Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Мисълта, че съм отговорна за толкова страдания, ще ме преследва винаги

0 коментара

Бившият президент на Република Сръбска в Босна Биляна Плавшич, която е обвинена в престъпления срещу човечеството от трибунала в Хага, потвърди, че признава вината си и изрази съжаление за многобройните жертви на войната в Босна.

В края на двудневното заседание на Хагския трибунал на процеса срещу нея обвиняемата поиска от съдебния състав да направи всичко по силите си да издаде справедлива за всички страни присъда.

Плавшич: Дълго отказвах да повярвам за престъпленията в Босна

В краткото си изявление, което прочете на сръбски език, Плавшич отново се призна за виновна по обвиненията в престъпления срещу човечеството. Тя каза, че дълго е отказала да повярва за извършените срещу босненски мюсюлмани и хървати престъпления и не е поставила под съмнение твърденията, че сърбите са се били за оцеляването си.

Сега стигам до извода и приемам, че хиляди невинни хора са станали жертва на организирана и систематична кампания, каза пред съда Плавшич.

Мисълта, че съм отговорна за толкова много човешки страдания и за заклеймяването на собствения си народ, ще ме преследва винаги, каза още Плавшич и поиска съдиите да раздадат правосъдие както на нея, така и на жертвите от войната в Босна, предаде Асошиейтед прес.

В изявлението си бившият президент на Република Сръбска призова за национално помирение и заяви, че се надява с признаването на извършените престъпления да помогне на жертвите сред мюсюлманското, хърватското и дори сръбското население да не бъдат надвити от огорчението, което по думите ѝ често се превръща в омраза.

72-годишната Биляна Плавшич, срещу която Хагският трибунал повдигна обвинения във военни престъпления по време на войната в Босна, засега е единствената подсъдима жена, както и единственият високопоставен представител на сърбите, който доброволно се е предал на трибунала и се е признал за виновен.

През октомври тази година Биляна Плавшич се призна за виновна по обвиненията за престъпление срещу човечеството. В замяна на това прокуратурата оттегли останалите обвинения срещу нея, включително и по най-тежкото престъпление - геноцид.

Мадлин Олбрайт: Плавшич допринесе за прилагането на Дейтънското споразумение

По-рано вчера бившият американски държавен секретар Мадлин Олбрайт се яви пред съда като свидетел на обвинението и на защитата. Тя говори пред трибунала за невъобразимите ужаси от войната в Босна от 1992-1995 г., които сравни с Холокоста през Втората световна война. Олбрайт, която е най-висшият американски представител, дал досега показания пред Трибунала в Хага, отбеляза, че бившият президент на Република Сръбска Биляна Плавшич е била сред ключовите фигури, допринесли за прилагането на Дейтънското мирно споразумение.

Бившият американски държавен секретар посочи, че е имала отрицателни впечатления от Плавшич, преди да се срещне лично с нея през 1997 г. , след което мнението ѝ постепенно се променило, когато станало ясно, че Плавшич подкрепя Дейтънското мирно споразумение, сложило край на войната в Босна.

По думите на Олбрайт подсъдимата е искала да приложи мирното споразумение по демократичен път и го е правела с известен риск за нея самата.

На въпрос защо е приела да свидетелства в процеса тя отговори, че подкрепя съда като единствен метод за борба със страшните престъпления, както и защото смята, че трябва да се засвидетелства уважение към хората, които са поели отговорността и са готови да понесат съответното наказание.

Карл Билд: Плавшич изложи на риск живота си, за да се установи мир в Босна

След бившия американски държавен секретар пред Хагския трибунал като свидетел на защитата застана първият върховен представител на международната общност в Босна Карл Билд.

След Дейтънското мирно споразумение от 1995 г. Плавшич зае позиция, различна от тази на властите в Пале, бившата столица на босненските сърби, каза шведският дипломат, цитиран от АФП.

Той говори за конфронтацията между двете крила на босненските сръбски националисти след мирното споразумение - от една страна бившият политически лидер на босненските сърби Радован Караджич и от друга страна Биляна Плавшич, която стана президент на РС през 1996 г.

По думите му Плавшич е искала да съхрани възможността за общ живот в бъдеще между сърби, хървати и мюсюлмани в Сараево, противно на Караджич, който е бил за това всички сърби да напуснат града.

Говорейки за обсъжданията, довели до Дейтънското споразумение, Билд заяви, че Плавшич никога не е била част от сръбските делегации, участващи в преговорите

По думите му тя е била далеч от центъра на властта и никога не е участвала в дискусии или при взимането на важни решения за войната, мира и властта.

До 1996 г. Биляна Плавшич бе вицепрезидент на РС, припомня АФП.

Ако не беше Биляна Плавшич, нямаше да се установи мир без употреба на сила и кръвопролития, каза Билд.

Според Билд подкрепяйки прилагането на Дейтънското мирно споразумение, Плавшич се е изложила на политически риск и риск за живота, защото е имало моменти на границата на нова гражданска война.

Според бившия върховен международен представител в Босна Биляна Плавшич е изиграла ключова роля и за началото на процеса на връщане на жилищата на бежанците. Тя се е ангажирала и с решаването на техните проблеми.

След Билд пред съда в качеството си на свидетел на защитата застана първият ръководител на мисията на ОССЕ в Босна и Херцеговина Робърт Фроуик.

Той заяви, че през лятото на 1996 г. Биляна Плавшич не се е противопоставяла на исканията на международната общност Радован Караджич да се оттегли от властта, което е било основната разлика между нея и останалата част от Сръбската демократическа партия.

По думите му най-голяма съпротива срещу споразумението е имало в Пале и Западен Мостар, където бяха концентрирани крайните националисти.

Според Робърт Фроуик Биляна Плавшич е била решаващ фактор, който е довел до промени в Република Сръбска по пътя на мирни и демократични избори.

От началото тя имаше политическа смелост, подкрепяше върховенството на правото и демокрацията, каза още Фроуик.

В понеделник започна заключителното заседание на делото срещу Биляна Плавшич, по което двете страни трябва представят своите аргументи, които да помогнат на съда да определи присъдата.

Носителят на Нобелова награда за мир Ели Визел говори по видеовръзка вчера от Париж в качеството си на експерт. Той призова съдиите на ООН да имат предвид болката и страданията на всички жертви на войната в Босна, когато решават каква да бъде присъдата на Биляна Плавшич.

В понеделник Плавшич посочи в изказване пред съда, че Милошевич и Караджич са били създателите на плана за етническо прочистване на Босна.

Биляна Плавшич, може да получи доживотна присъда по обвиненията, предявени срещу нея.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.