Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Миша Глени: Държавата няма пълен контрол

14 коментара
Миша Глени: Държавата няма пълен контрол

Вълната от гангстерски убийства в България през последните години намира място в новата книга “МакМафия: престъпност без граници” на британския разследващ журналист Миша Глени. В интервю за радио “Дойче Веле” от четвъртък той заявява, че българската организирана престъпност продължава да упражнява силно влияние върху управленските структури, и добавя, че на страната ще ѝ трябват поне 10-15 години, докато се справи с този проблем.

Миша Глени започва разследванията си за “МакМафия: престъпност без граници” в България през май 2004 г. Работата върху книгата го отвежда после и в други страни от Източна Европа, в бившия Съветски съюз, Китай, Индия, Африка, Северна и Южна Америка. „МакМафия”, която ще бъде издадена и на български, проследява връзките между престъпните картели в цял свят. Запитан каква роля е отредена на българската мафия в тази международна мрежа, Глени отговаря:

“Отначало, през 90-те години, българската мафия е имала значително влияние в Централна Европа, особено в Унгария и в Чешката република, като е била силно замесена в контрабандата на коли от Западна в Източна Европа и отвъд. Българската мафия е била много дейна и в трафика на жени, обикновено от бившия Съветски съюз, или България, към Западна и Централна Европа”.

“Българската организирана престъпност изигра и съществена роля да бъдат намерени нови пътища за износа на кокаин от Колумбия към Европа през 90-те години”, продължава Глени. “Българската мафия е известна и с дейността си в Южна Африка, където сътрудничи с китайската организирана престъпност в незаконния износ на абалон, който е голям морски деликатес в Китай. С две думи – българската мафия има международно присъствие, но то не е толкова значимо, колкото това на руските, албанските и дори на сръбските групи в Европа и другаде”, посочва Миша Глени.

Той обаче добавя, че има нещо, което прави българската мафия по-различна от престъпните групировки в други държави:

“Според мен тя се отличава с огромната степен на контрол, който упражняваше върху българското общество през 90-те години. Това, което се опитвам да обясня в книгата си е, че след 1989 г., и особено в годините до 1996-1997 г., българската държава беше в състояние на разпад и не можеше да поддържа обществения ред. Когато това се случи, неформални структури като застрахователите ВИС и СИК, борците, бандите, както и олигарсите, поемат функциите на държавата. Затова е много трудно да се каже за България, както и за други източноевропейски страни в преход, че мафията е проникнала в държавните структури, просто защото в известен смисъл държава не е имало и тези неформални групировки са диктували кое е законно и кое не и как да бъде създадена нова, капиталистическа България”, отбелязва авторът на книгата „МакМафия:престъпност без граници”.

Според Глени държавата няма пълен контрол над ситуацията. “Мисля, че има съществена промяна в България. Държавата е по-силна отпреди, но въпреки това ѝ предстои голяма битка, докато се наложи”, казва той.

“Погледнете честотата на убийствата в България след 2003-та на известни хора, които се движеха между престъпния свят и важни сектори като банките и промишлеността. От тях става ясно, че тези неформални мрежи, независимо дали са вътре или вън от държавните структури, продължават да действат. В книгата си „МакМафия” разглеждам много подобни убийства в цял свят, които се случват горе-долу по същото време. Много малко от тях са разкрити. Но разликата при България през последните години е поразителният брой на убийствата, които се извършват. Очевидно това е голям провал в прилагането на законността – щом не могат да бъдат установени извършителите”, казва британският разследващ журналист.

Запитан още може ли изобщо да се противодейства на организираната престъпност в България, след като нито едно българско правителство от 1989-та насам не е успяло да се справи с този проблем, Глени отговаря:

“Става дума за дългосрочен политически процес на създаване на по-устойчиви и по-прозрачни институции в България, които да са по-неподатливи на корупция. Например Чешката република също беше център на организирана престъпност. Но преди приемането ѝ в Европейския съюз през 2004 г. и след това, тя постигна сериозен напредък в борбата с това явление. Бих казал, че същото ще стане и в България. Това обаче ще бъде дълъг процес, който ще отнеме 10-15 години и изисква напълно всеотдайни, прозрачни действия от страна на българските политици, особено в областта на правораздаването и волята за прилагане на законите. Няма да бъде лесно”, посочва британският разследващ журналист Миша Глени.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Да!
    #15

    ще клейми. За клевети срещу ТЯХНАТА държава.

  2. Друг
    #13

    Моктада, бащице, само на теб разчитаме да ни опазиш от вилнеещите борци с техните беемвета и пукотевици и гьонсуратливите им съдружници във властта! Докарай свещените си милиции и верните си муджахидини да ни пазят, готов съм да преместя джамията на имам Али на място на тази до Халите, само и само да се навиеш!Ще съберем народни пари и дори парното ще ти плащаме, ако трябва!

  3. korektor
    #12

    Darjavata ima palen kontrol varhu organiziranata prestapnost.Problemat e 4e onezi na4elo na darjavata sa sazdatelite na tazi prestapnist,kojato im sluji za da im palne joba s miliardi.

  4. Крум С.
    #11

    Не забравяйте приказката:"Клин клин избива, но последният остава!"

  5. ха
    #10

    -смях в залата!Личи си,че не живее тук.Може ли да научиш вълка да яде трева?

  6. Мickey
    #9

    Вредно е!МАФИЯТА е БКП–ДС–КГБ! В новите, сегашни условия тя се е парцелирала на БСП, ДПС,НДСВ,СДС , ГЕРБ, а ДСБ е под бъпрос!(разните други пъпки и израстъци да не ги споменавам сега)БСП е само част от МАФИЯТА- верно основна! г-н Глени е казал така (превеждам го на прост обеленски език): "За разлика от другите страни в преход за България не може да се каже, че Мафията е проникнала в държавата, а ПРОСТО МАФИЯТА(БКП–ДС–КГБ чрез всичките си метастази-партийки), СИ Е САМАТА ДЪРЖАВА!" Безупречно ТОЧНО!

  7. Да!
    #8

    мимикрира в ДПС, Атака и Герб. Царските са най-обикновени дребни мошеници. В тях няма нищо политическо - те са криминални.

  8. амброаз
    #7

    Тоа е гола вода,псевдо/извадени от весници/факти,никакъв поглед на политическата действителност,никакви идеи за промяна,абе,изкарало е момчето некой лев,лошо нема.

  9. nik
    #6

    Д Н Е С, О Т 17:30 - В С И Ч К И Н А П Л О Щ А Д А П Р Е Д П Р Е З И Д Е Н Т С Т В О Т О!!Да им покажем на "управляващите" комуноиди-разбойници какво ни е отношението към тях!

  10. П. Петров
    #5

    И покрай това-върхушката на БСП-ДПС-ГЕРБ-АТАКА-НДСВ. Накрая бих добавил може би и СДС. Неминуемо е и ДСБ да имат сиви израстъци, но вече твърде отдалечени от ДС. Напротив, тази партия бе санкзционирана от ДС , и то жестоко.Но друго-тази сутрин, Димитър Стоянов, бившия икономически експерт на Гоце, каза на висок глас, че Б-ия е изправена пред финансова криза, ВТОРА за последните 11 години, и че ТОЙ НЕ БИ ПОВЕРИЛ ПАРИТЕ СИ НА СТАНИШЕВ! От 2005г, когато той стана премиер, стойността на лева е паднала с 24%, или 50лв = 38лв!На кого можем да поверим парите си?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.