Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Кирил Петков: Съдете ни по резултатите

19 коментара
Кирил Петков, Снимка: Архив БГНЕС

"Продължаваме промяната" е поела политическия и ПР риск да влезе в мнозинство с ГЕРБ и ДПС, за да се случат крайните резултати за реална промяна в политиката и обществото, което е основната цел на партията. Тази теза разви в интервю за БНР в неделя съпредседателят на ПП и един от лидерите на управляващото мнозинство Кирил Петков. 

"Докато резултатите се случват, тези мнозинства не могат да бъдат укорими... Ако ГЕРБ и ДПС гласуват за крайните резултати, които ще доведат до по-добро развитие, ние ще поемем ПР-ският риск за това, че всички ще ни хулят. В момента, когато се измени на крайните резултати, тогава ние ще отсечем и мисля, че и колегите от ГЕРБ това го осъзнават", каза бившият премиер.

Той се обърна към всички критици с призива да следят крайния резултат. 

"Ние бихме се радвали, ако вратата е широко отворена за всеки, който иска да бъде част от тази промяна. Вратата беше отворена за всички, които се съгласяват на тези принципи, които залагаме... Ако не сме направили компромис с крайния резултат и сме придвижили нещата напред, трябва да бъдем оценени по действията и резултатите, а не по привидните ПР-ски ходове. Ние не правим компромис с принципите си заради някакви други цели", каза още Петков.

По думите му животът на правителството зависи от дисциплината на всеки от участниците.

"Ако дисциплината на всеки от нас е да сложи националните приоритети над лично партийните интереси, това правителство може да продължи дълго. Ако обаче всяка от партиите се изкуши да сложи личния си партиен интерес пред този на държавата, може и да е много кратко. Въпрос на дисциплина и приоритизация. Това напрежение ще продължава всеки ден, защото всеки ден трябва да се правят нови решения и всяко се отразява и на партийните интереси, и на националните. Ние през цялото време сложихме това, което вярваме, че трябва да се случи за България над партийния си интерес. За това плащаме голяма политическа цена. Готови сме да я платим, докато резултатите са правилни", декларира Кирил Петков.

Той коментира и промените в конституцията, около които ПП-ДБ се обединиха с ГЕРБ и ДПС.

"За конституцията трябваха 160 гласа. За да имаме над тези гласове, ДПС беше толкова важна, колкото и ГЕРБ, колкото и ние този проект да бъде реалност", каза Петков.

По думите му в предложенията за промяна в Конституцията има много големи промени, които "не са бомбастични като заглавия". За пръв път Висшият съдебен съвет ще се раздели и за пръв път Народното събрание ще има превес в избора на прокурорската колегия.

"Ако до този момент казваме, че прокуратурата трябва да се самовъзпроизвежда - запазваме един голям риск, че ако един път е превзета системата, това възпроизвеждане отново и отново от същите хора за следващите хора - това прави прокуратурата опасна бухалка, която във времето започва да концентрира власт, която не е свързана с избори, с демокрация. Ако прокуратурата е превзета, хората, които държат тези властови ресурси, имат пълен контрол над голяма част от обществените събития, без да участват в избори. Вкарвайки НС да бъде водещата квота в прокурорската колегия, ние отпушваме този цикъл и даваме светлина и демокрация в този процес. Ако демократично избраните народни представители могат във времето да променят прокурорската колегия, това означава, че вкарваме демокрация в този процес", изтъкна Петков.

По думите му до този момент прокурорската колегия е била капсулирана. Според него от тези промени, които се залагат, няма да видим резултат от днес за днес. Но въпросът е във времето да могат да изсветлят системата.

Ако обществото не е готово за такива промени, никой не може да му помогне, смята съпредседателят на ПП-ДБ.

По повод работата на прокуратурата той коментира и случая с обезобразеното от бившия си приятел 18-годишно момиче в Стара Загора, който потресе цялото общество. 

"Представете си сега прокурорът по това дело не свърши добронамерено работата си. Това, ако се повтаря в системата, ние започваме да нямаме правосъдие в България и справедливост. Но ако това се случва и нагнетява една непоносимост в обществото, рано или късно тази непоносимост ще бъде показана в парламента с такава тежест, така че този тип хора, участвали в съдебната система, да бъдат подменени. Връзката между обществото и прокуратурата през тези промени в конституцията вече е направена, а преди я нямаше", смята Петков.

Кирил Петков коментира и темата с приетия след драматични обрати и огромно закъснение редовен бюджет на държавата за 2023 г.

По думите му бюджетът на служебното правителство е убивал пътя на България към еврозоната и е предполагал безразборно харчене. Също така държавните дружества не си плащаха дивидента, добави той и обясни, че сега се взимат дивидентите, а при реален проект за инвестиции, той се финансира. По този начин средствата пак ще бъдат изразходвани за инвестиции, но напълно прозрачно и с отговорност за резултатите, обясни Петков.

Сега имаме рекорден бюджет за образование и култура - 4.5% от БВП, посочи съпредседателят на ПП-ДБ. Той коментира и острите реакции към перото за култура, което е в размер на 0.4% от БВП.

"Цялата идея, че трябва да измерваме колко инвестираме в култура като процент от БВП, не е правилна. Трябва да започнем да измерваме какви инвестиции на култура се случват срещу какви резултати за културния напредък на държавата. Културното развитие на България наистина много страда. Трябва да има по-голяма отчетност. Процент от БВП не е формулата. Това не може да е измерител колко е приоритетно за държавата", каза Петков.

"В следващите месеци трябва да продължи диалогът с хората от културата и да измислим нов начин за увеличаване на тези средства. Трябва да има краен резултат за обществото. Сигурен съм, че ако успеем да направим този диалог, парите за култура ще бъдат повече", допълни той.

Успяхме бюджетът да е с 3% дефицит, напомни Кирил Петков и обясни, че това е огромна победа, защото дава път на България към по-голяма прозрачност и интеграция в Европа и влизане в еврозоната. Интеграцията ни към Европа става все по-силна и ние не сме втора категория европейци, смята той.

За избора на ръководители на регулаторите Петков подчерта, че единственото важно е дали предложените хора имат качествата за длъжността, за която кандидатстват. Не е важно кой предлага, а как отсяваме кандидатите, категоричен е той.

"Ако видим, че Димитър Главчев не изпълнява функциите, по никакъв начин първоначалната подкрепа няма да продължи", декларира той и добави: "Ако успеем да държим стандарта на добър професионалист, независимо от това от кой е предложен, това си заслужава. Ако се разпределя по квоти, това е най-ужасното нещо, което може да се случи на държавата. Не трябва да има партийни квоти. Ако искаме да има баланс - ние осъзнаваме, че трябва да има предложения от различните групи, но този баланс не трябва да става, само защото е предложен от този човек или тази група. Крайният резултат трябва да е достатъчно добър човек за тази позиция".  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

19 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Сензор
    #19

    Тия изтърсаците от БКП+ДС-номенклатурната детска градина (БойКики, Кики, Лена, Кокор, БКП+ДС-Терзията, Бобо станиш Бонев, пекенез Танас, Тагарето, ......) всеки ден сами настъпват по някоя "мотика", чиято "дръжка" ги фраска по картуните! И от многото удари вече нито знаят кои са, нито какви са, нито къде са, нито за какво са, ..... С измамите, лъжите, безпринципнността и простотиите си издигнаха русофилията до върхови нива, като в същото време засилиха американофобията и евроскептицизма в България, че и в Македония!

  2. jivka65
    #18

    Те са нулеви...

  3. dabedabe
    #17

    Рано е още за "Хоп!".

  4. полк. Дрангов
    #16

    Не съм фен на Кирчо, но в случая трябва да го подкрепяме с две ръце!...иначе идват Израждане и оня с макетното ножче!... и плешивата Путинска маймуна!...Вижте русофилистиците във форума каква газ пикаят!

  5. ABV
    #15
    Отговор на коментар #13

    Ти си го държиш в задния двор на нежното цоне, явно ще остане късичко!

  6. Стилиян
    #14

    Мистерията на българските гласове. Гласуваш за едни, с получаваш други.

  7. Коментарът е изтрит в 15:43 на 8 октомври 2023 от автора.
    #13
  8. Резултатите-лъжеца Киро за Карлуково. Кво стана със завода за елетромобили? Лъжец крадлив нагъл! А с далаверите с внос на газ? Колко загубихме и колко спечели Киро и баща му, който лета с правителствения самолет до Турция? А със "завода за батерии"? Демокрацията е най-престъпната система, която извършва НЕГАТИВНА селекция! Според същия, изборите са "ала бала". Има-няма 7% ги подкрепят.

  9. Milanova Magda
    #11

    Осъдихме Ви вече.Изпълнявате чужди заповеди и изобщо не Ви пука за българския народ и за страната ни.

  10. ABV
    #10
    Отговор на коментар #8

    коце, расте ли пи6ката?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.