Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Михайлова за конституцията: Има риск цялата енергия да се фокусира върху националния празник

13 коментара
Михайлова за конституцията: Има риск цялата енергия да се фокусира върху националния празник

Има риск цялата енергия около конституционните промени да се фокусира върху темата за националния празник, но дали това ще стане зависи от на политиците, които биха могли да свалят напрежението.

Това каза пред БНР преподавателят по история на държавата и правото в Нов български университет и бивш депутат проф. Екатерина Михайлова по повод лансираната от "Продължаваме промяната-Демократична България" идея през промените в конституцията да се промени националният празник на България от 3 март на 24 май.

По думите ѝ въпросът за промяна на националния празник се повдига често, но той е "съвършено нова тема на конституционно ниво".

"Никога досега националният празник не е бил вписван в нито една от българските конституции. Прегледах няколко конституции по света, на големи държави, не срещнах там подобен запис. Но няма пречка", подчерта Михайлова.

В момента официалните празници в страната, включително и националният, са записани в Кодекса на труда. Идеята на ПП-ДБ обаче е националният празник да е в основния закон и предлагат да е 24 май.

"Ако бъде на ниво конституция, наистина изисква едно голямо съгласие. Такова съгласие се изисква и на законово ниво. Защото става въпрос за национален празник, а не за нещо, което един или друг харесва. Съгласието трябва да надхвърля далеч и сегашното парламентарно представителство, защото конституцията е и обществен договор, освен основен закон".

По повод това, че след обявяването на конституционните промени на ПП-ДБ, темата се е изместила от съдебните промени на това дали 24 май да стане национален празник, Михайлова каза:

"Не е нелогично това, което се получава като дебат – и политически, и обществен. Защото темата за съдебната власт първо е много по-професионален въпрос, а на второ място тя се дискутира вече в рамките на много години".

Михайлова посочи, че харесва 24 май за национален празник. "Ние всички обичаме този празник. Струва ми се, че няма българин, който да не обича 24 май. Но аз лично нямам против и да е и някоя от датите в месец септември. Съединението е изключителен акт на Българите, които сами го правят. Независимостта също. Това са от тези много светли моменти в българската история", добави тя.

Относно идеите за реформа в съдебната система тя коментира, че и досега е застъпвала позицията, че мандатите на ВСС, на ръководителите на Върховния административен съд и на Върховния касационен съд, на главния прокурор са дълги.

"Огромната мощ на главния прокурор идва през надзора за законност. Решението за превес на професионалната квота във ВСС е в унисон с препоръките, които идват от европейските институции. Има дискусионни въпроси. Не съм сигурна, че трябва се отмени правомощието на президента да може веднъж да е несъгласен с това, което му се предлага от ораните на съдебната власт за кадровите им решения. В годините имаме примери, в които няколко български президенти са се намесвали, но не по лош начин. Това е коректив. Част от баланса между властите", допълни проф. Михайлова.

По думите ѝ промените, които се предлагат в частта "съдебна власт", са в голяма степен очаквани.

Един кмет да има не повече от два мандата е възможно решение, но дали е добре политически - трябва да има дебат по въпроса, посочи е тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

13 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Dora Apostolova
    #13

    Защо застъпвам Съединението за най достойната дата за наш национален празник?

    Квачките Нинова и Махайлва си пазят интересите на руската олигархия пълнеща ръководството на партиите им , а те- кукли на конци в нейни ръце.
    Другарки Нинова и Михайлова, Националния празник е ден на държавността, на възстановената българска държавност!
    Вижте си червената олигархия, заграбила българската икономика, изнасяща до цент печалбите си в офшорни зони и от там -в джоба на Путин, да води той незаконната си

  2. anton nikolov
    #12
    Отговор на коментар #11

    Анкетата е опорочена от рашистките ботове. Най-добре е да бъде свалена, защото манипулацията с тия внезапно появили се 4300 гласа за 3 март е очевадна.

  3. pepe
    #11

    Малиии, 'сичкото руски трол се е 'фърлило да брани 3-ти Март. Сакън, не го пипайте! :) И анкетката на Медияпул са я налазили руZки ботове, ама са попрекалили - тази анкета никога не е събирала дори 1/3 от броя на гласовете, който има сега, при това събрани за няма и ден. :) А символите също са важни госпожо Михайлова. Остаряхме, а още не можем да съборим МОЧА. Затова като се промени датата на националния ни празник, новия празник трябва да се запише в Конституцията - защото там е най-сигурно, искаме го там, за да сме сигурни, че комунделите няма да се опитат да го върнат. Франция май има специален закон за празнуването в Деня на Бастилията.

  4. keen
    #10

    Все пак си мисля, че каквато ни е пародия държавата, националният ни празник също трябва да е пародия. В този смисъл датата 3-ти март е идеална и досега ни пасва като памперс за възрастни. Но ако искаме да спрем да сме посмешище, трябва да иберем друга дата.

  5. Коментарът е изтрит в 02:32 на 25 юли 2023 от автора.
    #9
  6. Мюнхен
    #8
    Отговор на коментар #1

    Какъв специалист може да е тази?

  7. sloth
    #7
    Отговор на коментар #6

    И аз не съм чел Соложеницин, но осъждам... :) А предложените конституционни промени предвиждат освен орязване правомощията на главния прокурор, също и преструктуриране на ВСС, балансиране на квотите номинирани членове в разделени прокурорска и съдийска колегия, прецизиране какви кандидатури могат да бъгат издигани от съсловието и от парламента.

  8. Dora Apostolova
    #6

    Нефелни приказки на мома Михайлова, бивша дясна ръка на Костов, изровени от мухъла на българската политика, без никаква стойност. Опитва се да оправдае безсилието и профанизма на коялиция ПП и ДБ в правене на конституционна реформа. Госпожице Михайлова, огромната мощ на главния прокурор НЕ идва през надзора за законност, а през ПОЛИТИЧЕСКИЯ ИЗБОР НА ВСС ЗАЛОЖЕН В НАСТОЯЩАТА БГ КОНСИТУЦИЯ. Трябва той да бъде ПРЕМАХНАТ за да имаме НЕЗАВИСИМА СЪДЕБНА СИСТЕМА, както иска от нас ЕС.
    Но мома Михайлова

  9. anton nikolov
    #5

    Най-после адекватно изказване.

  10. Рядко разумен човек, попадал в политиката! За жалост качествения маТрял напуска политиката, остава другото

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.