Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Методи Лалов: Спускат ни един милиционер, който е негоден и личностно, и професионално да е главен прокурор

2 коментара
Сн. Демократична България

"Кампанията за местните избори или за всеки друг вид вот е ненавременна и не е първостепенна, когато има такъв тежък проблем като нарушаване на законността в процедурата по избор на главен прокурор. Главният прокурор се оказва, с възможностите, които има, най-важната фигура в държавата, защото държи информацията за престъпленията на властта. А тя иска да си осигури зависим главен прокурор, който да разпъва над нея чадър."

Това коментира Методи Лалов, водач на листата за общински съветници за София на "Демократична България" и бивш съдия. Лалов се включи в гражданските протести срещу избирането на единствения кандидат за главен прокурор Иван Гешев. Според Лалов няма конфликт в това, че представлява политическа формация и в същото време участва в граждански протест.

"Политическите партии, когато са такива като "Демократична България", са изразители на гражданската позиция и искания. Всяка тема, която касае обществени въпроси и ресурси, е политически въпрос, защото политиката е това - управление на обществени ресурси и процеси. Аз съм преди всичко гражданин и ще продължа да изразявам гражданската си позиция. Другото е лицемерие и спекулация, която политическите сили ползват, когато им е удобно", добави водачът на листата на "Демократична България".

Според Лалов и на национално, и на общинско ниво в София моделът на управление е един и същ. "Политиките не се формират в органите, в които това трябва да става. Националната политика трябва да се формира в Народното събрание, но то е гумен печат на Бойко Борисов и на Министерски съвет. Общинското управление трябва да се прави в общинския съвет, но той е гумен печат на управлението на Фандъкова, за което е ясно, че всъщност е управление на Борисов", обясни Лалов. В същото време според него това еднолично управление е само на повърхността, тъй като паралелно с него има и задкулисно управление, "в което група от хора решава нашите съдбини".

"Това е скъсан обществен договор. Никъде в конституцията не пише, че в ЦУМ се решава кой да бъде главен прокурор. Там пише, че това трябва да стане след състезание, след изтъкване на концепции, след доказване на високи нравствени качества. Спускат ни един милиционер, който е негоден и личностно, и професионално да бъде главен прокурор, камо ли единствен кандидат. Как не се намери още един, който да се състезава с него", заяви Лалов.

Според него има много юристи, които са "в пъти по-компетентни от Гешев", но изборът му за главен прокурор е режисиран, а биографията му е "създавана години наред".

"Всичко това е режисирано. Управлението на национално и общинско ниво е едно и също. Трябва да се разбие този едноличен модел на управление, при който се отказва разговор с гражданите", смята Лалов.

Според него поне в Столичната община този модел може да бъде разбит с гласуване на предстоящия местен вот. След това "Демократична България" обещава да промени правилника на Столичния общински съвет, за да направи работата му по-прозрачна.

"Преди всяко гласуване ще има обявени проекторешения, становища на комисиите, за да могат гражданите предварително да четат, да се запознаят с това, което ще се обсъжда и гласува. След това онлайн излъчване на дебатите, за да видят кой гласува като борче или има аргументирано становище. Обявяване поименно на гласуването на всеки общински съветник, за да може всеки да носи отговорност. Няма да позволя общинският съвет да работи и ден, без да говоря, че това трябва да се направи. Ако нямаме мнозинство, ще изисквам другите да го направят. Ако не го направят, ще повтарям на всяко заседание, че това трябва да се случи", обяви Лалов.

Той заяви още, че "Демократична България" ще дава гласност на нередностите, които забележи в общинския съвет. "На това общество единствено публичността му остана защита. За това и властта, и задкулисието овладяха медиите и замърсиха медийната среда. Когато аз извикам, че има нарушение или че имам нужда от помощ и съпричастност от обществото, тази информация няма да стигне до хората, защото ПИК или някоя друга медия ще напише, че някой не отправя зов за помощ, а пищи за това, че е загубил например лукса си. Това изкривяване е отвратително, но цели да се запази статукво, което краде обществени ресурси", каза Лалов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Георги Съдиев
    #2

    Оказва се, че и г-н Лалов е ПРОФЕСИОНАЛНО НЕГОДЕН...Бърка нещата, май не познава законите и конституцията..

  2. lindentown
    #1

    "Националната политика трябва да се формира в Народното събрание..." Народното събрание е законодателен и контролен орган, а националната политика ( по-скоро националните политики- външна политика, политика по отбрана, политика по здравеопазване, политика по образование, политика към външната среда, социална политика и т.н.) се формира/формират основно в Министерския съвет. Народното събрание може да търси отчетност и контрол от Министерския съвет- така е поне по Конституция.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.