Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Могат ли поддръжниците на Украйна да накарат Камарата да гласува пакета чуждестранна помощ

9 коментара
Могат ли поддръжниците на Украйна да накарат Камарата да гласува пакета чуждестранна помощ

Ако председателят на Камарата на представителите в САЩ Майк Джонсън не позволи гласуването на 95 милиарда чуждестранна помощ, одобрена от Сената, нейните поддръжници биха могли да се възползват от методите на рядко прилагана и по-усложнена процедура, за да опитат да наложат гласуването.

До момента демократи и републиканци от Камарата на представителите, които подкрепят пакета чуждестранна помощ за Украйна, Израел и Тайван, не са съобщили намеренията си, но заявиха, че обмислят "всеки възможен метод в законодателството", за да прокарат мярката.

Какво представлява петицията за "освобождаване от отговорност"?

Правилото за освобождаване от отговорност на Камарата на представителите, което на практика е единствената процедура, чрез която членовете на Камарата могат да осигурят разглеждането на даден законопроект без съдействието на ръководството на партията, имаща мнозинство в Камарата на представителите, изисква най-малко 218 подписа, което е мнозинство от членовете на Камарата според Института за изследвания към Конгреса.

Демократите вече са внесли законопроект, който да положи основата за използването на петицията за освобождаване от отговорност. Ако решат да продължат, те могат да започнат да събират подписи около 1 март. Ако съберат 218 подписа, Камарата трябва да гласува предложение за освобождаване от отговорност. Ако то бъде прието, Камарата ще гласува одобрения от Сената законопроект.

Има ли достатъчно подкрепа за петицията, за да бъде тя успешна?

Много републиканци са за отпускането на чуждестранна помощ - смята се, че около 70% от членовете на Камарата ще гласуват с "Да", ако Джонсън позволи вота, но подписването на петицията би било голямо публично разграничаване от ръководството на партията в година на избори, в която ще бъде преизбрана цялата Камара.

Бившият президент Доналд Тръмп, водещият кандидат за номинация за президент на Републиканската партия, разкритикува помощта за Украйна и неговото съгласие или несъгласие може да е решаващо за кампанията на републиканците.

Джонсън, който е близък съюзник на Тръмп и гласува срещу помощта за Украйна, преди да стане председател, настоя всеки пакет чуждестранна помощ да включва мерки, които да са свързани със сигурността на САЩ на границата с Мексико, въпреки че републиканците в Сената отказаха такъв закон по настояване на Тръмп.

Има и неизвестен брой демократи - между четирима и осмина, които вероятно ще откажат да подпишат петицията заради помощта за Израел на стойност 14 милиарда, включена в пакета. Някои разкритикуваха закона заради големия брой жертви сред цивилните, свързани с военната офанзива на Израел в Газа, и трудното достигане на помощта до палестинците. Членове и на двете партии поставиха под въпрос дали Вашингтон ще изпрати пари на други страни, вместо да се фокусира върху проблемите в страната, и предупредиха за потенциално въвличане в по-големи конфликти.

Работят ли петициите?

Да, но рядко. Последният път, когато е използвана, беше през 2015 г., когато 42-ма републиканци се противопоставиха на партийни лидери да се присъединят към демократите, които подкрепяха повторното утвърждаване на закритата тогава "Експорт-Импорт банк". През 2002 г. петиция успешно прокара закон за реформа във финансирането на предизборните кампании, станал известен като "Маккейн-Файнголд".

Какъв е "предходният въпрос"?

Демократите обмислят и друга процедура, известна като "отхвърляне на предходния въпрос", където мнозинство депутати могат да наложат незабавно гласуване по закон, който ръководството все още не е внесло.

Всеки път, когато Камарата на представителите внася законопроект в пленарната зала в съответствие с правило, като например такова, ограничаващо броя на измененията, се провежда гласуване за "преместване към предходния въпрос". Ако то бъде отхвърлено, демократите могат да променят правилото, за да внесат всеки законопроект.

Тази процедура би сработила бързо и изисква само мнозинство от гласувалите и присъстващи членове на Камарата - не пълните 218, необходими за искане за освобождаване от отговорност. Но тя почти никога не е била успешна и също така би изисквала може би около 25 републиканци да разграничат мненията си от ръководството.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. полк. Дрангов
    #9

    То Медведев вече си поиска Аляска а главното фашизирано джудже ще разполага ядрено оръжие в околоземна орбита!...Честито на тъпите републиканци!

  2. полк. Дрангов
    #8

    Оранжевият пудел на Путин е медицински Идиот!... Майк Джонсън е пил белина по съвета на Тръмп и за това е такъв мъник-мръсник!

  3. ABV
    #7
    Отговор на коментар #4

    Кой е тръмп?

  4. Г. Димитров
    #6
    Отговор на коментар #3

    Да одиш се оплакваш на баба си Нанси Пелоси, щото тя диктуваше през последните 4 и кусур години, пък сега ви се види нанагорно като се обърнА палачинката :-) Проблеми мямаше, когато на дневен ред бяха безкрайни импийчмънти и безполезни "разследвания".

  5. slon
    #5

    НАТО може да изпрати тренировъчни мисии в Украйна , но не и войски за участие в реални бойни операции. Това съобщи министърът на отбраната на Литва Арвидас Анусаускас на 27 февруари. „Говорим за изпращане на тренировъчни мисии, инструктори. Решението ще бъде взето на многостранна основа“, обясни Анусаускас. Ооо ще има избити литовци.

  6. slon
    #4
    Отговор на коментар #1

    Тръмп каза няма помош. Сега се гледа импийчмънт на Байдан След ваканцията го внасят.

  7. Гeн. Иван Колев
    #3

    Гражданинът Тръмп им бил казал и те не щяли да гласуват. Гражданинът Тръмп казва кои закони да и кои закопни не. И те като палета правят каквото им каже граждан инът Тръмп! Щеше да е смешно, ако не беше жалко.

  8. ABV
    #2

    Дъртото л0йно байдаън с един подпис веднага може да изпрати на Украйна 2 000 000 касетн снаряда, котио са на складовете с изтекъл срок на годност и трябва да бъдат утилизирани.

  9. ABV
    #1

    Помощ за Украйна ще има!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.