Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Многодневните протести изразяват обществени настроения, в които управляващите е редно да се вслушат

За всички е ясно, че е време за промяна. Не толкова на личности, колкото на стила на управление, казва бившият премиер

12 коментара
Многодневните протести изразяват обществени настроения, в които управляващите е редно да се вслушат

В навечерието на 22 септември, тази толкова значима дата – обявяването на Независимостта на България, с което страната става суверенен, самостоятелен и равноправен субект в международните отношения, нека осъзнаем, че това е било възможно благодарение на обединените усилия на целия народ! Поуката от онова време е валидна и днес – обединени и сплотени можем да постигнем далеч повече, отколкото конфронтирани и разединени.

В момента, за съжаление, наблюдаваме силно противопоставяне в българското общество и също така – между държавните институции. Това едва ли е най-удачното в условия на безпрецедентна световна не само здравна, но и икономическа криза.

България без съмнение е сред страните, съумели да опазят човешкия живот, без да блокира икономиката си и резултатите са налице.  Въпреки очаквания спад на икономическата активност, у нас последиците от пандемията са несравнимо по-леки от тези в други страни. Вместо да привлечем вниманието с този добър пример и да се акцентират възможностите, които предлагаме в една все по-глобална Европа, ние изпъкваме с нестабилна политическа среда! Нещо, с което до скоро, заедно с финансовата ни стабилност, се гордеехме. Ниският външен дълг, по който България е на второ място в ЕС след Естония, присъединяването ни към валутния механизъм (ERM-2), са несъмнено големи успехи, с които ставаме привлекателни за външни инвеститори. Но както знаем, капиталите се страхуват от непредвидени политически обрати и послания за неконтролируема корупция.

В една демокрация естественият процес на смяна на управлението е след проведени избори. Идеалният вариант, даващ стабилност на една държава, е завършване на мандата на редовно избран парламент и правителство. Когато обаче, част от гражданите считат, че е нарушен обществения договор с управляващите за спазване на демократичните правила, те са в правото си да излязат да протестират. Презумпцията,  че някои от участниците са платени, както и наличието на провокатори, не означава те да бъдат неглижирани. Видимо е, че големият процент протестиращи са млади хора. Много от тях протестират и в чужбина, където учат или живеят. Чувам, че те не би трябвало да имат мнение за процесите у нас, но забравяме, че повечето от тях подпомагат финансово семействата си тук, които трудно биха преживявали сами с размера на една българска пенсия. Реално тези хора допринасят за държавата и нейните финанси и то не малко.

Като бивш изгнаник, винаги съм апелирал сред българските общности в чужбина за по-скорошното им завръщане в Родината, която се нуждае от тях. Ще ги върнем ли, като им казваме, че тяхното мнение е без значение?

Със сигурност в сегашната ситуация има провокативни интереси. Въпреки това, тези многодневни вече протести изразяват обществени настроения, в които управляващите е редно да се вслушат. Общественото негодувание е коректив на управлението и начин гражданите да изразят исканията си. Възможността да се чуят различни мнения, свободно да изразяваме различни тези е привилегия на демокрацията. Европейският съюз ни дава пример за политически плурализъм като основен принцип за разбирателство и съжителство. Заглушаването на критичните гласове е типично за тоталитарните режими, които ние преживяхме, осъдихме и оставихме с радост назад.

За всички е ясно, че е време за промяна. Не толкова на личности, колкото на стила на управление и политически практики. Не можем и не бива да затворим очи пред множеството нередности във функционирането на администрацията. Не можем да подминем и очебийни корупционни явления или необходимостта от модернизация в съдебната власт.

Считам, че е от огромно значение да не заблуждаваме Европа, да не потулваме тромавото и неефективно усвояване на кохезионните фондове, да не украсяваме докладите за напредък в дадена област. Това означава най-вече да лъжем себе си. Ето и сега, ЕС ще ни предостави близо 30 млрд. евро, 7,7 млрд. от които безвъзмездно, но срещу конкретни изисквания, не просто подарени пари  – инвестиции чрез проекти в области като екология, дигитална трансформация, устойчива заетост. Все политики, за които младите  апелират.

Ще имаме ли капацитета в условията на политическа нестабилност и конфликт между институциите да подготвим и реализираме подобни успешни проекти? За да успеем, сме обречени да постигнем разбирателство по основните въпроси и твърдо да заложим на проевропейска интеграция. Имаме всички условия, при спазване на демократичните принципи и правила, и отговаряйки на европейските изисквания, да постигнем много по-висок жизнен стандарт за всички. Не може да допуснем да сме разединени в сегашната кризисна обстановка. Недоволните протестиращи имат право да искат промяна и управляващите е редно да отговорят с адекватни мерки. Ако просто се смени един кабинет с друг, без обаче да се премахнат вредните политически практики, които опорочават демократичния процес у нас, дълго време ще губим енергия в политически кризи.

Приема се, че властта е отражение на обществото, но и то трябва да бъде готово за промяна. Днес е приоритет за всички ни да мобилизираме силите си, за да вървим напред, вместо да се опитваме да унищожим различно мислещия от нас. Нека се поучим от историята – само обединени сме били успешни!

*Изявление по повод Деня на независимостта на бившия премиер Симеон Сакскобургготски. Заглавието е на редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. асен
    #12

    кой го е еня какво хортува този крадлив кобург?

  2. Един препатил
    #11

    Старият лисугер започва да обръща паланчинката. Нищо лично, просто бизнес.

  3. ivancho ivanov
    #10

    Симеон Кобургостки посочи съпътсващата го жена на разходка из Рила да отговри на въпрос към него "Питайте царицата", каква царица, чия царица, този човек днес дава съвети за вслушване на манифестиращите - Пижо ослушвай се, оглеждай се, помисли да не би да е крякане от жабуррнака и да гълташ пак жабетата на НДСВ!

  4. В и К
    #9

    Цар-вул кобурготски решил че било време за промяна. Ами да дойде, да обещае още 800 дни!

  5. ogi
    #8

    Без да чета статиятя ви казвам! Този ...... е виновен за това което се случва днес.И няма да чета статиятя:ЧЕСТНО!!!

  6. Мюнхен
    #7
    Отговор на коментар #1

    Г-н Монев, защо използвате понятието полиция ? У нас е още милиция- с нейните методи, действия, правила, наредби и пр. Полиция има в свободните страни, тук е още милиция. И такива ни управляват: управлява ни коалиция с хора от народната милиция.

  7. Entdecken
    #6

    Време е да дойде някой на власт който да накара мадридския крадец да си плаща поне данък сгради и данък смет тук. Голям авантаджия! Увърта го защото не знае какво ще стане въпреки че засега го отсвириха и е недоволен че няма далавера.

  8. Мюнхен
    #5

    Царят е живият пример, че демокрация у нас няма. Щом държавата взе имотите му, които са си негови- според правните норми- то какво остава за другите ? Щом царят не получава справедливост, какво остава за другите ? Първо, комунистите му вземат имотите, после- през 1998г. с решение на КС- му ги връщат, после- в мътните времена на полудемокрация от мутренски вид- пак му ги вземат. Е, това правова държава ли е ? Кой ще повярва- чужд инвеститор, бизнесмен или сериозен човек от Запада- че тук има предвидимост в правния ред ? Кой ще си вложи парите тук, кой ще прави бизнес тук, като не знае какво могат да измислят такива "юристи" и политици, каквито се намират у нас?

  9. Михайловвв
    #4

    Ти го докара на власт,не се прави на умряла лисица кобургска !Стой си мирно във Враня и не напомняй за себе си !

  10. Bлaдo
    #3

    "...време за промяна. Не толкова на личности, колкото на стила..." ?!?!?? ......... Преведено от малоумието на цара на по-човешки език това значи: 'оставете бОко на власт да ми пази имотните интереси, а за останалото си е......е м.....а' .... ................ гagина си ти, мОнка! И продължаваш да мъстиш на народа, задето (ама не! народа, а) съветска бкп-власт те е натирила 9-годишен далеч от Двореца и от играчките ти..., дребна душицо...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.