Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мечката ухажва Дракона

0 коментара

Кремъл залага на активизиране връзките с Пекин, търсейки алтернативни отношения с Запада. Транспорт, нефт, военни учения - така Путин разиграва китайската карта. "Създаването на стратегически триъгълник ще бъде добро дело", смята нашият събеседник, учен от Института по Далечния Изток на Руската академия на науките.

"Разбираемо е, че вие, западните държави, внимателно се вглеждате в събитията в Украйна, но, за да разберете действията на Путин, трябва да погледнете и по-нататък - към Китай". В Института по Далечния Изток са на едно мнение: събитията в Киев задълбочиха страха на руснаците от изолация, и Кремъл залага на активизиране на контактите с Пекин, за да разполага със стратегическа алтернатива, тъй като отношенията със Запада могат да се окажат в сериозна криза.

"Това не е първият избор на Путин - предупреждава ученият - но ако Съединените Щати наистина пожелаят да изолират Русия и да разпространят влиянието си от Атлантика до Ирак, включвайки и Кавказ, китайската карта ще стане много ценна. И затова Москва очевидно трябва да използва тази карта още сега, за да накара Европа хубаво да се замисли над по-нататъшните си планове за разширяване".

Възможността за стратегически съюз между "руската мечка" и "китайския дракон" се обсъжда вече много години. И, както обикновено, с голяма доза скептицизъм. Но новините от последните месеци и последните дни, много често игнорирани от Запада, изглежда се появяват специално, за да потвърдят мнението на московските анализатори.

По случай посещението, което Путин направи в Пекин през октомври миналата година, Русия и Китай приключиха териториален спор, продължаващ от векове, уточнявайки с поразителна точност участък от границата по протежение на 4300 км. В края на декември беше обявено, че през втората половина на 2005 година на китайска територия ще се проведат съвместни военни учения, и експертът Павел Фелхенхауер веднага заговори за "показен жест с цел да се демонстрира на Запада, че Русия може да има и други съюзници".

Китай, който се бори за отмяна на европейското ембарго, в продължение на много години е основен вносител на руско въоръжение, и сега, съгласно неофициалните данни, които не могат да бъдат проверени, стокооборотът между двете страни от 2 милиарда през 2004 година ще се увеличи благодарение на китайските заявки на 5-6 милиарда.

Тук е и сибирският нефт. Независимо от това, че Китай се е обвързал да инвестира почти 13 милиарда долара в енергийния сектор и съответните му структури в Русия, се създава впечатление, че Кремъл е решил да му създава проблеми. В продължение на няколко години се решаваше въпросът на Китай или на Япония да бъде поръчано строителството на големия нефтопровод, който да доставя нефт от Източен Сибир до крайбрежието на Тихия океан.

Накрая решението беше прието в полза на Токио и в ущърб на Пекин.

"Мотивите за приемането на такова решение са достатъчно много - обясняват от Москва, - и потвърждават, че Путин не иска да си връзва ръцете. Япония - това е Западът, през Трихия океан може да се стигне до САЩ.

Но е очевидно, че нещо не пасва: Русия сякаш иска благосклонността на Китай, но после го лишава от нещо доста скъпо и желано? Вероятно става дума за най-показателното проявление на намеренията на Путин.

Официалните източници не изключват в бъдеще разклонение на този нефтопровод да достига територията на Китай. Но има и други моменти, които засягат близкото бъдеще. През 2005 година Китай ще получи от Русия 10 млн. тона суров нефт в сравнение с 6-те млн. през 2004 година, а през 2006-та гарантираният обем на петролните доставки за Китай ще стигне 15 млн. тона. С други думи, обемът на доставките за две години ще се увеличи повече от два пъти. И не само по тази причина руските железници са инвестирали огромни суми за модернизиране на железопътния транспорт: обемът на двустранния ежегоден стокооборот трябва да се увеличи с 20 %.

Но очевидно това не е достатъчно: на 30 декември беше обявена "утешителната награда" за китайските приятели. Единодушното притеснение и критика на Запада предизвика ликвидирането на действащия сравнително прозрачно петролен колос Юкос. Неговото основно добивно подразделение Юганскнефтегаз де факто премина под пълния контрол на руската държава и ще се слее с нова, отново държавна компания. Междувременно 20% от тази компания, както съобщи министърът на енергетиката Христенко, "могат да бъдат продадени" на държавната китайска компания CNPC.

Преговорите, за взаимно задоволство, са почти завършени, и изглежда през последните дни получиха сериозен импулс. Президентът на "Руския съюз на промишлениците и предприемачите" Аркадий Волски одобри това съглашение, отбелязвайки, че "китайците ще платят в брой" и че този път е ред на Москва да говори : цветът на котката няма значение, важно е да лови мишки. Макар не всички наблюдатели да виждат в участието на Китай икономическа целесъобразност.

"За международната дейност на Русия - отбелязва специалистът по Китай Владимир Портяков - остават два приоритета: отношенията със Запада и отношенията с бившите съветски републики. Но, ако проблемите се окажат прекалено сложни по тези две направления, тогава активизирането на икономическите и военни отношения с Китай може да промени ситуацията. И доколкото много често демографският натиск от страна на Китай над руската територия се преувеличава, няма повод да се страхуваме от Китай".

Още по-откровено е мнението на много политолози. Китай, казват те, ще стане втората супердържава в света, единствен съперник на Съединените Щати. Целият световен сценарий ще се определя от този нов момент. Но на Русия не ѝ прилича такава биполярност. Путин иска да се намести в "голямата игра" на утрешния ден и да се опита да създаде триъгълник, едната страна на който ще е Кремъл. Така Путин ще може да се защити от злоупотребите на американците, при това без да жертва добрите отношения със Запада, включително с Америка.

"Създаването на стратегически триъгълник между "руската мечка", "китайския дракон" и "американския орел" - подчертава нашият московски събеседник - би било полезно за международния баланс на силите и отношенията между Москва и Пекин. Но, според мнението на някои от нас, още по-примамлив изглежда квадрата, една от страните на който ще е Европа".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.