Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ГЕРБ и ДПС ще имат силен превес в управата на БНБ, а може би и в други регулатори

22 коментара
Снимка: Архив

Новото ръководство на Българската народна банка (БНБ) на практика е вече ясно. Досегашният управител на БНБ Димитър Радев бе предложен отново от ГЕРБ за втори мандат, а "Продължаваме промяната-Демократична България" (ПП-ДБ) се съгласиха да го подкрепят. Сделката обаче е пакетна. След като бъде избран на поста, гуверньорът трябва да предложи двама подуправители, които също подлежат на гласуване в парламента. По неофициална информация управляващите са се разбрали на тези позиции да бъдат избрани двама политици - депутатът от ПП-ДБ Андрей Гюров и Петър Чобанов от ДПС.

Ако БНБ се приеме за модел, по който управляващите коалиции ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ ще разпределят контрола върху десетките регулатори, чиито ръководства са за смяна, може да се заключи, че цената на стабилното управление е силна хватка на тандема Борисов-Пеевски върху реалната власт в държавата.

Ден преди публичното изслушване на стария нов управител вече е ясно, че ДПС е част от сделката за избор на нова управа на БНБ. Нещо повече, ДПС е напът дори да засили съществуващото си влияние в централната банка. Това е така, защото в сметката трябва да се включи и третият подуправител и ръководител на управление "Банков надзор" Радослав Миленков. Неговият мандат не е изтекъл, а през 2019 г. той бе избран от негласната коалиция "ГЕРБ-ДПС", въпреки тогавашната декларация на "Демократична България", че "г-н Миленков показва неспособност да защити публичния интерес в качеството си на председател на управителния съвет на Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФГВБ), който назначава и контролира дейността на синдиците на обявената в несъстоятелност КТБ".

На този фон логично може да се заключи, че в следващите 6 години ръководството на централната банка ще бъде силно доминирано от кръга Борисов-Пеевски. В управата на БНБ има и трима членове, назначени от президента, но техните правомощия са незначителни в сравнение с отговорностите на подуправителите, ръководители на управления.

По неофициална информация бившият министър на финансите в кабинета "Орешарски" Петър Чобанов най-вероятно ще поеме управление "Банково".

Ключовото управление "Емисионно" (отговарящо за валутния борд) ще бъде ръководено от Андрей Гюров.

Предстоящото разпределение на ресорите бе коментирано по време на парламентарния дебат в четвъртък по процедурните правила за избора на нови подуправители.

Тошко Йорданов от ИТН директно назова двете вероятни номинации за подуправители, като иронично предложи в процедурните правила направо да се запишат имената им, номера на личните им карти и пръстовите им отпечатъци, за да е сигурно, че точно те ще бъдат избрани.

Според Йорданов в процедурните правила трябвало да се запише, че единият подуправител е роден на 20 юли 1976 г. в Ямбол, завършил е местната математическа гимназия. Освен това професионалната му кариера да започва през 2000 г. като главен експерт в отдел "Анализи" при дирекция "Ковчежничество" в БНБ, да е член на Консултативния съвет на Центъра по парични изследвания към УНСС, а на 29 май 2013 г. да е станал министър на финансите в правителството на Пламен Орешарски. Той добави, че инициалите му трябва да бъдат П.Ч. (Петър Чобанов). Според второто предложение на Йорданов другият подуправител трябва да е роден на 31 декември 1975 г. в град Гоце Делчев и да е работил една година като кредитен анализатор в "Харис Банк" в Чикаго. Освен това трябва да е неуспешен кандидат за управител на БНБ и, най-важното, трябва основно да е работил в голф клуба на Цветелина Бориславова. Йорданов каза, че инициалите на вторият кандидат трябва да бъдат А.Г. (Андрей Гюров), който преди повече от година бе номиниран за участие в неуспешната процедура за избор на управител на централната банка.

Защо е важно какви хора влизат в регулаторите

Както повечето регулатори, и ръководството на БНБ е с отдавна изтекъл мандат, но политическите турбуленции през последните две години затрудниха смяната му. Какви хора ще оглавят регулаторите е от ключово значение за икономиката и е въпрос с дългосрочно значение, защото министрите могат да бъдат сменени и другия месец, но управителят на БНБ е един от най-защитените откъм смяна и отчетност постове. Тази позиция и още повече позициите на подуправителите, които практически имат далеч по-големи правомощия от шефа си, е ключова не само заради стратегическата цел на България за присъединяване към еврозоната, но и заради достъпа до огромна информация и влияние върху финансовите потоци в държавата, преминаващи през банките. Данни за едри кредити, за финансиране на крупни сделки, за пране на пари, за международни санкции – всичко това минава през банките.

За управител на БНБ и още по-важното – за подуправители, а може би и за всеки пост в държавата, са нужди три качества – експертиза, почтеност и смелост в отстояването на първите две. Засега безспорно може да се приеме само, че Димитър Радев, както и двамата предполагаеми подуправители – Петър Чобанов и Андрей Гюров, притежават експертиза. Но дали този екип (заедно с Миленков) може да гарантира независимостта на институцията, е отделен въпрос, като се има предвид компромисната политическа сделка, която стои зад избора им.

А това е от критично значение предвид драконовските изисквания на Европейската централна банка България да запише крути изисквания в закона за БНБ, които да гарантират нейната "независимост".

Неудобни въпроси към Димитър Радев

През годините Димитър Радев успешно поддържа публичната си репутация на експерт и следва стратегическата цел за еврото. От високия амвон на поста си обаче той не обича, а не му се е налагало да отговаря на неудобни въпроси. Журналистите, които отразяват дейността му през последните 8 години, не могат да си спомнят да е дал дори една пресконференция. Затова в четвъртък финансистът и политик Георги Кадиев публично постави 13 неудобни въпроса към Димитър Радев:

1. Защо БНБ разреши продажбата на Общинска банка на акционер, който няма прозрачен капитал и структура на управление? Възможно ли е зад тази непрозрачна структура на собственост да стоят български политици-бизнесмени? Какви биха били последствията за финансовата стабилност на страната, ако тези политици-бизнесмени са обект на санкции от други страни, напр. "Магнитски"?

2. Защо БНБ не изрази мнение, когато финансовият министър Горанов прехвърли ББР на Министерство на икономиката като принципал и икономическият министър Караниколов и изпълнителните директори на ББР раздадоха близо 1 млрд. лв. големи кредити? (В това число кредитът на бизнесмен, който в момента подава документи за покупката на Токуда банк.).

3. Не Ви ли се струва странно, че Кирил Петков влезе в политиката чрез рекламата за борбата с проблемите в ББР, а в момента подкрепя преизбирането Ви?

4. Защо предложихте Радослав Миленков за подуправител на "Банков надзор", като знаете #КОЙ предложи кандидатурата му за Фонда за гарантиране на влоговете в банките (ФВБГ) преди това?

5. Защо не сменяте вече осма година г-жа Нели Кордовска от УС на ФГВБ, след като е известно как тя изтегли парите си от сметката си в КТБ в извънработно време и явно възползвайки се от информация, придобита по служебен път?

6. През 2020 г. ББР закупи акции на ПИБ на цена близо 80% над пазарната цена с цел рекапитализация на банката, за да може да се изпълнят изискванията на ЕЦБ за членство на страната ни в Банковия съюз. Вие, финансовият министър Горанов и Бойко Борисов твърдяхте, че ББР ще продаде тези акция и държавата ще спечели от тази операция. ББР не е продала акциите, държавата не е спечелила, а финансовото състояние на страната се влошава (големи бюджетни дефицити, нарастващ публичен дълг). Как държавата ще си възвърне тази инвестиция? Не подведохте ли българските граждани?

7. Защо казахте в парламента, че ЕЦБ ще направи компромис с инфлационния критерий за еврозоната, като знаете, че това е невъзможно?

8. Какво стана с целта за присъединяване през 2024 г., която бяхте обявили, и така ли ще стане и с целта 1 януари 2025 г.?

9. Как ще изпълним критерия за инфлация, за да влезем в еврозоната през 2025 г., след като няма никаква антиинфлационна политика от бюджета и днес сме 5.4 процентни пункта над критерия? Пак ли ще чакаме за изключение, за което през февруари 2023 г. при посещението си в София зам.-председателят на ЕК Домбровскис каза, че е невъзможно да бъде направено?

10. Защо БНБ осем години няма комуникационна политика и не може да обясни на българското общество за потенциалните ползи и негативите от бързото присъединяване на страната към еврозоната?

11. БНБ има вероятно най-добре развитите икономически изследвания в страната. В управление "Емисионно" има дирекция и отдели, които изследват националната и международната икономика. Защо БНБ възпрепятства балансираното обяснение на въпроса за ефектите от еврозоната върху българските граждани и фирми?

12. Поддава ли се БНБ на политически натиск, да не участва компетентно и безпристрастно в представянето на потенциалните ползи и негативи от участието на страната в еврозоната?

13. Готова ли е ИТ инфраструктурата на БНБ за въвеждане на еврото в страната, както и инфраструктурата за замяната на лев с евро - трезори, машини за обработка на банкноти и монети, бронирани камиони? Вие твърдяхте, че ще сме готови за присъединяване през 2024 г., но в годишния отчет на БНБ няма нито едно изречение, което да дава оценка за необходимите инвестиции и степента на тяхната завършеност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

22 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. marij
    #22

    С тези назначения започва ново турско владичество под ръководството на ДПС

  2. Stixxx
    #21

    То е очевидно, че така им е било наредено от посолството на САЩ – правете се, че си играете заедно, ама оставете герберите да водят парада.

  3. bankbank
    #20

    По точка 5 - НЕ Е ВЯРНО, че си е изтеглила след работно време! ...и не се е възползвала от нищо! Прочетохме, че тя умишлено предизвика проверка и съдът е оневини за всички тези ВАШИ ЛЪЖИ! ЗАЩО ГО ПРАВИТЕ? Не разбираме...защо изобщо трябва да пишете неистини?!! И маниполирани документи публикувахте тогава....банкова тайна бяха... По-скоро попитайте какво се случва с нейния шеф, който е разписвал всички документи за КТБ и е знаел какво се случва там.... - знаете за кого говоря -: за ЦВЕТАН ГУНЕВ !!! За него задайте въпроси където трябва.

  4. кривак
    #19

    Че то от ГРОБ кои не са комунисти, Толупа нали са хвалете, че си е скъсал червената книжка на 10.11.89, и още ходи да поднася цветя на паметника в Правец.

  5. Мазен Кумунис
    #18
    Отговор на коментар #17

    Споко, Антон-чо! С комунистите правителство могат да правят само ПП-тата на Простий Киро и ДеБ-илите! ;)

  6. anton nikolov
    #17
    Отговор на коментар #15

    Ами те от Гроб могат и от Израждане да предложат някой. И тогава ли ще трябва от ПП-ДБ да са съгласни ? Сега ще стоим и ще треперим дали Гроб няма да направят правителство с БСП и ще се съгласяват на изнудваческите им номера ? Няма по-голяма глупост от това да оставиш някой да те върти на пръста си със заплахата, че щяло да стане по-лошо.

  7. Мазен Кумунис
    #16

    Защо ли Медия-та се обижда от нецензурната дума "НЕ-КОАЛИЦИЯ"? ;)

  8. Калико Джо
    #15
    Отговор на коментар #14

    Явно ДПС са там по настояване на ГЕРБ, който им партнира от едно време или пък заради конституционната реформа. БНБ е със затихващи функции, ако ще влизаме в еврозоната, ако ли не цялата държава става със затихващи функции, така че присъствието на Чобанов е някакъв компромис. Но въпросът ми към теб е - каква е алтернативата, разтуряне на правителството и пращане на Бойко да преговаря с Корнелия или нови избори през лятото. Кое от двете ти се струва по-печеливш ход от поста на Чобанов? При такива изборни резултати, какви чудеса очакваш да се постигнат?

  9. anton nikolov
    #14
    Отговор на коментар #2

    ДПС как се вмества в цялата история ? Защото не помня ДПС да е участвало в преговори по съставяне на правителство. И как ще обяснят на избирателите си подкрепа за хора на ДПС от Демократична България, които ходиха да дебаркират в Росенец и се бориха срещу модела Пеевски ? Нещо работата започна да става дебела.

  10. anton nikolov
    #13

    Жалка търгашеска история. А вкарването на ДПС в управата на БНБ е груба грешка, която ще има трайни негативни последици.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.