Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Бизнесът иска 22% ДДС вместо данък "свръхпечалба"

Фирми не искат да се лишат от 2 млрд. лв. и опитват да прехвърлят тежестта на гражданите

30 коментара
Васил Велев, АИКБ. Снимка: БГНЕС

Сред бизнеса и икономистите у нас се надигат все повече гласове да се увеличи данъчната тежест за гражданите вместо тази на бизнеса като мярка за спасяване на Бюджет 2023. Председателят на управата на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев и бившият зам.-министър на финансите Любомир Дацов защитават идеята за 22% ДДС вместо данък "свръхпечалба", стана ясно от техните интервюта в последните дни за Нова нюз и Нова телевизия.

България е една от малкото държави в ЕС, която облага много повече физическите лица, отколкото корпорациите. По данни на Евростат за 2019 г. България има най-ниското ефективно облагане на едрия бизнес в целия ЕС, а сдружение "За Земята" изнесе информация, че топ 10 на най-големите по приходи частни предприятия в страната са платили нищожните 71 млн. лв. данъци през 2020 г.

Корпоративните данъци у нас играят твърде скромна роля в осигуряването на данъчни приходи, а основен принос за събирането на средствата в бюджета имат обикновените граждани - веднъж с данъка върху доходите си (през 2021 г. в България ДДФЛ носи с 42% повече средства от корпоративния данък), но още повече със солидните "невидими" данъци върху потреблението и вноса (ДДС и акцизи), при които България е европейски шампион с 50% от общата данъчна тежест.

Велев и Дацов предлагат неравновесието да се задълбочи още повече тази година.

Миналата седмица служебният финансов министър Росица Велкова предложи през второто полугодие на 2023 г. да се въведе еднократен солидарен данък върху свръхпечалбите на фирмите като една от мерките за свиване на дефицита в бюджета до 3% от БВП, какъвто е критерият за влизане в еврозоната. Основният аргумент на Велкова е, че през всяка от последните две години данъчната печалба на бизнеса у нас е нараснала с над 10 млрд. лв. на фона на годишни ръстове от 1 до 3 млрд. лв. преди това.

Предлага се основата за определяне на солидарната вноска да бъде разликата между данъчната печалба за периода от 1 юли 2023 г. до 31 декември 2023 г. и 50% от средната стойност, увеличена с 20%, на данъчните печалби за 2018, 2019, 2020 и 2021 години. Ставката на данъка ще е 33%.

По груби изчисления на Mediapool новото облагане би донесло допълнителни приходи в бюджета от около 2 млрд. лв.

Още преди Нова година в един от месечните бюлетини за изпълнението на бюджета Министерството на финансите официално призна, че неадекватните компенсации за цената на тока изкуствено надуват печалбите на определени сектори от бизнеса, които на всичкото отгоре са прехвърлили тежестта в цените за крайните клиенти.

МФ в момента не среща на практика почти никаква подкрепа за идеята си да обложи бизнеса извънредно с цел солидарност с гражданите. Именно затова започват да се появяват алтернативни идеи за попълване на фиска.

"Дойде времето за вдигане на ДДС. Предпочитам лично да се вдигне ДДС на 22% и да не се занимаваме с останалите глупости, защото това би решило проблема, би намалило търсенето и не би навредило на предлагането, защото данъкът би обрал печалбите на бизнеса", смята Любомир Дацов.

Според председателя на управата на АИКБ Васил Велев за данък "свръхпечалба" се заговори заради "свръхбезотговорните свръхразходи на свръхпопулистките Народни събрания" в последните години. По думите му постигнатият ръст на печалбата през 2021 г. и 2022 г. не е резултат от правителствените стимули, а от "професионализма и свръхработата на мениджърите, предприемачите и служителите" в България. "Бихме предложили ДДС да се увеличи на 22%. Винаги сме били за единна ставка на този данък", каза Велев.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

30 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. someone
    #30

    Ей тоя гаg с очилцата не беше ли същата гнuga, една от многото, която обясняваше и ревеше, как искала само и единствено рушняшки гаZ, щото само без него тя загивала?! Ама още рита без него гаgта! Че и наставления раздава! Как имат очи такива плаZмодии още да излълзяват от дупките си и да се показват пред хората? Че и да ръсят от онова, дето нямат...

  2. русенец
    #29

    Безсрамници, по високо ДДС, но не и данък върху свръх печалбите. Значи богатите още повече да богатеят, а бедните - още повече да обедняват. А и по-високото ДДС означава и по-големи кражби на ДДС. Нека 49 Парламент приеме не 33 % данък свръхпечалба, а това да е 50 %.

  3. badabum
    #28

    "Едрият" бинзес с българска собственост в България иска няколко неща: ниски заплати, енергийни дотации, по-високо ДДС (тежестта се нпоси от крайния потребител, а и възможността за прибиране на ДДС е по-голяма), евродотации и липса на инвестиции от негова страна в иновации и машини (като едновременно с това реве на тема ниска производителност на труда, с която оправдава ниските заплати). Като цяло бизнес моделът е много прост - произвеждаме евтин пртодукт, субсидиран от държавата и подпомаган от ниски

  4. AC/DC
    #27
    Отговор на коментар #23

    Щом и Червен Колю се хвърли на амбразурата в подкрепа на ГЕРБ значи работата не е никак на добре.

  5. dabedabe
    #26

    Борисов обещаваше 18 %, после се разсея. "Бизнесът" гледа да прехвърли проблема на потребителя. Това би вдигнало и злоупотребите с ДДС.

  6. The Rock
    #25
    Отговор на коментар #16

    Напълно сте прав! И го твърдя от първо лице! Наистина набедените български бизнесмени не разбират какво е това ДДС но най-обичат да го крадат!

  7. Един препатил
    #24
    Отговор на коментар #18

    Не разбирам от какво се възмущавате, друже. В тази страна, където не е било абсурдно Бойко Борисов три пъти да й бъде министър-председател трудно може са се намери нещо абсурдно. Най-малкото пък това би било тези двоицата излъскани и титуловани въздухари да не са много наясно що е това ДДС.

  8. Мазен Кумунис
    #23

    Медиана: ГЕРБ-СДС води с около 2% пред ПП-ДБ ;)

  9. Kruger
    #22
    Отговор на коментар #21

    Имам предвид, че собствениците и управителите на фирми също са граждани. Не са марсианци. Може да са и пенсионери.

  10. Bira
    #21
    Отговор на коментар #19

    по отношение на данъците, фирмите и гражданите не са равнопоставени. и това е интересно за разчепкване - защото би могло да се твърди, че удържането на данъци от пенсии (които са вид данък) е незаконно по конституция.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.