Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Местните избори в Южна Сърбия приключиха без инциденти

0 коментара

Без регистрирани инциденти приключи гласуването на предсрочните местни избори в три общини в Южна Сърбия. Изборните бюра бяха затворени снощи в 20.00 ч. местно време в Прешево и Медведжа, а в някои участъци в Буяновац гласуването бе продължено до около 23.00 ч. поради големия брой нерегистрирани избиратели и бавния процес на идентифициране на албанци без валидни лични документи, предаде Асошиейтед прес, като се позова на местната избирателна комисия.

Според наблюдателите от Центъра за свободни избори и демокрация на изборите са гласували между 50 и 60 на сто от близо 75 000 избиратели.

Последните предварителни данни от изборните щабове на сръбските и албанските партии от предсрочните местни избори в три общини в Южна Сърбия сочат, че в Буяновац са гласували 60 на сто от избирателите, в Прешево - 52 на сто, а в Медведжа - 43 на сто от имащите право на глас, пише днес белградският в. Политика.

Данните досега показват, че в община Прешево води Риза Халими, а за общински съветници в кметството - кандидатите от неговата Партия за демократично действие, в община Буяновац засега води Новица Манойлович, кандидат за кмет на Коалиция за Буяновац, а в община Медведжа данните сочат преднина за Слободан Драшкович.

Над 100 чуждестранни наблюдатели, включително 80 от Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа, проследиха вчерашните избори. Посланикът на САЩ Уилям Монтгомъри, който обиколи вчера няколко участъка заедно с вицепремиера на Сърбия Небойша Чович, заяви, че "много хора и от двете страни са вложили много време и сили, за да бъдат изборите справедливи и засега те са успешни", като добави, че окончателното заключение ще бъде направено след доклада на наблюдателите от ОССЕ.

Ръководителят на мисията на ОССЕ в Югославия Стефано Санино ще даде пресконференция тази сутрин и се очаква да съобщи предварителни резултати.

Очаква се сърбите и етническите албанци да гласуват съответно за кандидатите на своите общности и бъдещите общински съвети да отразяват етническия състав в трите общини.

Етническите албанци са мнозинство в Прешево и донякъде в Буяновац, където се очаква гласуването да бъде най-оспорвано. Сърбите са преобладаващото население в Медведжа.

Наблюдателите сочат, че е много вероятно Буяновац, който през цялото време е бил под контрола на сърбите и е важен транзитен пункт за хора и стоки между Сърбия и Косово, да се сдобие с кмет етнически албанец.
Албанските партии в Буяновац решиха да издигнат един кандидат за кмет - юриста Нагип Арифи. Арифи, който не е много известен, принадлежи на радикалното течение на бившия лидер на разформированата Армия за освобождение на Прешево, Медведжа и Буяновац /АОПМБ/ Шефкет Муслиу. Сръбските партии в Буяновац също са издигнали един единствен кандидат - икономиста Новица Манойлович.

Очаква се кметството на Медведжа да остане под контрола на сърбите, които са преобладаващо население и единствени са издигнали кандидати. В Прешево, където 90 на сто от населението са етнически албанци, фаворитът от тримата кандидати е настоящият кмет и лидер на албанците в района Риза Халими.

Трите общини - Прешево, Медведжа и Буяновац, бяха сцена на сблъсъци миналата година между правителствените сили на Белград и местните етнически албански бунтовници, припомнят агенциите. Около 70 процента от 100-те хиляди жители на трите общини са етнически албанци. Право на глас имат близо 75 000 души.

Предсрочните местни избори бяха предвидени в мирния план, подписан на 31 май 2001 г. от Небойша Чович, представител на югославското и сръбското правителство, от албанските политически лидери в района и представителите на АОПБМ. Общините Прешево, Медведжа и Буяновац влизаха в така наречената буферната зона, обявена от НАТО през 1999 г. след края на въздушната кампания срещу Югославия, припомня АП. 280-километровият район бе очертан като буфер между силите на НАТО в Косово и сръбските сили, които през 1999 г. все още бяха под ръководството на бившия югославски президент Слободан Милошевич.

НАТО позволи на Белград да си върне контрола над този район, след като новото демократично правителство в Белград свали Милошевич от власт през 2000 г. В района обаче избухнаха сблъсъци между АОПМБ и сръбските сили, на които бе сложен край със споразумението от 31 май 2001 г.

На изборите се възлага надеждата да създадат многоетнически местни власти в Южна Сърбия и така да повишат стабилността в региона.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.