Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Минималистичен британски проект за европейска конституция

0 коментара

Вчера Великобритания представи минималистичен проект за конституция на Европейския съюз. Целта беше да се изпреварят европейските федералисти.

Държавният министър по европейските въпроси Питър Хейн обясни пред журналисти, че правителството желае "конституция за един съюз от суверенни държави, не проект за една федерална супердържава".

В проекта за конституция, изготвен от професора по право от Кембридж Алън Дашууд, не се споменава желанието да се изгради "още по-тесен съюз", което фигурира във всички договори на ЕС след Римския договор от 1957 г. Вместо това се говори за "конституционен ред на суверенни държави", в който отделните страни се съгласяват "в определена степен, да упражняват суверенитета си съвместно, чрез институциите на съюза, за определени цели и в определени граници".

В съответствие с британската представа за европейската интеграция като сътрудничество на първо място между правителства, проектът посочва, че всяко правомощие, което не е изрично делегирано на ЕС, е национално. "Правомощията, делегирани на съюза, трябва да се упражняват по такъв начин, че възможно най-малко да засягат властта на страните-членки", се казва по-нататък.

Питър Хейн подчерта, че проектът не представлява предложение от страна на британското правителство, а опит да се стимулира дебатът в рамките на Конвента за бъдещето на Европа, оглавяван от бившия френски президент Валери Жискар Д'Естен. В Конвента се обсъжда устройството на ЕС, когато броят на страните-членки почти се удвои.

В рамките на Конвента цари широко убеждение, че сегашната система на ротация на председателството на ЕС през шест месеца е неефективна и трудно ще работи, когато през 2004 г. в съюза влязат 10 нови държави.

Дашууд е приел концепцията за един постоянен председател на Европейския съвет на държавните и правителствените глави - предложение, подкрепяно от Франция, Великобритания и Испания, но не и от малките държави, които се страхуват, че големите ще заграбят основните правомощия в ЕС. В проекта обаче не се казва как и от кого ще се избира този "председател на Европа" и колко дълъг ще е мандатът му.

Според Хейн един такъв председател с мандат до пет години ще е логичният европейски партньор в преговорите с американския президент Джордж У. Буш. Но според федералистите така ще се отслаби ролята на Европейската комисия и нейния председател, в момента Романо Проди от Италия.

За разлика от досегашните договори, проектът на Дашъл, съдържащ 29 члена и озаглавен "Конституционен договор на Европейския съюз", предвижда възможност всяка страна-членка да напусне ЕС. Според професора целта му е била да изясни и опрости сегашната "объркана и сложна" система на договорите и да уточни границата между властта на съюза и на страните-членки.

До края на месеца се очаква свой проект за конституция да представи и Валери Жискар Д'Естен. Утре президиумът на Конвента ще го обсъжда за първи път, което обяснява и защо точно в този момент се появи британският проект.
На масата за преговори в Конвента вече се намират три други проекта за конституция, всичките федералистки както по тон, така и по съдържание. Те са изготвени от Европейския университет във Флоренция и от евродепутатите Елмар Брок от Германия и Андрю Дъф от Великобритания.

Според Хейн проектът на Дашууд се разминава с позицията на правителството в Лондон в няколко направления. В проекта например се подкрепя Хартата на фундаменталните права, приета на срещата на върха на ЕС в Ница през 2000 г. като необвързваща политическа декларация. Великобритания обаче е против хартата, защото смята, че в нея неясно са дефинирани права, които трябва да се защитават от националните съдилища.

Според британски представител Лондон държи да попречи на възможността гражданите да могат да съдят националните правителства за незачитане на правото им на стачка или при ненавременно предоставяне на болнично легло.

Доскоро самата идея за европейска конституция беше табу във Великобритания, която сама няма писмена конституция. Но премиерът Тони Блеър прие идеята като начин ясно да се отграничат правомощията на съюза и да се дадат допълнителни права на правителствата и националните парламенти.

Дашууд е ветеран на европейските институции. Той е работил в правния отдел към Европейската комисия, както и в Европейския съд в Люксембург.

По БТА

 

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.