Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Медиците в Либия пуснати от затвора, под домашен арест

0 коментара

Задържаните 6-ма български медици в Либия са пуснати от затвора, съобщи външният министър Соломон Паси.

Вчера - на 4 февруари, медицински сестри Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка, Снежана Димитрова, Кристияна Вълчева и д-р Здравко Георгиев са изведени от затвора Джудейда и са настанени в самостоятелна къща с охрана. Къщата разполага с 4 стаи, хол и двор, уточни външният министър. Вече са заедно семейство Кристияна и Здравко Георгиеви, които досега бяха разделени в отделни килии в затвора.

Българското посолство в Триполи уточнява с либийските власти процедурата за посещение при подсъдимите и снабдяването им с хранителни продукти и други вещи.

На 17 февруари в Триполи е поредното дело срещу медиците ни, обвинени за заразяването със СПИН на либийски деца. Междуведомствената комисия по делото в Либия реши днес да бъдат отпуснати 3 500 долара за разноски на адвокат Владимир Шейтанов.

По думите на Паси, основна роля в промянта на мярката за неотклонение на задържаните от 3 години български медици, е изиграла фондацията на сина на либийския ръководител Муамар Кадафи. Саиф Ал Ислам се ангажира неговата фондация "Кадафи" да е наблюдател на процеса и изпрати човек на последното съдебно заседание по делото.

Според говорителя на междуведомствената комисия Антон Гергинов, извеждането на сънародниците ни от затвора Джудейда юридически не представлява промяна на мярката за неотклонение, а по- скоро облекчаване на режима задържане под стража. Гергинов смята, че решението нашите да бъдат настанени в охраняема къща е взето не от съда, а от затворническата управа. Владамир Шейтанов не е присъствал на заседанието, защото не е бил поканен.

Председателят на парламента Огнян Герджиков заяви, че вестта за пускането на медиците от затвора е плод на многомесечните усилия на българската държава - парламент, правителство, МВнР и лично на министър Соломон Паси. Иска ми се това да е добър знак, че заседанието на 17 февруари ще е последно и на него българите ще получат справедливи присъди, основани само на доказателствата по делото, добави Герджиков.

Президентът Георги Първанов, който е на посещение в Брюксел, също изрази задоволството си от новината. Той добави, че оттук нататък можем само да се надяваме, че тя е знак за бъдещо позитивно решение на цялостната съдба на задържаните медици.

На въпрос би ли предприел визита в Триполи във връзка с делото срещу нашите сънародници, президентът отговори: "Не бих си позволил да търся средства за оказване на политически натиск. Трябва да уважаваме независимостта на либийската съдебна система. Оттам нататък нека имаме търпение да изчакаме изхода от процеса. Смея да се надявам, че той ще бъде обнадеждаващ".

Президентът каза, че е научил от медиите за пускането на медиците от затвора. Запитан от журналистите не трябва ли посланиците и специалните служби да го информират директно за такива събития, Първанов отговори, че сигурно имат такова задължение, но не са го направили. Той отказа коментар защо е научил от медиите при положение, че министърът на външните работи е част от делегацията. Проблемът със закъснялата информация Първанов нарече "меко казано липса на добро възпитание" от гледна точка на задълженията както на разузнаването, така и на посланиците ни, и обеща да проучи случая.

Това е изключително добра новина, радвам се, че го доживяхме, коментира и председателят на бившия парламент и сегашен депутат от ОДС Йордан Соколов. Като юрист Соколов каза, че според него това е добър знак за изхода от процеса. Бившият външен министър Надежда Михайлова заяви, че сегашното правителство продължава усилията на предишното в тази насока и приемствеността вече се увенчава с добри резултати.

Политическият съвет на "Коалиция за България" приветства решението на либийските власти. Ръководството на коалицията оцени положително усилията на българската дипломация и изрази надежда, че това е стъпка към окончателното оневиняване на нашите сънародници. В интервю пред БНР депутатката Евгения Живкова, която бе в парламентарната делегация, посетила Либия миналия септември, предупреди, че не трябва да се замайваме от тази новина, а да се надяваме да бъдат избегнати смъртните присъди.

На 7 февруари 2000 г. срещу задържаните медицински сестри Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка, Снежана Димитрова, Кристияна Вълчева и д-р Здравко Георгиев бяха повдигнати най-тежките обвинения - за умишлено заразяване със СПИН на 393 либийски деца, либийската прокуратура поиска смъртни присъди и за шестимата. Първото заседание на съда бе на 28 февруари същата година. Оттогава досега делото бе отлагано 12 пъти. По същество то започна да се гледа на 2 юни 2001 година.

Според повечето от близките на задържаните, преместването им от затвора в охранявана къща е добър знак, но най-важното е какво ще се случи на процеса.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.