Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Митниците губят най-много от занижените цени при вноса

0 коментара

Най-често срещаната митническа измама са умишлено занижените цени при вноса на стоки, това е главното перо на загубите на митнически приходи в България. Констатацията се съдържа в доклад на британската консултантска компания "Краун Ейнджънтс" до министъра на финансите Милен Велчев, оповестен в петък.

60% от нарушенията, разкрити от мобилните митнически групи, са именно на занижена митническа стойност. При извършени за година и половина над 7500 проверки от 10-те мобилни екипи, са открити 508 случая на занижена митническа стойност, 168 случая на неточно описание на стоките и 296 случая на чиста контрабанда - недеклариране на стоки.

Най-рисковите стоки са китайските и турските, уточни ръководителят на митническите мобилни групи у нас Франк Фъргюсън от "Краун Ейджънтс" на семинар в Сандански.

В доклада на английската консултантска компания е посочено, че през първите три месеца от създаването на мобилните митнически групи през септември 2002 г. успехът е бил при всеки един от шест случая на проверки, докато в момента случаите на успех са приблизително един от всеки три проверки.

Вчера министърът на финансите Милен Велчев съобщи, че се водят преговори за продължаване на договора на компанията, който изтича в края на тази година. Ако се сключи нов договор, той ще продължи до 2007 г. Ще се увеличи и броят на мобилните групи. Ръководителят им Франк Фъргюсън заяви, цитиран от БНР, че сега те не могат да обхванат всички рискови обекти, които вече са набелязани в България, и се съсредоточават само върху най-големите.

Според доклада, с три неотдавнашни промени в законодателството са преодолени всички потенциални слабости, свързани с прилагането на митническия контрол. Това са правото на митнически служители да спират превозни средства за проверка, правото на митничарите да водят разследване и правото им да извършват предварително разузнаване, приети през 2002 и 2003 година.

Експертите на британската компания обмислят и промени в българското законодателство, при които отклоненията от режима на митническо складиране ще се третират като наказателно престъпление.

В доклада са описани мерките за борба с контрабандата, въведени след препоръки от "Краун Ейнджънтс". Вместо рутинен митнически контрол, вече се прилага контрол на риска, като този принцип се използва и при определянето на обектите за контрол. Изготвен е наръчник за борба с контрабандата за служителите от агенция "Митници". Подобрено е сътрудничеството между ведомствата, с което се е повишила ефективността на контролните мерки.

Въведена е и програмата TIMS, която автоматично идентифицира рисковите митнически декларации. В информационната система се съдържат данни за компании и лица и техниката, която използват, както и с какви превозни средства разполагат. Събрани са и данни за търговци, за които има съмнения за подозрителни действия.

Мярка за борба с контрабандата е и използването на електронните пломби на "Краун Ейджънтс" при транзита на високо рискови стоки за освобождаване на вътрешна митница. Тези пломби записват опитите за свалянето им и съдържат данни за товара.

От направените от "Краун Ейнджънтс" 142 препоръки за реформа в митниците, до момента са изпълнени 72. Останалите 70 са изпълнени частично или предстои да бъдат разгледани, се посочва в доклада.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.