Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Меркел с шансове за дясна коалиция

18 коментара
Меркел с шансове за дясна коалиция

Германският канцлер Ангела Меркел е на път да спечели втори мандат и да формира дясноцентристка коалиция, каквато не успя да постигне преди четири години. Най- новите социологически проучвания показват, че броени дни преди изборите тази неделя Християндемократическият съюз (ХДС) на Меркел води с девет процента пред основния си политически противник, Социалдемократическата партия (ГСДП), предаде Ройтерс.

Това означава, че ХДС е съвсем близо до възможността да формира правителство с коалиционния заедно с бизнес- ориентираната Партия на свободните демократи. Основните обещания на дясноцентристката коалиция са да намалят данъка върху доходите, корпоративния данък и данък наследство, най-вероятно от 2011 г.

Друго обявено намерение е да се удължи ползването на атомни електроцентрали, които, според решение на предишното управление на социалдемократите, трябваше да бъдат закрити през следващото десетилетие. Дясната коалиция заема и по-критична позиция към кандидатурата на Турция в ЕС.

Данните обаче показват, че преднината на дясноцентристките партии е твърде малка – ХДС има 35%, ПСД – 13%, ГСДП – 26%, Зелените – 11%, Лявата партия – 10%.

"Висящите места" -шанс за Меркел

Според политически наблюдатели партията на Меркел има добри възможности да спечели допълнителни места в парламента поради особеностите на германската избирателна система. Т.нар. "висящи места" може да дадат по-голяма преднина на християндемократите, дори ако подкрепата за тях падне с няколко процента.

Тези "висящи места" са следствие на факта, че всеки гласоподавател в Германия пуска две бюлетини – една пряко за своя кандидат в съответния район и втора за предпочитаната партия.

Ако дадена партия спечели повече преки гласове в сравнение с местата, които получава теоретично от вота за партийната листа, в Бундестага се създават допълнителни места.

Германският Конституционен съд постанови тази избирателна система да бъде елиминирана през 2011 г., тъй като накърнява шансовете на по-малките партии, но ХДС отказа да промени закона преди предстоящите избори.

Ако коалицията на Меркел получи правителствено мнозинство благодарение на такива "висящи места", политическите ѝ противници вероятно ще вдигнат голям шум.

Меркел демонстрира хладнокръвие

"Файненшъл таймс" коментира, че решението на Ангела Меркел да отиде на срещата на Г-20 в Питсбърг, която се провежда точно едно денонощие преди парламентарните избори в Германия е проява на хладнокръвие и пресметливост.

То изпраща сигнал до германските избиратели, че Ангела Меркал е спокоен, извисен над изборната надпревара международен лидер, загрижен повече за това да представлява своята страна пред света, отколкото да се занимава с битки за оклеветяване на вътрешнополитическите противници през последните дни от кампанията.

Това е далновиден подход, посочва "Файненшъл таймс", като припомня социологическите проучвания, според които тя е доста популярна.

Агенция Ройтерс посочва, че ако Меркел не успее да състави дясноцентристко правителство, алтернативата е Германия да остане под управлението на "голяма" коалиция между ХДС и ГСДП.

Едно ново дясно-ляво правителство би се фокусирало върху редуциране на бюджетния дефицит, който догодина може да надхвърли два пъти лимитите, поставени от ЕС.

Допитване на Ройтерс до икономисти и представители на бизнеса показва техните опасения, че при управление на "голяма коалиция" консолидацията на бюджета ще се прави чрез основно чрез повишаване на данъците, а не съкращаване на разходите.

През 2007 г. правителството на Меркел въведе най-голямото увеличение на данъците в следвоенната история на Германия, като повиши ДДС от 16 на 19 процента.

Завой към протекционистката, интервенционистка държава

При управление на дясноцентристка коалиция политиката на Германия ще се промени по начин, който може да не се хареса особено на партньорите ѝ около масата в Питсбърг, пише "Файненшъл таймс", цитиран от БТА.

Световната финансова криза предизвика завой наляво в Германия и протекционистката, интервенционистка държава отново е на мода. По-сериозното международно ангажиране - било в Афганистан или в ЕС - не се ползва с подкрепа. Според Ян Техау от Германския съвет за външни отношения страната е завладяна от дух на "крайна ограниченост".

През десетилетието преди финансовия срив Германия постепенно се насочи към идеите, свързвани с американския тип капитализъм - акционерна стойност, социална реформа, насърчаване на услугите и на производството. Но икономическата криза убеди германците от целия политически спектър да тръгнат по своите стари пътища. Меркел води предизборната кампания, представяйки се за защитник на "традиционната пазарна икономика", чиито достойнства сега би трябвало да бъдат предлагани на целия свят.

Германското списание "Шпигел" коментира неотдавна, че в Германия финансовата криза "не само е погълнала милиарди, а е унищожила и вярата в силата на пазара". Ралф Фюкс, президент на свързания с партията "Съюз 90/Зелени" изследователски институт "Хайнрих Бьол", казва, че сега в Германия има "много дълбок консенсус", че "англосаксонският модел" е крайно погрешен. Той твърди, че в Германия "се връщат държавният капитализъм и голямото правителство".

Това тревожи партньорите на Германия, защото в една глобализирана икономика е трудно да има държавен капитализъм само в една страна, особено когато тази страна е толкова значима за световната икономика, колкото Германия, която е най-голямата икономика в Европа и е на второ място по износ в света.

Сред нещата, за които става дума, е постигнатата миналата седмица от Меркел успешна сделка за спасяването на автомобилния производител "Опел", част от "Дженерал мотърс". Споразумението беше приветствано в Германия, но посрещнато с ужас от белгийците, британците и испанците, които се страхуват, че то означава, че брадвата ще падне върху автомобилните заводи в техните страни. На теория правилата на ЕС за държавната помощ са предназначени да предотвратят субсидиите в ущърб на съседните държави. Германия се гордееше с това, че добросъвестно спазва правилата на ЕС и проявява уважение към чувствителни за по-малките страни членки въпроси.

Но в условията на дълбока рецесия старите инстинкти за важността на индустриалната политика и автомобилната промишленост надделяха над терзанията за международните задължения на Германия.

Този германски инстинкт за търсене на упование в старите истини би могъл да създаде неприятности на международните ѝ партньори и по други начини. Германия, подобно на Китай, пренебрегва призивите за необходимост от мерки срещу "глобалните икономически дисбаланси". Меркел откровено настоя, че Германия възнамерява да остане свръхсила в износа. Тя също така подкрепи насърчаването на вътрешното потребление, обещавайки намаляване на данъците като част от своята кампания. Но тя съчета това с подчертаване на нуждата от балансиране на федералния бюджет.

Стратегическата позиция на Германия става също така малко по-егоцентрична. Около 65 процента от избирателите искат да видят бързо изтегляне на германските войски от Афганистан и политиците започват да откликват. Германският външен министър и лидер на социалдемократите Франк-Валтер Щайнмайер иска да подготви план за изтегляне през следващите четири години. Меркел иска международна конференция, която да установи критериите, които да позволят на германците да преценят кога мисията е изпълнена. Това не е "измъкване", но определено не е и значителният германски ангажимент, на който някога се надяваха американците и британците.

Въпросът за посоката на германската държавна политика след изборите може да се усложни и от исканията за съставяне на коалиция. Популярните имена на наличните възможности звучат като продукти от каталог за бои - "Ямайка", "Светофар", "Голяма". Меркел има предпочитание към възможността за черно-жълта коалиция със свободните демократи, единствените защитници на либералната икономика в германския цветови спектър. Това може да забави връщането на Германия към "държавния капитализъм", но вероятно не твърде много. Свободната демократическа партия - либерали ще бъде по-малкият партньор в коалицията, а политиците ѝ, които вече са в провинциалните правителства, не се противопоставиха на спасяването на "Опел".

В много отношения Германия се справи изумително със световната икономическа криза. Икономиката се сви с повече от 5 процента, без да предизвиква някакъв нервен срив в държавата. Меркел заслужава поздравления за решението си да отиде в Питсбърг. Но само не очаквайте от Германия свежи идеи или глобално лидерство, заключава "Файненшъл таймс".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

18 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. крава
    #20

    ппппппппппппппппппппппп

  2. Dr Stefan Slavchev,Dortmund,BRD
    #19

    Моят глас ти принадлежи. Както и сърцето ми.Представете си такъв ред на мисли за сравнение -Тачър,Меркел и до тях Нора,Клара,Ирина и един Фандък в добавка.

  3. Financial Times
    #18

    Браво, че поне накрая сте написали източника. Добре, че живеем на Балканите!

  4. lordcris
    #17

    Тове не се ли кава комунизум?!Германия пак ще завлече Европа на дъното.Жалко че има толкова много кретени.

  5. Рони
    #16

    нещо като "дървено желязо".майната и на Германия, отдавна не очаквам "свежи идеи" от там, Точно обратното, чувството за вина завлича германците в самоунищожителна спирала, в която те "на солидарен принцип" искат да завлечат и останала Европа, че и цялата европейска(бяла+християнска) цивилизация.

  6. ###########
    #15

    a tochno obratnoto - nay-priemlivite, prilojimi i polezni idei idvat tochno ot umereniya germanski elit: nyama isterii za "nov pwt", "nov moral" i drugi prostotii, nyama "chistki", "politicheskite naznacheniya" sa svedeni do minimum, NYAMA "gosho twpoto", "valyo toploto", Batko/bratko v Bundestaga... MOJETE SAMO DA IM ZAVIJDATE!Roni &, shto pwrvo ne prochetete, predi da zapochnete da "razbirate" Germaniya i germancite/ nemcite?! Zvuchite dosta eksotichno.

  7. ivan
    #13

    znaeme kakvo stava kogato nemskia duh se otprishti . tova e mnogo mnogo opasno za sveta

  8. Ъ
    #11

    ...ами национализират се банките.

  9. lordcris
    #10

    Математически не е възможно света или цивилизацията да съществува ако не се печатат непрекъснато пари?Чуден математик си, баце!В Северна Корея ли си я научил таз математика?!

  10. oптимист
    #9

    Тъй като живея тук, много добре разбирам логиката на немците. Знам, че не е най-уместно да хваля чужда култура, защото съм българин, но Германия и нейното лице г-жа Ангела Меркел са модел за подражание. Тя спечели симпатиите ми и заслужава напълно да води тази могъща държава напред. Ние българите само ще спечелим, ако се учим от немският опит и тази северна култура. Една трета от мен е немска.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.