Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

МФ: 33% данък върху свръхпечалбите на всички фирми или заем от МВФ

Как финансовият министър "фалира" държавата

50 коментара
Росица Велкова

Със странен доклад, в който се описва, че едва ли не държавата е пред фалит, финансовият министър Росица Велкова обяви в сряда мерки за затягане на фискалната дисциплина. Целта е драстично съкращаване на бюджетния дефицит за 2023 г. от над 11 млрд. лв. (6.9% от БВП) до около 5 млрд. лв. (3%) от БВП. Предвижда се въвеждане на еднократен данък от 33% върху свръхпечалбите от 2022 г. на всички фирми в България (с изключение на публичните предприятия), който ще действа през второто полугодие на 2023 г. Ако това не се случи, има риск за валутния борд, а също и България да тегли заем от Международния валутен фонд, излезе от думите на министъра.

Правителството е приело в сряда концепцията за Бюджет 2023 г., който ще бъде внесен в парламента от служебния кабинет до края на април. Целта е той да спази ограничението за дефицит до 3%, тъй като това е един от критериите за присъединяване към еврозоната и е изискване в рамките на Европейския семестър. Ако няма никакви мерки в новия закон за бюджета, дефицитът счетоводно се очертава на 6.9% от БВП, което е над 11 млрд. лв. Заедно с плащанията за рефинансиране по дълга, това означава необходимост от нов дълг само за 2023 г. в размер на около 15 млрд. лв., обясни Велкова.

Ако България стигне до този сценарий, има вероятност на международните капиталови пазари да не набере необходимия обем дълг, поради което ще се наложи да търси финансиране от Международния валутен фонд.

Поводът за публичното изявление на Велкова бе разпространен от медии проектодоклад на Велкова до правителството за протоколно решение на Министерския съвет за одобряване на параметри, допускания и мерки за разработване на проект на Закон за държавния бюджет на Република България за 2023 г., актуализирана средносрочна бюджетна прогноза за периода 2023-2025 г. като мотиви към него и средносрочна бюджетна прогноза за периода 2024-2026 г.

В проекта се изброяват рискове, които е възможно да се случат, ако не се предприемат мерки за затягане на бюджетната дисциплина – влошаване на фискалната устойчивост; риск от процедура по свръхдефицит; санкции от Европейската комисия; спиране на плащания от ЕС; отлагане за неопределено време на присъединяването на България към еврозоната; влошаване на кредитния рейтинг на страната; повишаване на дълга и др.

Нехарактерно за стила на Министерството на финансите, сред изброените рискове са също "поставяне на условия за промяна на фиксирания към настоящия момент курс на лева към еврото", както и възможен сценарий, при който страната да "ползва заем от МВФ, който също ще наложи рестриктивни фискални изисквания като условие за предоставянето на заема". При запазване на очертаните негативни тенденции за дефицита се увеличава възможността с ускорени темпове да се приближим до горните граници на дълговия критерий от 60% от БВП, предупреждава още Министерството на финансите.

"Теоретично има опасност за валутния борд при изключително високи дефицити", потвърди в отговор на журналистически въпрос министър Велкова.

Предупреждението ѝ е първото от десетилетия директно публично позоваване на възможен риск за фиксирания курс и теглене на заем от Международния валутен фонд от страна на българското финансово министерство. Неофициално от ведомството споделиха, че целта на изброяване на рисковете в официален документ е била да се заостри вниманието на министрите върху сериозните предизвикателства пред бюджета, но министерството не смятало, че документът ще бъде осветен публично и ще стигне като новина до кредитните агенции и чуждите инвеститори. От години докладите по решенията на Министерски съвет са публични и се обявяват в системата за правна информация на правителството. В същото време от седмици лидерът на партия ГЕРБ Бойко Борисов непрекъснато повтаря тезата за апокалиптичното състояние на публичните финанси.

За да не се стига до драматичните сценарии, изброени от МФ, служебното правителство ще предложи разходни и приходни мерки в Бюджет 2023, чието приемане обаче зависи изцяло от 49-ото Народно събрание.

Най-сериозната идея е въвеждане на еднократен данък за периода юли – декември 2023 г. върху свръхпечалбите на фирмите в България, включително частните. За публичните предприятия се предвижда плащане на 100% дивидент. Новият данък ще се изчислява, като от печалбата за 2022 г. се извади увеличената с 20% средногодишна печалба за 2019 г., 2020 г. и 2021 г. и разликата се умножи с 33%. 

По данни на МФ средният ръст на печалбите на фирмите в България годишно е около 1.5 млрд. лв., докато през 2022 г. е бил към 10 млрд. лв. От миналата година бизнесът получава огромни компенсации за цената на тока, които трябва да бъдат прекратени на 30 юни.

Правителството ще въведе от 1 юли отложената мярка за увеличаване на тол таксите. 

Концесионните възнаграждения ще бъдат увеличени с процента на инфлацията. 

В средата на годината ще се възстановят стандартните ставки на ДДС и акцизите за повечето от стоки и услуги, за които бе въведено облекчение - ресторантьорските услуги, фитнесите, горивата и тока. Ще се увеличи данъкът върху електронните цигари, т. нар. вейпове. Намалената ставка на ДДС ще се запази само за хляба, брашното, бебешките храни и книгите, каза Велкова. Предвижда се засилване на фискалния контрол и предварително внасяне на ДДС при селектирани рискови стоки.

Мерки ще има и в разходната част на бюджета. Сред тях е връщане на забравеното правило за плащане на 90% от разходите на министерствата, като останалите 10% ще зависят от състоянието на дефицита. Капиталовите разходи няма да може да се прехвърлят за други цели. Ако НАП и Агенция "Митници" изпълнят плана за приходите на 100%, ще получат 10% ръст на заплатите, а ако преизпълнят плана - 15%. Увеличение на заплатите в бюджетната сфера с 10% ще има само за тези звена, които не са получили повишение миналата година. Ще се ограничат разходите за командировки, за издръжка и представителните разходи.

Осигурено е плащането на увеличението на пенсиите с швейцарското правило от 1 юли, тоест с над 12%, каза още Росица Велкова.

На 17 март, в петък, Министерството на финансите ще публикува пакета от промени в данъчните закони. Също тогава на сайта на ведомството ще бъдат качени за обществено обсъждане нови промени в Кодекса за застраховането по казуса "Зелена карта".

Рисковете за България според доклада на Велкова

1. Сериозно се влошава в средносрочен план поддържаната фискална устойчивост;

2. Променя се структурата на разходите в полза на постоянните разходи за социални плащания и възнаграждения и липса на гъвкавост за отпадане на действащи и реализиране на нови политики и програми;

3. Увеличава се рискът от включване на страната ни в процедура по прекомерен бюджетен дефицит още на база на прогнози за нарушаване на фискалните правила, което поражда задължения за предприемане на незабавни, коригиращи мерки, неизпълнението на които може да доведе до санкции от ЕК, в т.ч. и спиране на ЕС плащания;

4. Отлагане за неопределено време присъединяването на страната към еврозоната или поставяне на условия за промяна на фиксирания към настоящия момент курс на лева към еврото;

5. Вероятност от влошаване на кредитния рейтинг на страната;

6. Повишаване цената на дълговото финансиране и затруднения при емитиране на външни и вътрешни заеми, което ще създаде ликвидни проблеми за финансиране на бюджетните разходи, както и ще доведе до значително повишаване на лихвените разходи за обслужване на дълга. При този сценарий може да се наложи страната ни да ползва заем от МВФ, който също ще наложи рестриктивни фискални изисквания като условие за предоставянето на заема;

7. При запазване на очертаните негативни тенденции за дефицита се увеличава възможността с ускорени темпове да се приближим до горните граници на дълговия критерий от 60% от БВП.

Как реагираха партиите?

Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов в последните седмици описва редовно апокалиптичното състояние на публичните финанси и призова служебното правителство да извади данните, защото иначе той можел да ги извади. "И президентът Радев, и финансовият министър са длъжни преди изборите да извадят състоянието на бюджета. Според мен дефицитът вече е 7-8 %, потреблението се е сринало. Надявам се и ги умолявам – да излязат и да кажат какво е моментното състояние", каза Борисов във Враца на 27 февруари.

Същата теза бе развита и от Слави Трифонов, според когото "основната причина за тези изводи се крие в работата на последното редовно правителство и решенията, взети конкретно от тогавашния министър-председател Кирил Петков и тогавашния министър на финансите Асен Василев". Партията на Трифонов участваше в правителството на Петков и Василев. "Да теглим заем от МВФ не е стояло пред страната ни от Жан-Виденово време. А като се сетя какво беше тогава - никак, ама никак не ми се иска това време да се връща", сподели Трифонов.

Според съпредседателя на "Продължаваме промяната" Асен Василев поднасянето на данните за финансите на държавата в сряда от служебния министър Велкова е било "манипулация".

"Днес служебният кабинет пак започна да плаши българските граждани. Това, което се случва в момента, е една политическа манипулация. Един прост въпрос: Фискалният резерв към края на февруари 2021 г., последните месеци на правителството на ГЕРБ по това време, беше 8 милиарда и 800 милиона. Фискалният резерв към момента и 16 милиарда и 400 милиона, с почти 8 милиарда повече. Как точно фалира държавата? Както съм казвал и друг път - тези, които се опитват да ви изплашат с фалит на държавата, се опитват да ви откраднат парите", каза Василев.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

50 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. pmorganethais
    #50

    Попаднах на свидетелството на човек, който е получил заем от 28 000 лв. от г-н ДИДИЕ ЖОРЖ ОГЮСТ ДЕФОНТЕН. Първоначално не повярвах нито за миг, но любопитството ми ме тласна да опитам и най-накрая успях да получа кредит от 40 000 лв., който ме измъкна от тази безизходица, в която живеех. Успях да получа паричния заем без много проблеми и за кратък период от време. Ето неговия имейл адрес: [email protected]

  2. Силвана Влахлийска
    #49

    Тази министърка трябва да подаде оставка, не може да е показно слугиня на Борисов две седмици преди изборите. Темата "държавата е пред фалит" е сериозна тема. Тази тема е различна от темата на Борисов :"ГЕРБ крадат по-умерено".

  3. асен
    #48

    откъде изпълзя тази клъста тьотка? как не се свършиха у нас рубладжиите, бе?

  4. ирис
    #47
    Отговор на коментар #44

    безкрайно глупави опорки,опровергани вече от БНБ

  5. ирис
    #46

    румен и гълабараникът са готови на всичко,за да не блезнем в Шенген и Еврозоната,но няма да стане,Трябва да гласуваме масово,тези хора трябва да изчезнат от политическият небосклон,а Росито трябва да я съдят

  6. Силвана Влахлийска
    #45

    Време е Иванчо Гешев да бъде махнат - трябва да се водят дела срещу всички, които са крали и въртели далавери с парите на държавата. Не може само да се дрънка за откраднати пари от автомагистрала Хемус - трябва да се водят дела и тези пари да бъдат върнати в бюджета. Не може Кирчо да вземе държавен самолет да води Ленка да правят секс в Солун и Иванчо Гешев да не потърси сметка на Кирето и не го накара да плати за екскурзията до Солун. Докато няма заловени и осъдени крадци и върнати пари в бюджета,

  7. Филка Русофилка
    #44

    Чини ми ce, чe гope-дoлу c 33% вeчe ce oбeзцeниxa, дeмeк зa 2 гoдини изгopяxa 100-тe милиapдa бaнкoви дeпoзити нa бългapитe, в peзултaт нa упpaвлeниeтo нa шapлaтaнитe нa Пoдмянaтa Киpчo, Кoкopчo и пpиcъдpужнитe им глaвaнaци.
    Тия, дeтo упpaвлявaxa дъpжaвaтa кaтo фaлиpaлaтa aмepикaнcкa бaлoн-бaнкa зa „cтъpт-ъпи“.
    Oт някoлкo дeнa миcиpкитe, кoитo ca aнгaжиpaни пo линия нa pуcкия xибpидeн oбмeн, ca тoлкoвa cилнo „paзтpeвoжeни“ oт тoзи фaлит нa „кaпитaлизЪмa“, тa нямa кaк чoвeк дa нe cи пoмиcли, чe

  8. ирис
    #43
    Отговор на коментар #24

    де да можеш такива като вас да си вземат еднопосочен в източна посока

  9. ирис
    #42

    някои хора трябва да се замислят,дали след 02.04 няма да отговарят пред съд за всяване на паника,за разпространяване на невярна информация и желание да влият на изборите в страната,ДажеБНБ не издържа и каза,че таз жена говори глупости,меко казано

  10. Doide-mi-do-gusha
    #41

    Кадърът на Боко Тиквоча Р. Велкова е спешно задействана. Не е случайно съвпадението между "загрижеността" на спящия с пищов и пачки и внезапния доклад на тази специалистка. Разбира се, апокалипсисът е причинен от Промяната, а ББ ще ни спаси. Управлява ни коалиция на Zлото - Радев, ГЕРБ, ДПС, която не иска нито еврозона, нито Шенген и от ЕС и НАТО биха излезли да имаше как. Въпросът и за тях, и за българското общество вече е на живот и смърт.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.