Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Матурите след дванайсети клас – най-рано от догодина

3 коментара

Учениците от дванайсети клас и тази година няма да държат зрелостни изпити, ако Народното събрание приеме предложението на правителството за промени в Закона за народната просвета.Това съобщи правителствената информационна служба след заседанието на кабинета в четвъртък.

Промените предвиждат матурите да се провеждат след приемането от парламента на Национална програма за развитие на училищното образование по предложение на Министерския съвет и не по-рано от 12 месеца след като министърът на образованието и науката утвърди примерните изпитни материали.

Ако този срок изтича след началото на учебната година, държавните зрелостни изпити ще се провеждат за учениците, които завършват 12 клас през следващата учебна година. До провеждането на матури средно образование ще се придобива след успешно завършен 12-и клас и ще се удостоверява с диплома, която е окончателна и дава право за продължаване на образованието или за професионално обучение.

Предвидено е провеждането на пробни държавни зрелостни изпити, които ще дадат възможност да се намери оптималният модел на подготовката и организацията им, се казва в мотивите на правителството към проекта за промени в закона.

Целта на предлаганите промени е да се утвърдят принципите на прозрачност и предвидимост на развитието на системата на народната просвета. Едно от условията за това е редът за завършване на определен клас, етап или степен на образование и за преминаване в следваща степен на образование да се определя преди началото на съответната учебна година.

Друго средство за утвърждаване на предвидимостта в системата е националната програма за развитие на училищното образование, която ще бъде изработена от МОН, утвърдена от Министерския съвет и предложена за обсъждане и приемане от Народното събрание.

Програмата ще съдържа националните приоритети и цели за развитие на училищното образование, както и мерките за тяхното реализиране.

В законопроекта е предвидено и издаването на наредба, която да уреди условията и реда за поощряване на учители, постигнали високи резултати при обучението и възпитанието на учениците, и на директори, постигнали високи  резултати при управлението на училището.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Полковникъ Кочъ
    #3

    Стига с тези матури!!! Има си причина те да не се приемат, и то е много солидна: вместо с приемен изпит, както е в същите тези държави дето ни проглушаваш с тяхъ, сега деца ще могат да влизат в университета с оценка от матура, оценявана от /възможно/ селски учители от Първа Селска Гимназия. И понеже критериите в Първа Селска не са баш същите както в Първа Английска, НПМГ, Математическата или коя да е друга елитна гимназия, университетите ще се напълнят с некадърници, я платили, я "изкарали" 6 на

  2. яна
    #2

    да се въведът ц е н т р а л н о оценявани матури, тоест не като сега децата от Първа Селска да имат шест по всичко а децата от НПМГ да имат изкуствено занижени оценки. Естествено, номерът е, че при такова външно оценяване ще лъснат дупетета на много учители, които оценяват питомците си високо, без да им преподават. И ще се стигне до заключението, че който не работи, не бива да яде... И, всъщност, затова беше стачката преди месец...

  3. Космополит
    #1

    Да не можеш по популистки причини да наложиш елементарна световно приета практика в продължение на години, означава слаба държавност. А слаба държава има, когато народът е ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.