Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Медиите в Букурещ не разбраха ще има ли българо-румънски тандем за НАТО

0 коментара

Румънската преса явно не е могла да разбере от думите на българския премиер Сакскобургготски как ще си взаимодействат София и Букурещ по пътя за НАТО.

Част от изданията смятат, че ще има "Румънско-български тандем за НАТО", според други въобще не е ставало дума за това.

Средна позиция по този въпрос взима в. Курентул с формулата "Румъния и България карат към НАТО в тандем, но с отделни велосипеди". Курентул коментира, че идеята е "Лансирана с ентусиазъм миналото лято, и отхвърлена твърдо от властите в София." Според изданието идеята за тандем между Румъния и България в присъединяването към НАТО е "спомената шепнешком на срещите, които имаше българският премиер в Румъния".

Изданието отбелязва, че след като миналата година идеята на Нъстасе бе отхвърлена, този път румънският премиер не рискувал с подобни инициативи.
Курентул прави анкета в интернет-страницата си с въпроса "Как смятате, че ще работят Румъния и България в процеса на присъединяване към НАТО?".

Посочените възможни отговори са:
1. ще послушат съветите на американските представители да работят заедно в тандем;
2. ще игнорират тези съвети и ще се спъват взаимно в опитите да се изпреварят една друга.

Евениментул зилей посочва, че за тандема, който биха могли да сформират двете страни по пътя към НАТО, не се е говорило нищо. Идеята за тандема бе лансирана от премиера Адриан Нъстасе през август миналата година, по време на посещението му в България, но политиците от съседната държава твърдо отхвърлиха това предложение, припомня Евениментул зилей. Изданието също извежда на челно място постигнато съгласие относно плановете за износ на румънска електроенергия към България, Гърция и Турция.

Мониторул обаче пише, че Румъния и България ще се подкрепят взаимно в процеса на присъединяване към НАТО. По този начин дипломациите на двете страни изглежда че са послушали съветите на американските дипломати, според които регионалната кандидатура е най-доброто решение, пише изданието. То посочва, че това е значима промяна спрямо 2001 г., когато българската дипломация отказа предложението за партньорство, лансирано от румънския премиер Адриан Нъстасе.

Изданието отбелязва, че деликатен проблем още от 2000 г. са споровете за транспорта на електроенергия за Гърция и Турция през България. България направи всичко възможно да блокира сключването на такива договори, като изтъкваше, че те биха създали нелоялна конкуренция за вътрешните производители в страната. Вчера българският премиер показа, че е готов да започне преговори по този проблем, пише Мониторул. Така румънски и български експерти ще проучат възможностите за износ на електроенергия от Румъния към България, Гърция и Турция, както и начина за прилагане на проекти в областта на опазването на околната среда, посочва изданието.

В. Адевърул също смята, че има промяна в отношението на София относно партньорство с Румъния в процеса на присъединяване към НАТО. В информация за срещата на българския премиер с румънския президент, Адевърул пише: "изявленията, които последваха разговорите, показват намерението на България "да помага" на Румъния за НАТО - позиция, която се различава от тази на предишното българско правителство, което отхвърляше идеята за тандем с Румъния", пише Адевърул.

Зиуа цитира думите на Нъстасе, че конкурентните отношения между Румъния и България в процеса на присъединяване към НАТО ще бъдат погрешна политика, при условие, че двете страни са си поставили за цел да бъдат гарант за сигурността в Югоизточна Европа. Другите акценти, които извежда вестникът, са: сътрудничеството в енергийната сфера и в опазването на околната среда, разговорите с румънския президент, посещението на Симеон Сакскобурготски в Брашов.

Макар че миналата година не искаше да участва в тандем с Румъния, България дава сигнали, че е размислила, пише Котидианул на първа страница. След посещението на българския премиер в Румъния бе договорено двете страни да се подкрепят взаимно до срещата на върха в Прага. България промени мнението си и иска да премине пътя към НАТО заедно с Румъния, пише вестникът.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.