Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС внасят общ проект за промени в конституцията

29 коментара
снимка БГНЕС

"Продължаваме промяната – Демократична България" (ПП-ДБ), ГЕРБ-СДС и ДПС ще внесат през следващите дни общ проект за промяна в конституцията, като в центъра на дебата ще е реформата на съдебната власт. Това стана ясно от изявлението на председателя на конституционната комисия Радомир Чолаков (ГЕРБ-СДС) след първото заседание, на което бе представен проектът, който ПП-ДБ предложиха в неделя.

 

"Следващите дни ще бъде внесен законопроект, до голяма степен общ (между ПП-ДБ, ГЕРБ-СДС и ДПС – б.р.). Важно е да се знае, че нищо не е решено, докато не бъде решено. Общият законопроект няма да предрешава никой въпрос. Започваме много дълга дискусия, която ще продължи месеци", каза Чолаков във вторник и обеща депутатите да се вслушат в експертизата на конституционалистите, магистратите и гражданското общество.

 

ГЕРБ дава знак, че не подкрепя всички предложения на ПП-ДБ – например това за ограничаване на мандатите на кметове. Партията обаче ще подкрепи идеите за реформиране на служебното правителство. Групата на ДПС засега се въздържа от коментар, но като се има предвид, че най-влиятелният ѝ депутат Делян Пеевски даде всичко от себе си през последните два месеца да се докаже като привърженик на съдебната реформа, най-вероятно тази подкрепа вече е договорена.

 

Очакваният фокус на първата дискусия в комисията бяха предложените от прореформаторската коалиция ПП-ДБ промени във Висшия съдебен съвет (ВСС), които целят засилване на съдебната независимост, заедно с намаляване на властта на главния прокурор и повишена отчетност на държавното обвинение пред обществото.

 

ПП-ДБ освен това предлага да се свият мандатите на шефовете на двете върховни съдилища и на главния прокурор от 7 на 5 години.

 

На този фон публичният дебат досега се доминира от предложението на ПП-ДБ за 24 май да се превърне в национален празник, който да се запише в конституцията, за да смени разединяващата дата - 3 март.

 

Друго важно предложение в конституционния пакет на ПП-ДБ предвижда практическо отнемане на правомощието на президента да определя самостоятелно състава на служебните правителства. Друга спорна идея е кметовете да имат право най-много на два мандата.

 

Общият законопроект на ПП-ДБ, ГЕРБ и ДПС ще бъде внесен преди лятната ваканция на парламента. След това той ще отлежава един месец, за да може всички да се запознаят с него. Гласуването на промените по същество ще бъде предшествано от два месеца дискусии.

 

Предложението за кметовете явно няма да мине

 

Още във вторник ГЕРБ обяви, че е против ограничаване на кметските мандати. ГЕРБ настоява да се постигне по-добър баланс и в предложението за служебните правителства. Партията разработва и собствени предложения за промени в конституцията, които засягат съдебния инспекторат, за да не може бившите инспектори да се връщат обратно на работа в съдебната система.

 

"По отношение на служебните кабинети трябва да намерим малко по-балансиран вариант, както и да не прекъсва работата си парламентът", каза Екатерина Захариева, която представи позицията на ГЕРБ.

 

"Не сме постигнали и съгласие за въвеждане на ограничение на мандатите за органите на местната власт. Не е ясно защо ограничението да е точно два мандата и каква е необходимостта от този текст", каза Захариева

 

Представителят на ДПС в конституционната комисия Гюнер Ахмед отказа да вземе думата, но това бе компенсирано от многословно изказване на Златан Златанов от "Възраждане".

 

24 май "легитимирал колониалния статут"

 

Според "Възраждане" промените в съдебната власт, определянето на 24 май за национален празник, орязването на мандатите на кметове и промените при служебните правителства "легитимират колониалния статут на България към настоящия момент".

 

"Във времена на геополитически турбуленции е нездравословно да се правят резки завои", каза Златанов и продължи: "Нищо против 24 май, това може би е най-българския празник. Но вкарването на тази дата сега е с цел да се прекъсват вековни връзки на Изток, което е във вреда на българския интерес".

 

Той не вижда как разговора за Левски и годините на Просвещението кореспондира с налагането на ЛГБТИ политиката "под чуждо влияние на фондации". "Възраждане" ще настоява в конституцията да се впише, че левът е българска национална валутна единица, за "да не се заменя с една валута, която куха и в бъдеще ще гръмне". Това няма как да бъде прието, защото България вече е ратифицирала Договора за ЕС.

 

"Защо България да се запише в конституцията, че България е национална държава на българския народ?", запита Златанов

 

Мая Димитрова от БСП каза, че няма да коментира проекта на ПП-ДБ и ГЕРБ, тъй като за някои предложения си струвало да се помисли.

 

Предупрежденията на експертите

 

Няколко бивши конституционни съдии участваха като експерти в заседанието на конституционната комисия и общата им позиция бе, че депутатите трябва да действат много внимателно и да не залитат в крайности. Повечето експерти предупредиха, че даването на възможност всеки гражданин да сезира Конституционния съд с пряка жалба, може да блокира неговата работа.

 

"Тези, които предлагат промените, трябва да проявяват сдържаност, защото самите конституционни промени подлежат на конституционен контрол. Другият риск е да се подведем по чисто конюнктурни съображения, които да се обърнат срещу тези, които ги предлагат", каза Румен Ненков, бивш конституционен съдия и заместник-председател на Върховния касационен съд.

 

Той предупреди да не се дава прекомерно мнозинство на съдиите в собствената им колегия във ВСС, защото съществува риск да се създаде нова съдебна аристокрация, която да се чувства безконтролна. Ненков настоя в конституцията да се закрепи процедурата за независимо разследване на главния прокурор, за да не бъде отменена от Конституционния съд.

 

Бившият конституционен съдия Благовест Пунев също призова поправките, с които се намаляват правомощията на главния прокурор, да се запишат в конституцията.

 

"Включването на националния празник е добро като идея, но едва ли мястото му е в конституцията. Няма пречка да е в Кодекса на труда. Това ще доведе до голям разход на енергия в спорове, защото всеки депутат има позиция", каза той.

 

Преподавателят по конституционно право и дългогодишен народен представител Екатерина Михайлова призова парламентът да даде възможност за отваряне на съдебния съвет към обществото. "По света има съдебни съвети, където има членове, които дори не са юристи", каза тя.

 

Близкият до БСП бивш конституционен съдия Пламен Киров призова депутатите да намерят начин да консултират предварително с КС проекта за промени в основния закон. Той насърчи провеждането на активна дискусия с представителите на съдебната власт и обществото.

 

Правосъдният министър Атанас Славов заяви пред депутатите, че те ще могат да разчитат през цялото време на експертизата на Министерството на правосъдието.

 

"В българската конституция единството на нацията е мислено през идеята за политическата и гражданската нация. Това не бива да се подменя чрез идеите за национализъм и националност, която си има своите привърженици", каза той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

29 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #29

    шaшaвoтo долно бабЭ(28) и тук е пейстнало бляЭниците си, които... и започват, и приключват малoyмно: сама се пита, сама си отговаря със собствените си врели-некипели... ;-) .... НО!, както се казва: бабината му на бабЭто... - ние тук си имаме тема... ;-))) .... Та по темата: за промените в Конституцията наистина е важно, че бспЭ-то самО!!! се изгони от групата на тези, които ще решават за новите моменти в Конституцията... ;-))) ... А за личните проблеми и диагнози на повечето пишещи (срещу промените) по-долу .... аз пък имам право да НЕ научавам гaдно-комплексарските им подробности! и с удоболствие ще се възползвам от него, рЭвльОВЦИ... ;-)))

  2. Dora Apostolova
    #28

    Защо застъпвам Съединението за най достойната дата за наш национален празник?

    Квачката Нинова си пази интересите на руската олигархия пълнеща ръководството на нейната партия , а тя- кукла на конци в нейни ръце. Другарко Нинова, Националния празник е ден на държавността, на възстановената българска държавност!
    Вижте си червената олигархия, заграбила българската икономика, изнасяща до цент печалбите си в офшорни зони и от там -в джоба на Путин, да води той незаконната си война в Украйна с парите

  3. dlr.trryulnc
    #27

    Тя държавата им гори под краката и ще се срути на главите им, а те седнали Конституцията да оправят!?!
    От две години в Агенцията по вписванията се осъществяват от обективна страна целият спектър на длъжностните престъпления!
    Загубени са с празниците наедно!!!
    Госпожицата от Сините камъни си върти синджирчето под носа им и ги прави на луди! А те – Конституция и празници!...
    Атанас да си оправи ведомството!
    Надежда я прикриваше. Сорбоната я прикриваше, че и я бонусираше. Ковачева още я прикрива.

  4. Съдът на ЕС постанови Румъния да пренебрегне решение на Конституционния си съд Каквото и да пише в конституцията, каквото и да реши КС, чиновниците в Брюксел, подчинени на Вашингтон, винаги имат ПОСЛЕДНА дума

  5. Dora Apostolova
    #25

    Вижте КОЙ ще прави конституционните реформи- ГЕРБ и неговите политици като Екатерина Захариева, бивш министър на правосъдието в 3 правителства на ГЕРБ, които управляваха 12 години заедно с "видния" конституционен реформатор Делян Пеевски, и не се сетиха да направят необходимите конституционни реформи и най важната от тях- премахване на политическия избор на ВСС( съдии и прокурори), за да стане съдебната ни система НЕЗАВИСИМА от политическата власт, както иска от нас ЕС.
    В замяна на това ГЕРБ си

  6. Коментарът е изтрит в 11:27 на 2 октомври 2023 от автора.
    #24
  7. Коментарът е изтрит в 19:19 на 25 юли 2023 от автора.
    #23
  8. ABV
    #22
    Отговор на коментар #21

    "Истински българино", а занаеш ли защо шуми Марица и защо е окървавена? N.B. Между другото "истинските българи" би трябвало да знаят, че в истинският български език неличните съществителни и прилагателни винаги се пишат с малка буква, дори когато се отнася за "българи", "български".

  9. Горскио
    #21
    Отговор на коментар #16

    Националният Химн на истинските Българи винаги е бил Шуми Марица.

  10. Горскио
    #20

    Тиквон и Прасчо, мила ноя майно льо, Конституция ми пишат.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.