили ще се опитат да въвлекат противника в сражения в градовете, но Чипмън смята, че съюзниците са против този вариант и предлагат да не се прави временно иракско правителство в изгнание, а то да бъде съставено на иракска земя. За целта Багдад трябвало да бъде обсаден, но с "пропусклива" блокада и чрез психологическа война да бъдат насърчавани бягствата от града.

Мнозина експерти смятат, че иракската армия може да рухне преди да се стигне до тази обсада.

Иракската Републиканска гвардия, разположена по трите подхода към Багдад, е добре обучена и мотивирана. Но тъй като нейната лоялност към Саддам Хюсеин е под въпрос, вероятно тя ще бъде държана вън от града, където е базирана елитната Специална републиканска гвардия.

През тази седмица служител от администрацията каза, че Ирак е поръчал 1,25 милиона дози лекарства, които могат да бъдат използвани като противоотрова на нервнопаралитични газове, вероятно с цел защита на своите войници.

Когато започне сухопътната операция срещу Ирак, повечето войски ще потеглят от Кувейт в северна посока, за да завземат Басра. После те ще се разделят и част от тях ще се насочат към Багдад, а друга - към пустинята на запад. Другият голям удар ще бъде нанесен в южна посока от Турция в опит да бъде превзет родният град на Саддам - Тикрит.

Друг голям въпрос е кога да бъде започната офанзивата.

Според изчисленията на водещия неправителствен военен уебсайт Global Security.org, ако има война, тя няма да започне след 22 февруари. Стретегията на Пустинна буря 2 ще се нуждае от три месеца за разгръщане, което ще започне през този месец.

Студеният сезон в Ирак започва през ноември и свършва през март. След това температурите рязко се покачват и достигат до 48 градуса по Целзий - непоносимо топло за войник, който е облечен с костюм за химическа защита.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.