Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мениджърите на ОТП при премиера за ДСК

0 коментара

Половин час, след като дадоха брифинг в хотел "Шератон", висшите мениджъри на унгарската банка OTП влязоха в сградата на правителството. Най-вероятно представителите на единия от двамата кандидати за Банка ДСК са обсъдили сделката с премиера Симеон Сакскобургготски.

Отношение към продажбата имат и вицепремиерите Николай Василев и Лидия Шулева, които са членове на Съвета на директорите на Банковата консолидационна компания. Двамата също имат кабинети на "Дондуков"1, но от министерството на икономиката заявиха, че Василев не е напускал сградата на министерството, а Шулева не е в София. Извън страната е и председателят на борда на БКК, финансовият министър Милен Велчев.

Говорителят на правителството Димитър Цонев заяви пред mediapool.bg, че не знае за среща на премиера с представителите на ОТП.

На 10 април т.г. оферти за Банка ДСК внесоха австрийската "Ерсте банк" и унгарската ОТП. За 100% от акциите на ДСК унгарската финансова институция предложи 311 млн.евро, а австрийската - 293 млн. евро. Дни след подаване на предложенията, в някои медии се появиха публикации, според които собствениците на ОТП са неясни, поставяше се под въпрос и възможността на този кандидат да плати по сделката.

Съветът на директорите на БКК отложи решението си за избор на купувач и поиска допълнителни разяснения по офертите. Днес пред Дарик радио изпълнителният директор на БКК Нели Кордовска заяви, че решение по сделката за Банка ДСК ще се вземе на 8 или 9 май. Отлагането за след празниците било заради отсъствието на някои от членовете на съвета от страната.

Кордовска каза, че критерии за определяне на купувача са цената, съществените изменения в предложения договор, финансовата и оперативна стабилност на купувача, репутацията и опитът му в банкирането на дребно.

Няма причини, поради които ОТП да не спечели конкурса за Банка ДСК, заяви на днешния брифинг главният изпълнителен директор на банката Шандор Чани. Според него досега процедурата върви по правилата и не вижда защо представяната от него банка да не спечели.

Чани заяви, че знае точно името на лицето, пуснало компроматите срещу унгарската кредитна институция в някои български ежедневници, но няма да го съобщи. Той обаче уточни, че ОТП няма намерение да търси обезщетение за нанесените на доброто ѝ име щети нито от конкурента си в надпреварата Ерсте банк, нито от вестниците.

Досега от ОТП не се били срещали с никакви политици, с изключение на членовете на съвета на директорите на Банковата консолидационна компания, пред които са направили две презентации - първата е била за представяне на банката, а втората за намеренията за развитие на Банка ДСК.

Чани съобщи, че след отварянето на офертите БКК е изпратила писмо до унгарския банков надзор, за да поиска информация по два проблема, които са били посочени в някои публикации в медиите. Става въпрос за това кои са акционерите на ОТП и дали банката има пари, за да плати по сделката за Банка ДСК. И на двата въпроса били дадени удовлетворителни отговори.

Според Шандор Чани, България е първата страна, в която се поставя въпроса за акционерите на банката. Той припомни, че ОТП се контролира както от Унгарската централна банка, така и от борсите в Будапеща и Люксембург, на които се търгуват нейните акции.

Чуждестранните инвеститори притежават 78.8% от банката. Останалите акции са собственост на унгарски частни и индустриални инвеститори.

Информацията за акционерите на ОТП се публикува редовно от информационната агенция "Блумбърг". Те са големи международни инвеститори с интерес към инвестиции в Централна и Източна Европа. "Банк ъф Ню Йорк" представлява около 30% от дребните акционери при общи гласувания. Според последните данни, "Барклейс глобал" притежава 6.25%, "Кепитъл интернешънъл" - 3.47%, Банк Джулиус Беър - 1.09% , а останалите международни инвеститори имат по под 1% от капитала.

Мениджърите на ОТП притежават около 1% от акциите. Банката е изкупила около 5% от книжата си, за да ги използва при сделки и за програмата си за стимулиране на служителите чрез заплащане с ценни книжа.

По отношение на наличието на финансов ресурс за сделката за ДСК, от ОТП обясниха, че ще използват печалбата си за миналата година, която е 300 млн. евро. Шандор Чани каза, че банката има висока капиталова адекватност и резерви, които ѝ позволяват да плати едновременно за три подобни на ДСК банки. В момента капиталовата адекватност е 13.43% и ще падне до 11% след евентуално плащане за Банка ДСК.

Заместник-изпълнителният директор на ОТП Ласло Волф съобщи, че плановете за Банка ДСК предвиждат в нея да бъдат инвестирани 600 млн.лв. през следващите пет години. Той каза, че в проведените с БКК разговори след подаването на офертите са изгладени всички въпроси по отношение на поисканите от купувача гаранции.

Шандор Чани коментира, че ОТП е отстъпила по исканията на БКК за гаранциите. Той каза, че засега не може да разкрие подробности по приватизационния договор, но няма нищо против той да стане публичен след края на сделката.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.